معاون فتی و عمرانی شهردار تهران در گفتگوی اختصاصی با خبرآنلاین درباره هزینه دوطبقه شدن بزرگراه صدر و ساخت تونل صدر-نیایش گفت: «پیش بینی شده است 7.5 کیلومتر تونل و 7 کیلومتر بزرگراه دوطبقه، هزار میلیارد تومان هزینه داشته باشد.» این یک پنجم بودجه شهرداری تهران در یک سال است.

به گفته مازیار حسینی، شروع ساخت بزرگراه دوطبقه و تونل صدر-نیایش، در هفته اردیبهشت 90 است. پیش از این محمدباقر قالیباف، شهردار تهران گفته بود عملیات عمرانی بزرگراه دوطبقه صدر، هفته اول اردیبهشت شروع می شود.

اتصال بزرگراه صدر به نیایش، یکی از طرح های شهردار تهران است. او در زمان فعالیت های عمرانی تونل توحید، وعده داد، ترافیک شرقی بزرگراه نیایش و همیشگی بزرگراه صدر، با ساخت تونل مواصلاتی میان این دو بزرگراه از بین برود. حتی تجهیز کارگاه تونل هم از دو سال پیش شروع شد. بخشی از انتهای شمالی بزرگراه کردستان و بخش از ضلع شرقی پارک ملت به این کارگاه اختصاص پیدا کرد. پیش از این گفته شده بود پیمانکاران با روش اتریشی، مشغول حفاری برای این تونل هستند و البته خبر شروع به کار دستگاه ویژه حفاری آنها هم منتشر شد. اما اکنون شهرداری می گوید پروژه دو طبقه شدن بزرگراه صدر و حفاری تونل صدر-نیایش، با هم شروع می شود.

با این حال به نظر می رسد بار ترافیکی بزرگی که پس از گشایش تونل صدر-نیایش، هر دو بزرگراه را گرفتار می کند، دلیل عمده پیشرفت کند عملیات عمرانی تونل است.

به گفته معاون فنی و عمرانی شهردار تهران، این دو پروژه درواقع یکی هستند: «باید هر دو کار را با هم پیش ببریم. تونل و بزرگراه دو طبقه صدر، همزمان با هم افتتاح می شود، چون با افتتاح تونل بار ترافیکی سنگینی به بزرگراه صدر وارد می شود. به همین دلیل باید بزرگراه دوطبقه شود.»

البته تجربیات گذشته شاید در این تصمیم بی تاثیر نبوده است؛ افتتاح تونل رسالت به دلیل فراهم نشدن زیرساخت های مناسب بزرگراهی و معبری در حوالی پل سیدخندان و میدان رسالت، عملا چیزی از بار ترافیک صبح و شب شرق تهران کم نکرد. به همین دلیل اکنون پروژه های پل سازی، تونل سازی و معبر دو طبقه، در بزرگراه های صدر، نیایش و آبشناسان درحال اجراست. فاز یک پل آبشناسان تا یکی دو ماه دیگر افتتاح می شود. مسوولان شهرداری بارها اعلام کرده اند هدف از ساخت این پل، کاهش بار ترافیکی بزرگراه آبشناسان، نیایش و صدر پس از افتتاح تونل صدر-نیایش است.

اما به گفته مازیار حسینی، تونل صدر-نیایش و بزرگراه دوطبقه، باید در مدت 30 ماه آماده بهره برداری شود: «زمان پایان پروژه در حدود 30 ماه پیش بینی شده است، اما با توجه به درخواست شهردار، تلاش می کنیم تا پایان سال 91، حداقل شاخه های اصلی، تونل و بزرگراه دو طبقه تکمیل شود و به بهره برداری برسد.»

معاون فنی و عمرانی شهردار همچنین درباره خبر قطع درختان بزرگراه صدر که از سوی رییس سازمان محیط زیست اعلام شده بود، گفت: «ما هیچ درختی را قطع نکردیم. همه درختان میان بزرگراه صدر پس از هرس، با ریشه، توسط سازمان پارکها، به بوستان ولایت منتقل شدند. ضمن اینکه در حاشیه بزرگراه هم فضای سبز و درختکاری انجام می شود. پس از پایان پروژه و جمع شدن کارگاه هم فضای سبز میانی بزرگراه به حالت قبل بر می گردد.»

44

کد خبر 142485

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =