پرندگان نادری که تمام نور خورشید را به طرز عجیبی جذب می کنند! +تصاویر

پرندگان بهشتی موجوداتی خیره‌کننده هستند که به‌واسطه پرهای زینتی‌شان جهت جذب ماده‌ها توسط نرها شناخته می‌شوند.

محققان که برای نخستین بار این پرندگان را در گینه‌نو و شرق استرالیا مشاهده کرده بودند، هرروز اطلاعات جدیدی درباره آن‌ها بدست می‌آورند. یکی از این پرندگان پرنده بهشتی باشکوهی با پرهای وانتا بلک است که برای جذب ماده‌ها پرهای خود را می‌گشاید. اما حالا محققان دریافته‌اند که درواقع این پرندگان یک‌گونه نیستند، بلکه دو گونه هستند.

پرنده باشکوه و بهشتی وگلکوپ

زیست‌شناسانی که بروی تحول حیوانات تحقیق می‌کنند با همکاری روزنامه‌نگاران حیات‌وحش از سال ۲۰۰۴ بروی گونه‌های این پرندگان بهشتی درحال تحقیق هستند. کار آن‌ها منجر به پروژه پرندگان بهشتی دانشگاه کرونل شد. یافته‌های اخیر این دانشگاه که به‌واسطه مشاهدات مستقیم در گینه‌نو بدست آمده است، منجر به کشف پرنده بهشتی باشکوه وگلکوپ و پی بردن به این موضوع بود که این دو پرنده دو گونه متفاوت هستند.

در اصل این پرنده خود را به‌گونه‌ای جمع کرده بود که مانند یک پرنده بهشتی باشکوه به نظر می‌رسید. گرچه این دو پرنده بهم شبیه‌اند اما تفاوت‌هایی در ظاهر و نوع باز کردن بال‌هایشان وجود دارد. بعلاوه وگلکوپ در منطقه‌ای در قسمت غربی گینه‌نو دیده ‌شده است.

هردو گونه پرهایی بسیار سیاه دارند بگونه ای که می‌توانند ۹۹.۹۵ درصد نور خورشید را جذب کنند. این ویژگی وقتی‌که آن‌ها پرهای خود را برای جذب ماده‌ها باز می‌کنند، کنتراست زیبایی ایجاد می‌کند.

وقتی شکل وگلکوپ در طبیعت را ببینید، دیگر جایی برای شک کردن نمی‌ماند که این دو، دو گونه متفاوت هستند. رقص و بازکردن پرهایشان و نحوه آوازخوانی آن‌ها نیز باهم فرق می‌کند. پرنده بهشتی وقتی یک ماده را می‌بیند با چهره‌ای خندان پرهایش را می‌گشاید اما حرکات وگلکوپ کمی آرام‌تر و عاری از ویژگی‌های پرش و جست و خیر است. حتی نحوه آواز خواندن آن‌ها نیز متفاوت است. اما برخی از آهنگ‌هایی که می‌خوانند تاحدی بهم شبیه است.  پرنده بهشتی کمی صدای گوش‌خراشی دارد اما وگلکوپ صدایی بلند و تودماغی دارد.

تفاوت نامحسوس میان این دو گونه نشان‌دهنده اهمیت کار محققان در این زمینه است. آن‌ها با اختصاص زمان برای مشاهده دقیق پرندگان در حیات‌وحش باعث درک بهتر ما درباره این پرندگان شده‌اند.

 همانطور که گفته شد پرنده بهشتی دارای پرهایی بسیار سیاه است که باعث جذب ۹۹.۹۵ درصد نور خورشید می‌شود. اما چیز دیگری باعث تفاوت آن‌ها شده است. وگلکوپ هنگام رقص برای جفت‌گیری تاج خود را باز می‌کند.

این مسئله باعث تمایز او با گونه دیگر می‌شود، گونه‌ای که درزمان رقص چهره‌ای خندان و فیروزه‌ای از خود نشان می‌دهد. بی شک طبیعت همیشه چیزی برای غافلگیری ما دارد!

منبع: لست سکند

۲۱۲۱

کد خبر 1394598

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =