کاهش ۶۰ درصدی شایعات کرونایی در فضای مجازی

مهر نوشت: رئیس پلیس سایبری کشور گفت: اقدامات ایجابی پلیس موجب کاهش ۶۰ درصدی شایعات کرونایی در فضای مجازی نسبت به اوایل ورود این ویروس به کشور شده است.

سردار وحید مجید با اشاره به اقدامات کرونایی پلیس فتا اظهار کرد: رویه پلیس فتا در برخورد با متخلفان بارگذاری هر گونه شایعه و اخبار کذب در فضای مجازی در مرحله اول بیان تذکر و ارشاد مبنی بر حذف مطالب و عدم تکرار است؛ بالغ بر ۲ هزار رصد عام در این حوزه داشتیم و مدام فضای مجازی را کنترل می‌کردیم، تیپ‌های ویژه در سراسر کشور فعال کردیم. البته در کنار اقداماتی که انجام دادیم یک موضوعی داشتیم که مبانی شناسی موضوع بود.

وی افزود: هر زمانی که در سطح جامعه یک موضوعی ایجاد می‌شود و شایعه شکل می‌گیرد، در آن ابهام وجود دارد. ابهام به دو مؤلفه بر می‌گردد که یکی اهمیت موضوع است و دیگری اطلاعات کم است. اگر موضوعی ابهام داشته باشد و اهمیت هم داشته باشد، این چنین شایعه ایجاد می‌شود. اگر یک موضوعی اهمیت نداشته باشد، ابهام داشته باشد شایعه ندارید ولی اگر موضوع اهمیت داشته باشد و ابهام نداشته باشد باز شایعه‌ای در این رابطه ندارید.

ارزیابی دقیقی بر موضوع کرونا در فضای مجازی داشتیم

رئیس پلیس فتا ادامه داد: ما به این موضوع نگاه کردیم و دیدیم این موضوع هم اهمیت زیادی دارد (موضوع نادری بود و در سطح جهان شناخته شده نبود و اطلاعات ما هم دقیق نبود) و هم در این ابهام فراوانی وجود دارد. البته بحث وجود شبکه‌های اجتماعی خارجی در این موضوع بی تأثیر نبود، یکسری آگاه و یکسری ناآگاه از این ظرفیت (فضای مجازی) استفاده کردند و در کانال‌ها و گروه‌های مختلف اطلاعات و اخبار را بدون ارزیابی در سطح جامعه منتشر کردند.

بعد از اینکه موارد کرونایی را پالایش کردیم و بررسی کردیم، دیدیم یکسری از این موارد از روی ناآگاهی بود و مردم ناآگاهانه این اخبار را منتشر کردند سردار مجید خاطرنشان کرد: این اطلاعات می‌توانست آمارهای اشتباه باشد، کلیپ‌های تقطیع شده باشد، عکس‌های نامرتبط باشد. اینها مواردی بود که ذهنیت نگران کننده‌ای برای جامعه ایجاد کرد و موجب تکدر خاطر مردم شد که ابعاد و حجم این موضوع (کرونا) در چه حدی است.

وی ادامه داد: بعد از اینکه به صورت رسمی کرونا اعلام شد اقدامات رصدی خود را انجام دادیم. این موارد را پالایش کردیم و بررسی کردیم و دیدیم یکسری از این موارد از روی ناآگاهی بود و مردم نسبت به آن ناآگاه بودند و موضوع را انتشار دادند و یکسری از این اطلاعات هم کماکان توسط دشمنان انتشار پیدا می‌کند و هدایت شده بود.

رئیس پلیس سایبری کشور با اشاره به اقدامات این پلیس در راستای آگاهی بخشی مردم در مورد بیماری کرونا گفت: به عنوان مثال ۳۲۵ مورد پخش کلیپ آموزش سواد رسانه‌ای در رسانه ملی و شبکه‌های استانی داشتیم و همچنین ۲۷ مورد هشدار و اخبار آموزشی ارائه دادیم. یعنی در کنار اقدامات اجرایی اقدامات اجتماعی را نیز انجام دادیم.

فیک نیوزها با انتشار کرونا در جهان به دام افتادند

به گفته سردار مجید تمام این اقدامات تأثیر خوبی داشته است و آمارهای شایعات در هفته اول اسفند که اوج موضوع بود، نسبت به هفته اول فروردین ۶۰ درصد کاهش داشته است.

وی بیان کرد: الحمدالله مردم الان نسبت به این موضوع توجیه شدند، ضمن اینکه فیک نیوزهایی که در کل جهان تسری دارد اقدام به انتشار شایعات می‌کردند با انتشار کرونا در کشورهای خودشان مواجه شدند و دیدند که چگونه اخبار نادرست، اخبار فریب، اخبار نگران کننده هم جوامع آنها را مبتلا کرد و مردم در این رابطه متوجه شدند سره را از ناسره را چطور تشخیص دهند.

بعد از کرونا اکثر رفتارهای مردمی منعطف به حوزه اینترنت شد، خریدهای اینترنتی افزایش یافت، مراودات از طریق اینترنت افزایش یافت اما جرایم کاهش یافت رئیس پلیس فتا ناجا گفت: بعد از کرونا اکثر رفتارهای مردمی منعطف به حوزه اینترنت شد، خریدهای اینترنتی افزایش یافت، مراودات از طریق اینترنت افزایش یافت و حتی آموزش‌ها از طریق اینترنت انجام می‌شد.

سردار مجید یادآور شد: استفاده بیشتر از اینترنت طبیعتاً یک ظرفیتی برای مجرمین ایجاد می‌کند که از این موضوع سو استفاده کنند ولی الحمدالله این کمک خداوند و تلاش کارشناسان ما بود تا این اقدام به موقع انجام شد و برخلاف آن چیزی که باید افزایش نسبی را در جرایم با این حجم مراجعات شاهد می‌بودیم، کاهش موضوعات و شکایت‌های مردمی را مشاهده کردیم.

۲۷ درصد جرایم اینترنتی مربوط به پلیس فتا پایتخت است

وی خاطرنشان کرد: اگر بحث فاصله گذاری در اسفند ماه در حوزه پلیس فتا اجرایی نمی‌شد، در حوزه سرزمینی ما به خصوص پلیس فتای تهران بزرگ که ۲۷ درصد جرایم را به خود اختصاص داده و روزانه مراجعه کنندگان زیادی را شاهد بود، در ارتباط با فاصله گذاری اجتماعی دچار مشکل می‌شدیم که الحمدالله این امر به خوبی مدیریت شد.

رئیس پلیس فتا ناجا تصریح کرد: رصد و پایش پلیس فتا در خصوص انتشار هر گونه اخبار جعلی و کذب در فضای مجازی از سوی کاربران با موضوع «شیوع کورونا ویروس» در کشور با جدیت تا ریشه کنی کامل این جریان ادامه دارد.

۴۷۲۳۷

کد خبر 1416671

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =