وزیر اقتصاد نقش نظام بانکی کشور در اجرای موفق قانون هدفمند سازی یارانه ها را غیر قابل انکار و قابل تقدیر دانست.

سید شمس الدین حسینی در گفت و گو با شبکه خبر سیما اظهار داشت: اگر می بینید، وزارت رفاه و تأمین اجتماعی بدون جذب نیروی جدید، سازمان هدفمند سازی یارانه ها را تأسیس کرده و وظایف قانونی خود در ارتباط با پرداخت یارانه ها به آحاد جامعه را با موفقیت انجام داده، به خاطر کارآیی بسیار بالای نظام بانکی کشور است که به دولت این امکان را داد تا در دو نوبت پیاپی، به سادگی، یارانه 18 میلیون خانوار ایرانی را به حساب الکترونیکی آنها واریز کرده و امکان برداشت آن را هم فراهم آورد.

وی با یادآوری این موضوع که بدون ایجاد تحول در نظام بانکی کشور و توسعه زیرساخت های الکترونیکی آن، چنین اقدامی میسر نبود، افزود: این تغییر و تحول بسیار بزرگ در نظام بانکی، زیر سایه اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها، بروز بیرونی چندانی نیافت، در حالی که بخش بزرکی از موفقیت این قانون هم مرهون کارآیی بالا و ظرفیت های جدید ایجاد شده در نظام بانکی طی سال های اخیر است.

وی افزود: در سال 1389 هم نظارت و تلاش مستمر و شبانه روزی مسئولان در وزارت اقتصاد، وزارت بازرگانی، سازمان های استانی و استانداری ها نه تنها موجب جلوگیری از بروز بسیاری مشکلات احتمالی اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها، بلکه باعث ایجاد ظرفیت های جدید شد. وی با بیان اینکه بسیاری از منتقدان این قانون، دلیل آن را افزایش تورم انتظاری عنوان می داشتند، گفت: دولت با وقوف کامل به این موضوع با زبان ساده و شیوا، اطلاع رسانی کامل در مورد طرح انجام داد و از طریق اصلاح ذهنیت جامعه، مانع بروز چنین پدیده ای شد.

حسینی تصریح کرد: حالا ما تقریباً به طور کامل می دانیم، وقتی از راه های دست یابی به صرفه جویی در مصرف منابع حرف می زنیم، باید کدام عوامل را تحت اختیار بگیریم. وی تجربیات ایران از ناحیه اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها را دست آوردی برای جامعه بشری خواند که می تواند مورد استفاده سایر کشورها برای اجرای برنامه های مشابه قرار گیرد. وزیر اقتصاد در پاسخ به سئوالی در خصوص دلایل عدم رغبت لازم دولت های پیشین برای هدفمند سازی یارانه ها گفت: عدم اجرای این قانون، به معنای عدم وقوف دولت های پیشین به این امر نیست، چنانکه در برنامه های توسعه نیز مشاهده می شود، همواره بخشی از دغدغه دولت، هدفمند سازی یارانه ها است.

وی افزود: مسأله اینجاست که به گمان من، در دولت های گذشته، به این موضوع هرگز در سطحی که باید، پرداخته نشد. به طور مثال، حداکثر، جلسات محدودی در سطح معاونین وزرا و کمیسیون های تخصصی دولت در این باره برگزار می شد و رئیس جمهور هم در آنها حضور می یافت اما هرگز این موضوع به اولویت نخست دولت ها تبدیل نشد.

/32

کد خبر 139509

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • غضنفر IR ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۱/۰۹
  0 0
  دستاوردی برای جامعه بشری است شما فکر میکنید این جمله صحیح میباشد دستاوردی برای جامعه بشری
 • بدون نام CA ۰۵:۳۸ - ۱۳۹۰/۰۱/۱۰
  1 0
  چه دستاوردی برای بشریت خواهد داشت خدامی داند و این حرف هم از جنس همان طرح است نهایت در نسنجیده عمل کردن و سطحی فکر و عمل کردن