۰ نفر
۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۴
چقدر بی‌تفاوتی و چقدر بی‌خیالی!

حتما با خبر هستید و احتمالا از خودتان سئوال کردید که چرا پول ملی ما ده ها سال است بصورت غیر قابل قبول بسیار ضعیف و ذلیل شده ؟

حتما سئوال کردید که این وظیفه و تکلیف حاکمیت و دولت ها است که باید برای حفظ اقتدار ملی ایران در همه ابعاد ‌جهات از جمله اقتدار اقتصادی و پول ملی هدفگذاری و فکر و کار کنند ، اما چه اتفاقی افتاده که درمورد تضعیف و تذلیل پول ملی اینقدر بی تفاوت هستند ؟

در این یادداشت میخواهم درمورد بهانه ضعف پول ملی بدلیل تحریم ها و مشکلات ناشی از تحریم در بخش صادرات توجه کنیم .
در جایگاه مدیر و مسئول ( البته اگر پاسخگو باشید ) حتما میدانید که یکی از بیشترین و مهمترین مشکلاتی که امروز  در بخش بازرگانی و صادرات برای صادرکنندگان کالا وجود دارد تحویل کالا در مقصد و دریافت و بازگشت پول است .

حتما خوب میدانید که از مهمترین ارکان تجارت و از اولین کارهایی که در تجارت میشود و میتوان انجام داد و اتفاقا سود خوبی هم دارد ، تهاتر کالا با کالا است . یعنی کالایی میفروشند و در مقابل بجای پول کالایی را دریافت میکنید .
ممکن است مشکل بزرگ در موضوع تهاتر  ، نبود تضامین مورد قبول طرفین برای انجام معامله باشد ، مثلا کالا تحویل شود و در مقابل کالایی وجود نداشته باشد و با اینکه کالا همانی که مورد توافق بوده تحویل نمیشود و به اصطلاح آن کالا نیست و ..... ؟

در اینجاست که باید برای هر کاری از جمله فرآیند تهاتر از نقطه شروع تا پایان کار باید هدف و برنامه و نقشه راه داشت . فرض بر این باشد که ما یک کالای ایرانی برای فلان کشور اروپایی یا آسیایی و یا همسایه ارسال میکنیم.  این کالا به فلان کشور ارسال میشود و مشتری آنرا میپذیرد ، اما مشکل اینجاست که پول آن کالا بنا به هر دلیلی قابل پرداخت و یا قابل انتقال نیست .

در اینجا اگر مشتری کالای مورد نیاز ما را تامین کند و تحویل دهد ما میتوانیم آن کالا را به ایران آورده و نیاز کشور را تامین و برطرف نماییم پول خود را با سود عادلانه به ریال دریافت کنیم نیازی هم به انواع ارزهای کاذب و بی هویت نیست .
در اینجا و در این شرایط و برای انجام این کار اگر مراکز هماهنگ کننده تهاتر در بعضی از  سفارتخانه های ما متناسب با تامین نیازهای کشور و تامین بازارهای هدف ایجاد و تشکیل و مدیریت شوند و کالای مورد نیاز بازارهای هدف تحویل و در مقابل کالای مورد نیاز ما دریافت شود ، در اینصورت مشکل پول و انتقال پول و تحریم ها تقریبا و ان شاءالله بطور کلی حل خواهد شد .

البته حتما و حتما باید برای این مراکز هماهنگ کننده در سفارتخانه ها تهاتر یک مکانیزم ناظر و تضمین کننده مالی برای تضمین کیفیت و تضمین کمیت کالا مطابق پروفرما وقرارداد ایجاد کنند که ناظر بر سلامت و تداوم معامله و معاملات باشد که در اینصورت لازم است بانک و یا موسسه مالی و یا تضمین کننده منافع تهاتر ایجاد و تشکیل و یا اینکه یکی از وظایف اصلی بانک توسعه صادرات ایران همین کار باشد .

با بیان این مقدمه ‌میخواهم بنویسم که تا آنجایی که اطلاع دارم نگاه عمومی و اصولی حاکمیت و بالتبع آن دولت ها ( وزارت خارجه - سازمان توسعه تجارت - مناطق آزاد - بانک مرکزی - بیمه مرکزی و  ...... ) از بهره گیری از
۱-  مکانیزم تهاتر و
۲-  مراکز هماهنگی تهاتر و
۳-  بانک یا موسسه مالی ناظر و تضمین کننده کیفیت وکمیت معاملات تهاتری

غافل بودند و متاسفانه چنین تفکر عملی برای حفظ اقتدار اقتصاد در سطوح اقتصاد کلان و بیشتر اقتصاد خرد در ایران وجود نداشته و ندارد ؟ نبود هدف و فکر ‌و برنامه و نقشه راه ( با عدد و رقم و قابل پیگیری و ردیابی ) و البته نبود اشخاص مصمم حرفه ای و متعهد و با انگیزه خادم به ایران اسلامی و سایر دلایل مهم ‌و متعدد دیگر از جمله توجه نداشتن به موضوع بهره گیری از تهاتر میتواند عامل یا عواملی برای تضعیف و تذلیل پول ملی ایران باشد ؟

ما هدف بزرگی به نام ایران توسعه بافته در سال ۱۴۰۴  داشتیم و داریم که به دلیل همین نبودها از غافله حرکت هدفمند در جامعه جهانی حداقل در این بخش عقب افتادیم ؟
به نظر می‌رسد بجای بیان شعارهای توخالی که از عوامل ایستایی است ، بهتر و شایسته تر است که هدفمند و با برنامه فکر کنیم و مصمم گام برداریم .
حتما و حتما نتیجه خواهیم گرفت .
جمع بندی ااین یادداشت اینکه در دنیای تجارت همه  راه ها به ارز مرجع ( دلار ) و خرید و فروش با دلار ختم نمیشود . راه های دیگری مثل تهاتر وجود دارد که میتواند به اقتصاد و تجارت ایران کمک کند .

کد خبر 1416558

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =