برنامه‌سازان بی‌بی‌سی فارسی حوصله مطالعه ندارند/ جابجایی مرزهای تحریف

مهر نوشت: برنامه‌ای با نام «ملا نصرالدین و لب حوض بخارا» در بی‌بی‌سی فارسی پخش شد که مطالب غریبی درباره تاریخ بخارا داشت. این برنامه مرزهای تحریف تاریخی را به شکل هولناکی جابه‌جا کرد.

حسن انصاری، عضو هیأت علمی مؤسسه مطالعات عالی پرینستون و نویسنده کتاب‌هایی چون «بررسی‌های تاریخی در حوزه اسلام و تشیع»، «گنج پنهان، شرح احوال و آثار علامه مرحوم سیدعبدالعزیز طباطبایی یزدی» و… در تازه‌ترین یادداشت خود با عنوان «باز هم بی بی سی فارسی و این بار بخارا و تشیع» به یکی از برنامه‌های این شبکه که در آن تاریخ به شکل عجیبی تحریف شده است، واکنش نشان داد. متن این یادداشت را در ادامه بخوانید:

«در برنامه‌ای با عنوان «ملا نصرالدین و لب حوض بخارا» که بی بی سی فارسی تولید و پخش کرده مطالب غریبی درباره تاریخ بخارا هست که حقیقتاً مرزهای تاریخ‌نگاری را به شکل هولناکی تغییر داده. گوینده (مجری) بیان می‌کند که این صفویه و شاه اسماعیل بودند که با انتشار تشیع و ناراضی کردن اهل سنت ایران موجب شدند بخش‌هایی از خراسان بزرگ (و از جمله بخارا که موضوع سخن گوینده است) از حکومت مرکزی ایران جدا شوند.

مطالب بعدی همین گوینده درباره بخارا در دوره قاجار و مناسبات با روسیه نشان می‌دهد ظاهراً این گوینده از منابع درستی برای فراهم کردن همان چند سطر مطلب درباره بخارا استفاده نکرده. این چنین است که صفویه و شاه اسماعیل که نخستین دولت ملی را بعد از اسلام در ایران تشکیل دادند و خود موجب تجدید وحدت سرزمینی ایران تاریخی شدند و البته می‌دانیم که آن را به لطف گسترش تشیع در ایران بنیاد نهادند به یکباره مسبب از دست رفتن بخارا قلمداد می‌شوند.

آیا این است مسئولیت یک رسانه و یا وظیفه‌ای که شایسته کاری حرفه‌ای در اطلاع رسانی است؟ دست کم مقاله بخارا را در دائرة المعارف بزرگ اسلامی و یا مقاله ازبکستان را در همین مجموعه مطالعه می‌کردید و بعد در چنین برنامه‌ای اظهار نظر می‌کردید. یعنی اینقدر سخت است خواندن و تحقیق و اظهار نظر مستند؟ باور کنید خواندن قسمت مرتبط با این موضوع در مدخل بخارا در دائرة المعارف بزرگ اسلامی که خلاف گفته شما را کاملاً نشان می‌دهد فقط شاید دو دقیقه وقت بگیرد. قبول ندارید. امتحان کنید…»

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1418772

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  72 9
  قربون تلویزیون خودمون که همه دانشمندن و اهل فضل
 • بینام IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  16 45
  به نظرم زیادی دلت خوشه. کی دیدی بره کتاب بخونه. بی بی سی هم میدونه کسی توی ایران اهل خوندن کتاب نیست. هرچی دلش میخواد میگه بعدش خیلی ها هم میگن این یک رسانه هست سابقه داره مگه میشه حرف الکی بزنه؟ یه زمانی هم مجریش برگش گفت ایران هم یک کشور جعلی هست. ککش هم نگزید.
  • IR ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
   26 9
   نکنه راستگوترین و پنهان نکون ترین رسانه صدا و سیما است
 • IR ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  20 7
  کسی که تو برنامه ای در مورد موسیقی محلی و مجری شناخته شده اش که تو این زمینه فعال بوده و هست دنبال سوتی گرفتن تاریخی میگرده خودشو باید به روانپزشک نشون بده
 • IR ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  12 3
  حوصله شنیدن تحلیل از نگاه دیگران رو داشته باشید
 • آسو IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  36 6
  عزیزم دوروغ هم نگفته سخت گیری های وحشتناک شاه اسماعیل نسبت به اهل تسنن باعث شد که هم مناطق جدا شده کردستان میلی به بازگشت نداشته باشند و هم جنایات وحشتناک قزلباش در تبریز و طبس و قرشی(اکنون در خاک ازبکستان است،)باعث شد بسیاری از مردم به عثمانی و شیبانی ها پناه ببرن،من خودم شیعه مذهبم ولی مگه میشه تاریخ رو تحریف کرد،حالا حمله الکی نکنید جنایات شاهان اهل سنت گورکانی و عثمانی و منغیت فرارود هم قابل دفاع نیست،عین سگ و گربه به هم نمیپریدیم این عاقبت نمیشد،ولی قتل عامهای شاه اسماعیل در از دست رفتن مرزهای غربی و شرقی موثر بود،چطور نادر با مدارای مذهبی توانست هم دیاربکر و اربیل و هم بخارا و خوارزم را برگرداند،شاه اسماعیل جنایات وحشتناکی کرد ولی حاکمان ما به دلیل تعصب روی تشیع سعی در تبرئه او دارند،عین سلطان سلیم و اورنگ زیب و شیبک خان که با جنایات علیه شیعیان شرق رو خلع سلاح کردن،
 • IR ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶
  5 50
  از بی بی سی فارسی دروغگو تر بازم خودشه.تازگی هم سوتی های بزرگ می ده.خاک بر سرش
  • IR ۰۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
   0 0
   حالا خودش رو ناراحت نکن
 • IR ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  2 0
  چرا راه دور برویم ؟ سکانس های مختار نامه پر از تناقض تاریخی است !! در این سریال بارها و بارها غلام شمر بن ذی الجوشن از رستم و رخش صحبت کرد ! در حالیکه ابوالقاسم فردوسی سرودن شاهنامه را حوالی سال 354 ه .ق شروع کرده و قیام مختار حدود 3 بعد از واقعه عاشورا رخ داده ! و این یعنی آقای میر باقری با آن همه ادعا به این نکات دقت نکرده ! آنهم در پروژه (الف ) صدا و سیما با آنهمه صرف بودجه برای ساخت سریال مختار نامه ! آن وقت توقع دارید bbc و رسانه های بیگانه موشکافانه برنامه سازی کنند ؟
 • م ر IR ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  0 0
  ایراد گرفتن شما هم ایراد گرفتن افراد کم سواد است
 • IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷
  0 0
  بابا bbc فقط میان میگن با همدیگه: خب چه خبری دارین که یکم تغییرش بدیم و بکنیم یه ضرر ایران؟! یکی میگه: بیروت رو احتمالا آمریکا و اسرائیل زدن میگه عجب خبری!!! به جای آمریکا و اسرائیل ایران رو بزارین! اینم کارهای bbc بزرگ!