۰ نفر
۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۵
پاداش نقدی در انتظار صرفه‌جوهای برقی

تسنیم نوشت: وزیر نیرو گفت: افزایش اوج بار گرما در سال ۹۸ نسبت به ۹۷ یک درصد بود، اما براساس آخرین گزارش‌ها در ۱۲ خرداد سال جاری نسبت به سال قبل ۲۳ درصد افزایش بار مصرفی برق داشته ایم که نگران کننده است و باید آن را مدیریت کنیم.

رضا اردکانیان در مراسم بهره برداری از طرح‌های ملی استان‌های بوشهر و آذربایجان غربی با گرامیداشت سالگرد ارتحال امام راحل و شهدای ۱۵ خرداد افزود: همان گونه که امام راحل تاکید کردند در همه ۱۵ خردادها در عزای خون‌های به ناحق ریخته‌ای هستیم که از آن زمان به پای نهال جمهوری اسلامی ایران و البته در پاسداشت ثمره خون ها، مجاهدت‌ها در کسب استقلال و پایداری سیاسی و اقتصادی کشور ریخته شد.

وزیر نیرو همچنین در ادامه به سفر روز گذشته خود به کشور عراق اشاره کرد و گفت: روز گذشته به عراق که سال‌ها میزبان امام راحل بود برای انجام مذاکرات در بخش صنعت نیرو سفر کردم که در مجموع گفتگوهای خوبی انجام شد.

اردکانیان با اشاره به پویش هر هفته الف ب ایران به منظور افتتاح طرح‌های مختلف صنعت نیرو در نقاط مختلف کشور افزود: امروز شاهد افتتاح طرح‌هایی در کرانه‌های خلیج فارس، استان بوشهر و منطقه عسلویه و همچنین در بخش کرانه دریاچه ارومیه شهرستان اشنویه از استان آذربایجان غربی خواهیم بود.

وی با اشاره به افتتاح طرح‌های برق در استان بوشهر اظهار داشت: در سال ۵۷ حدود ۷ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده داشتیم که در ابتدای دولت تدبیر و امید و نیمه سال ۹۲ به ۶۷ هزار مگاوات رسیدیم که به طور متوسط با احتساب سال‌های جنگ تحمیلی که امکان اجرای طرح‌ها نبود سالانه هزار و ۷۰۰ مگاوات تولید صنعت برق و ظرفیت ایجاد شده در کشور می‌باشد.

وزیر نیرو با بیان این که از نیمه سال ۹۲ تاکنون ۸۳ هزار مگاوات ظرفیت کامل ما است ادامه داد: در این فاصله زمانی حدود ۱۶ هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شده است.

وی با اشاره به فعال بودن پویش هر هفته الف ب ایران ادامه داد: امسال ۱۸ واحد نیروگاهی با بیش از ۳ هزار مگاوات وارد مدار خواهد شد و از ابتدای اردیبهشت در تهران، پرند، لرستان و امروز نیز در عسلویه و بوشهر شاهد افتتاح طرح‌های صنعت برق هستیم.

وزیر نیرو یادآور شد: به طور متوسط در این سال‌ها ۴۰ هزار میلیارد تومان از منابع خصوصی و دولتی در این بخش سرمایه گذاری شده است.

اردکانیان با اشاره به کاهش تلفات در توزیع برق کشور گفت: توانستیم سال گذشته کاهش تلفات را تک رقمی کنیم و به ۹ و ۷۶ صدم درصد رسیدیم که نسبت به سال قبل ۷ دهم درصد یعنی کمتر از یک درصد کاهش یافته است.

وی افزود: کاهش تلفات به عبارتی دیگر یعنی معادل ۵۰۰ میلیون متر مکعب گاز مصرفی نیروگاه‌ها و معادل کاهش یک میلیون تن دی اکسید کربن هوای کشور و صرفه جویی ۲۴۰ میلیون یورویی در احداث نیروگاه‌های جدید است.

وزیر نیرو با اشاره به شرایط کرونایی و ایجاد موج گرمای زودتر از موعد گفت: افزایش اوج بار گرما در سال ۹۸ نسبت به ۹۷ یک درصد بود، اما براساس آخرین گزارش‌ها در ۱۲ خرداد سال جاری نسبت به سال قبل ۲۳ درصد افزایش بار مصرفی برق داشته ایم که نگران کننده است و باید آن را مدیریت کنیم.

اردکانیان ادامه داد: در صورت مدیریت و صرفه جویی مردم تابستان بدون وقفه‌ای را در مسیر صنعت و تولید با آرامش سپری خواهیم کرد و از سویی مردمی که این موضوع را رعایت کنند در کنار آن پاداش نقدی قابل ملاحظه‌ای مانند سال گذشته دریافت خواهند کرد.

وی در پاسخ به سوال رئیس جمهور که مصرف بالای گفته شده در بخش صنعتی است یا خانگی گفت: خوشحالیم که گزارش‌های عمده کشورهای صنعتی دنیا به دلیل شرایط کرونایی حاکی از کاهش مصرف آنهاست و بیش از ۲۰ درصد کاهش دارند و این برای ما علامتی دلگرم کننده در سال جهش تولید است، اما بدمصرفی را نباید فراموش کنیم.

وزیر نیرو گفت: بیش از ۲۰ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده ما به دستگاه‌های مصرفی متصل است و اگر مردم رعایت کنند تابستان آرامی را سپری خواهیم کرد.

۲۲۳۲۳۱
کد خبر 1395640

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =