معاون استاندار همدان: عزاداری ماه محرم با رعایت پروتکل های بهداشتی در همدان برگزار می شود

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار همدان گفت: از مردم درخواست می کنیم از حضور در اجتماع پرهیز کنند اما اگر کسی رعایت نکرد ۱۵ ارگان مسئولیت دارند که به این مسئله رسیدگی کنند، ما اول تذکر می دهیم، اگر کسی رعایت نکرد باید منتظر برخورد قضایی باشد به طوریکه از این مسئله بی تفاوت نمی گذریم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از همدان ؛ مصطفی آزادبخت در جلسه کمیته اطلاع رسانی ستاد مقابله با کروناویروس استان همدان گفت: اسلام دین پویا و کاملی است و بنا داریم عزاداری ماه محرم را با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی در استان برگزار کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ما انشاءالله هم عزاداری محرم را برگزار خواهیم کرد و هم پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنیم.

آزادبخت تاکید کرد: از مردم درخواست می کنیم از حضور در اجتماع پرهیز کنند اما اگر کسی رعایت نکرد ۱۵ ارگان مسئولیت دارند که به این مسئله رسیدگی کنند، ما اول تذکر می دهیم، اگر کسی رعایت نکرد باید منتظر برخورد قضایی باشد به طوریکه از این مسئله بی تفاوت نمی گذریم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان نیز در رابطه با نحوه برگزاری مراسم محرم در استان بیان کرد: ضرورت برگزاری عزاداری به عنوان لوازم فرهنگ ایرانی و شیعی و از طرفی بحث مهم حفظ سلامت مردم ما را دچار دوگانگی کرده بود بنابراین در ستاد ملی مبارزه با کرونا دستورالعملی تدوین شد تا در برگزاری مراسم عزاداری با کمک همه دستگاه های دولتی و حکومتی سلامت مردم را حفظ کنیم چراکه حفظ سلامت مردم خط قرمز ما است.

حجت الاسلام محمدهادی نظیری ادامه داد: هر متولی هیئت، مُبلغ، ذاکر اهل بیت و هر برگزارکننده مراسمی اگر می بیند نمی تواند دستورالعمل ها را رعایت کند نباید مراسمی برگزار کند چراکه حفظ سلامت مردم یک تکلیف شرعی است.

برگزاری مراسم عزاداری به دو صورت

وی با بیان اینکه نحوه برگزاری مراسم عزاداری امسال دو گونه است، توضیح داد: اگر هیئت ها مکان مناسبی به صورت سر بسته دارند، آن مکان باید به تأیید کارشناسان شبکه بهداشت برسد و مورد تأیید قرار بگیرد، اگر شرایط را داشت برگزاری مراسم نهایتاً به مدت یک ساعت با شرط رعایت فاصله گذاری اجتماعی دو متری و استفاده مستمر از ماسک بدون مراسم سینه زنی و زنجیرزنی با ظرفیت یک چهارم مکان، مجاز است و اگر مراسم عزاداری در فضای باز برگزار شود رعایت فاصله دو متری، استفاده مستمر از ماسک، حداکثر دو ساعت با امکان برگزاری سینه زنی و زنجیرزنی بلامانع است.

نظیری با اشاره به اینکه ساعت پایانی مراسم باید تا قبل از ۲۳:۳۰ باشد چراکه مراسم در فضای باز است و نباید مزاحمتی برای بقیه ایجاد کند، تأکید کرد: در مراسم زنجیرزنی، زنجیر باید شخصی باشد و اگر متعلق به هیئت است، باید شب اول ضدعفونی شده و به فرد تحویل و شب آخر دریافت شود چراکه زنجیر نباید بین افراد جابه جا شود.

وی با بیان اینکه دسته های عزاداری مراسم تاسوعا و عاشورای امسال باید به صورت ساکن باشند، توضیح داد: برگزاری دسته عزاداری بدون استفاده از طبل، سنج و ابزار مشابه به صورت سینه زنی، زنجیرزنی و سقایی بدون نقل مکان و با رعایت پروتکل های بهداشتی بلامانع است و برای دسته ها مکان یابی می کنیم تا در تاسوعا و عاشورا به صورت ساکن و ثابت عزاداری کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان خاطرنشان کرد: امسال برخی مراسم های خاص مانند مراسم شیرخوارگان و روز سوم عاشورا در استان برگزار نخواهد شد.

وی مطرح کرد: تمام هیئت ها برای برگزاری مراسم محرم باید در سامانه بیرق فرم پر کنند، رعایت دستورالعمل ها را بپذیرند و تعهد دهند که مسئولیت رعایت پروتکل های بهداشتی را می پذیرند و هر هیئت نیز باید یک همراه بهداشت داشته باشد و گندزدایی هیئت، مراقبت از عدم ورود اطفال، افراد کهن سال و افرادی که در معرض خطر قرار دارند به عهده متولی هیئت است.

وجود ۲۲۰۰ هیئت ثبت شده در همدان

نظیری توضیح داد: ۲۲۰۰ هیئت ثبت شده و ۷۰۰ ثبت نشده در استان داریم که از این تعداد ۲۷ هیئت در سامانه ثبت نام و ۱۰۰ هیئت نیز فرم دستی پر کرده اند. همکاران ما در اداره کل تبلیغات اسلامی از ساعت ۷:۱۵ تا ۲۲ آماده خدمت رسانی به هیئت ها برای عضویت در سامانه بیرق هستند.

وی ادامه داد: پیش بینی شده امسال کمتر از ۴۰ درصد هیئت ها مراسم برگزار خواهند کرد و این هیئت ها می توانند از مکان های سرباز دولتی مانند مکان های آموزش و پرورش و اداره ورزش و جوانان نیز استفاده کنند.

نظیری در رابطه با نذری های محرم توضیخ داد: نذر و ادای نذر احکام فقهی و شرعی دارد اما انجام نذر به هیچ عنوان با ضوابط بهداشتی نباید منافات داشته باشد و در صورتی که با دستورالعمل های بهداشتی در تعارض باشد، نذر ساقط است و واجب نیست.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1421007

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =