حقیقت قابل کتمان نیست

بهداد سلیمی چند شب پیش پرده از رازی برداشت که 4 سال(از المپیک ریو)در دلش مانده بود.

اجرا از لایو هفته گذشته ما و بهداد سلیمی شروع شد. دقیقا از همانجا که قهرمان جهان و المپیک گفت می خواهم حرفی بزنم که تا کنون جایی نزده‌ام: «یکی از مسئولان کمیته ملی المپیک به من گفت، شب قبل از مسابقه تو در المپیک ریو، جلسه ای چند ساعته با تماس آیان داشتیم و به او گفتیم اجازه بدهید بهداد سلیمی کار خودش را بکند اما آیان قبول نکرد. در واقع دست های کثیف پشت پرده اجازه نداد دومین مدال المپیکم را بگیرم و هنوز بعد از چهار سال دارم‌حسرتش را می خورم... البته همان مسئول به من گفت اگر این صحبت جایی مطرح شود آن را تکذیب می کنم.»

پیدا کردن آن مسئول وقت برای خبرنگاران کار سختی نبود. او شاهرخ شهنازی بود. دبیرکل سابق کمیته ملی المپیک.اما قبل از آن بشنوید از واکنش سجاد انوشیروانی به حرف های بهداد:  دقیقا یک سال پیش و در حوالی انتخابات فدراسیون به من هم همان حرفهایی را زدند که به بهداد گفته شد. این که تاماش آیان به نوعی عنوان کرده نمی خواهد مدال طلای سوم به ایران برسد و تازه طلای سهراب هم از دستشان در رفته است. در واقع آیان می گفت دوطلا هم برای ایران زیاد بود!»

سرمربی وقت تیم ملی ادامه داد: «اتفاق بدتر این بود که کسی در روز مسابقه در این باره حرفی به ما نزد و ما هم بازی خوردیم. چون اگر ما در جریان قرار می گرفتیم حتما استراتژی دیگری را در انتخاب وزنه ها در پیش می گرفتیم.»

اینها حقایقی است که قهرمانان ملی والمپیکی‌ما در این سالها با گوشت و پوست شان لمس کرده اند. باور کنید اصلا بحث بر سر خطا بودن یا نبودن حرکت بهداد نیست. ما در  همین سالهای اخیر رکورد جهانی زدیم با حرکت خطا. کمی قبل ترش هم ایلیا با خطا، طلای جهان را گرفت و آن رکورد عجیب را ثبت کرد. حتی خیلی ها می گویند یکضرب رضازاده هم در المپیک خطا بود (همان جا که وزنه کج شد) و البته با تایید جامعه داوری، طلای محمد نصیری هم در المپیک مکزیکوسیتی با حرکت خطا به دست آمد. و ده ها مورد دیگر. بی شک حرکت بهداد هم بی نقص نبوده اما در فضای مافیایی فدراسیون جهانی که گاها با پول می توان رنگ مدال را عوض کرد، باید بپذیریم که اتفاقات پشت صحنه از خطا بودن حرکت بهداد خطاتر بود... فراموش نکنیم تاماش آیان برای چه از ریاست فدراسیون وزنه برداری برکنار شد. ‌

بهداد سلیمی از کسی اسم نبرده بود و برای پیگیری این ماجرا با شاهرخ شهنازی، دبیرکل وقت کمیته ملی المپیک تماس گرفتیم که در جریان برگزاری مسابقات المپیک 2016 در ریو حاضر بود. این مسئول سابق کمیته المپیک ادعای بهداد سلیمی درباره برگزاری جلسه شب قبل از مسابقه را رد کرد، اما او هم به صورت تلویحی معتقد است برخی اختلافات باعث شده ایران در فوق سنگین مدال نگیرد. شهنازی در این باره می گوید: «تاماش آیان که مرد قدرتمند وزنه برداری جهان در سه دهه گذشته بود، مدت ها با فدراسیون ایران و به طور مشخص با جناب آقای علی مرادی زاویه داشت . او فکر می کرد ایشان به عنوان آلترناتیو برای جانشینی خودش تلاش می کند و یا حداقل تصور می کرد که با وی همراهی ندارد. عده ای هم بودند که آیان را تحریک میکردند که رییس وقت فدراسیون عراق از جمله این افراد بود. او به صراحت این مخالفت را بیان نمی کرد، اما من در رفتارهای او مشاهده می کردم. حتی یک بار هنگام انتخابات فدراسیون ایران نامه ای محرمانه به وزیر ورزش وقت ما نوشت و عنوان کرد که امیدوار است آقای مرادی رییس فدراسیون ایران نشود.»

وی افزود: «در المپیک ریو هم وقتی سهراب مرادی مدال طلا گرفت که البته برای فدراسیون جهانی و شخص آیان کمی غرقابل پیش بینی بود، خطر بهداد سلیمی را تهدید کرد زیرا اگر موفق می شد مدال طلا بگیرد؛ این یک موفقیت بزرگ برای فدراسیون ایران و شخص مرادی محسوب می شد. حتما دقت کرده اید که بدون اعلام قبلی در روز مسابقه به طور غیرمنتظره و ناگهانی هیات ژوری مسابقه تغییر کرد و همان فرد عراقی عضو هیات ژوری شد. البته با اختیاراتی که آیان داشت توانست این جابجایی را انجام دهد.» شهنازی مشخصا درباره جلسه ای که بهداد سلیمی ادعا کرده مسئولان ایران شب قبل از مسابقه او با آیان داشته اند، می گوید:«بحث جلسه با آیان توسط مدیران کمیته المپیک ایران اصلا مطرح نبود چون آیان رسما چنین موضوعی را بیان نمی کرد که بشود به او ایرادی وارد کرد. او بسیار زیرک بود و منویات قلبی اش را بیان نمی کرد.»

251 251

کد خبر 1393775

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =