۱۵ نفر
۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۳

پرتاب شد یا پرتاب کرد!؟

مهدی حاج‌محمودعطار
پرتاب شد یا پرتاب کرد!؟

اینکه مبارزه با فساد، برای بقای یک ملت و نظام حاکمیتی آن از نان شب واجب تر است، بنظر سخن بیراهی نیست.

اینکه اینگونه مبارزات دیر شروع شده و یا ناقص ادامه داشته نیز می تواند به حساب نسبی بودن کارها و رسیدگی ها گذاشته شود. اما بعضی موارد در ذهن ملت همیشه سوال می ماند!

به همه ی آنانی که با پاکدستی برای احقاق حقوق ملت و جلوگیری از تاراج ها بپا خواسته اند و در این مسیر به دنبال تسویه حسابهای سیاسی و خصومت های شخصی نیستند، باید با افتخار سلام کرد، و حساب الباقی عینا معین است. اما امر به معروف و نهی از منکر که از فروع مسلم دین ماست، ابزاریست مهم برای ملت در مواجهه با حاکمیت. از باب این مسلمات یادآوری می شود، آسایش خیال آنانی که رفته اند و در غربت زندگی می کنند بدون اینکه نتیجه ای بر اعمالشان بار باشد و یا شفافیتی از دادگاه های آنان مکشوف (مثل م .خ ها) و نیز آنانی که خود قاضی بوده اند و لباس روحانیت بر تن داشته اند، خود را به دست "خودکشی" بسپارند که از مسلمات قباحت بار در هر رسم آسمانیست (مثل غ .م ها) و آنانی که سالهاست در بازداشت نشسته اند که دوره ای بیاید و برود و مجدد در سایه بمانند (مثل ب.ز ها) و آنانی که با تزریق سم در بدنه ی سیستم قضایی خود را مصون از مجازاتها کرده اند و آزادند (مثل س .م ها) و ... ، باید بگوییم اگر ملت هم جنایات و تاراج اینان را در کشاکش مشکلات معیشتی خود، فراموش کنند، مسلما تاریخ فراموش نخواهد کرد. و همیشه هرچند با صبر، اما تاوان ها در شقوق مختلف زندگی آنها پدیدار خواهد شد.

چه زیباست اگر "شفافیت" در ایران علم شود و همه از حاکم و محکوم، بدانند راه جلوگیری از فساد و تخریب ملت ها صرفا شفافیت است. با شفافیت دیگر مجبور به حفظ نقاب ها نیستیم. شفافیت راهیست که ملتهای ماندگار رفته اند و دستور عقل است. هیچ تئوری جامعه شناسانه و هیچ نظریه ی موفق حاکمیتی نیست که از شفافیت که بستر فساد گریزیست، نهی کرده باشد. و یقینا برای محیا شدن بستر شفاف باید "آموزشها" دید و "تغییر نگرش" در زندگی داد و "خون" داد و "بها"، تا این بستر مساعد شود برای نسلهای آینده.

آری این بستر سازی انفرادی معنی نمی دهد، اما راهی هم ندارد مگر هر کس شخصا آن را از خود و خانواده اش شروع کند.

به دستور مستقیم آیه ی شریفه ششم سوره تحریم، تکلیف روشن است و مرد عمل می خواهد.

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَکُمْ وَأَهْلِیکُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ عَلَیْهَا مَلَائِکَةٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ لَا یَعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَیَفْعَلُونَ مَا یُؤْمَرُونَ.

باشد تا رستگار شویم...

کد خبر 1401687

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =