۰ نفر
۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۱
مسلمان کسی است که چون و چرا می‌کند!

اسلام از ابتدا با پرسش و اعتراض آغاز شد و انسان مسلمان بخشی از بزرگترین و مهمترین "چرا" های تاریخ بشر را پرسید؛ چرا باید بت ها را بپرستیم؟

چرا باید در مقابل غیر خدا سر خم کنیم؟ بعد هم شیعه اساسا با پرسش شکل گرفت؛ چرا باید سن و سال و تعصب جاهلی ملاک خلافت باشد؟ چرا کسی که عالمتر و پاکتر و شایسته تر است کنار گذاشته می شود؟
ولأی الأمور تدفن سرا، بضعة المصطفی و یعفی ثراها، چرا پاره تن پیامبر و تنها دخترش شبانه و مخفیانه به خاک سپرده شد و قبر مطهرش پنهان ماند؟ و همین طور ادامه پیدا کرد؛ چرا یزید فاسق فاجر باید اداره امور جامعه را در دست داشته باشد؟

و هزار و چهارصد سال پرسشگری رسید به انقلاب اسلامی و "چرا" های مردم انقلاب را سامان داد و به پیروزی رساند. انسان انقلابی یعنی انسان پرسشگر و مطالبه کننده که اعتراض و انتقاد در ذات هویت اوست، حالا اما انقلابی بودن به معنای سکوت و مماشات است!
نمی دانم این تناقض را چگونه باید حل کرد؟ امروز اگر کسی مثلا بپرسد که «شیخ صادق لاریجانی» چگونه صلاحیت تشخیص مصلحت نظام را دارد" می شود ضد انقلاب! ولی اگر در مقابل هر چیزی که می بیند و می شنود دم برنیاورد و از خفقان بمیرد، می شود انقلابی و متعهد!

* منتشر شده در کانال تلگرام نویسنده . ۲۷ خرداد ۱۳۹۹

کد خبر 1400998

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =