۰ نفر
۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۰
همه‌پرسی راهبردی انسانی

بیانات مهم رهبر انقلاب یک نوع نقشه راه برای تعیین نظام سیاسی در سرزمین های اشغالی فلسطین است.

در این بیانات به دو مفهوم اصلی کنار هم اشاره شده است که مکمل هم هستند. موضوع اول تداوم مقاومت، مبارزه و سامان بخشی به سازمان های جهادی برای ادامه اعمال فشار علیه رژیم صهیونیستی است.

موضوع دوم تغییر نظام حاکم بر سرزمین های اشغالی فلسطین از طریق همه پرسی و با حضور تمام ادیان مختلف اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی است که در این سرزمین حضور دارند.

به عبارت دیگر ایشان به عنوان کسی که به صورت راهبردی به مسائل نگاه می کنند از یک سو تداوم مقابله و مقاومت در مقابل زورگویان و غاصبان فلسطین را مطرح می کنند و از تشکیلات خودگردان هم می خواهند که در این مسیر حرکت کنند و همچنین حمایت مستمری از محور مقاومت به ویژه حزب الله لبنان که نماد شجاعت و قاطعیت است مطرح می کنند و از سوی دیگر در کنار ادامه تاکید بر مقاومت، مساله همه پرسی را مطرح می کنند. همه پرسی به معنای رای گیری مستقیم از همه اعضای تشکیل دهنده یک سازمان یا یک جامعه برای رد یا تصویب یک نظام حاکم است.

هدف همه پرسی ایجاد یک فضا برای یک کشور و وضع قوانین به نفع اکثریت یک جامعه است. این موضوعی است که بعد از انقلاب فرانسه و با طرح بحث هایی در مورد دموکراسی مطرح شد و کشورهای غربی به این مساله افتخار می کنند.

تاریخ مبارزات مردم علیه نظام های غیرانسانی هم نشان داده است که به طور معمول مقاومت در نهایت به همه پرسی و انتخاب نظام دلخواه ختم می شود. به عنوان نمونه، مردم در آفریقای جنوبی سال ها علیه نظام آپارتاید مبارزه و بعد با رای خود، نلسون ماندلا را انتخاب کردند و به تغییر نظام آپارتاید رای دادند. در ایران هم به وسیله رای مردم بود که نظام سلطنتی ملغی و نظام جمهوری اسلامی برقرار شد و مقدمه این همه پرسی هم سال ها مقاومت مردم ایران بود. به عبارت دیگر مردم سال ها مقاومت کرده و نظام مورد قبولشان را با رای مستقیم خود مطرح کردند.

بنابراین مساله تعیین سرنوشت فلسطین در آینده هم از مسیر مقاومت و همه پرسی می گذرد. ادامه مقاومت فلسطینی ها، رژیم صهیونیستی را مجبور می کند به انتخابات و رای مردم تن بدهد. این مساله نه تنها بر خلاف ادعای اسرائیل، یهودی ستیزی نیست بلکه در جهت منافع یهودیان است. یعنی یهودیان در کنار مسلمانان و مسیحیان نظام مورد علاقه خود را تعیین می کنند.

امروز بسیاری از یهودیان معتقدند اسرائیل، یهود ستیزترین دولت جهان است چون با اعمال جنایت علیه فلسطین به نام یهودیان باعث شد یهودیان جهان بد نام شوند. طرح جمهوری اسلامی ایران کاملا انسانی است و از این جهت به نفع یهودیان است و مورد حمایت قاطبه آنها هم قرار می گیرد. بر اثر جنایت اسرائیل این امنیت در سراسر سرزمین های اشغالی از یهودیان سلب شده است. طرح ایران برای همه پرسی، طرحی انسانی، اخلاقی و راهبردی است و با این کار رژیم صهیونیستی به عنوان یک حزب سیاسی حذف خواهد شد.
* کارشناس ارشد سیاست خارجی

* منتشر شده در روزنامه جام‌جم . ۶ خرداد ۱۳۹۹

کد خبر 1392538

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =