۰ نفر
۱۸ مرداد ۱۳۸۸ - ۰۶:۳۶

تحقیقات دانشمندان روی افرادی که در میانه سن 90 سالگی هستند نشان داد انسآنها هرچه پیرتر می‌شوند شادتر می‌شوند.

براساس بررسی‌های روان‌شناسان برخلاف نگرانی‌ها و استرس‌های زیادی که میان عموم مردم در مورد سلامت، درآمد، از دست دادن دوستان و اعضای خانواده و تغییر در شیوه وضعیت اجتماعی در دوران سالمندان به وجود می‌آید، سالمندی دوره طلایی از زندگی انسان و یکی از شادترین آنهاست. تحقیقات نشان می‌دهد سالمندان با وجود سن بالای خود به بهترین شکل از این دوران استفاده می‌کنند و یادگرفته‌اند خود را در موقعیت‌های استرس‌زا و ناراحت‌کننده قرار ندهند. سالمندان معمولاً سریعاً از ناراحتی‌های روزانه دوری می‌کنند و مشکلات چندان در روحیه آنها تأثیر منفی نمی‌گذارد.

مطالعات آماری نشان می‌دهد جمعیت جهان به سرعت در حال پیر شدن است و تعداد افراد بالای 65 سال با سرعت بالایی در حال افزایش است.

طبق آمار ارائه شده تعداد افراد بالای 65 سال تا سال 2040 دو برابر خواهد شد و از 506 میلیون نفر در سال 2008 به 3/1 میلیارد نفر در سال 2040 خواهد رسید.  طبق پیش‌بینی‌های دانشمندان برای اولین بار در طول تاریخ زندگی بشر ظرف 10 سال آینده تعداد سالمندان بالای 65 سال از تعداد کودکان زیر 5 سال فزونی خواهد گرفت که این نشان از پیر شدن جهان دارد.

هم‌چنین بر اساس بررسی‌های انجام شده پیش‌بینی شده است تعداد سالمندان بالای 80 سال تا سال 2040 تا 233 درصد افزایش پیدا کند.

بنابراین می‌توان گفت با پیر شدن جمعیت جهان، جهان به سمت شاد شدن پیش خواهد رفت.  تحقیقات نشان می‌دهد در صورتی که سالمندان دچار بیماری‌های روحی و ذهنی نشوند وضعیت روحی آنها با گذشت زمان بهبود پیدا می‌کند و آنها روحیه مقاوم‌تری پیدا می‌کنند.

دکتر لورا کارستنسن استاد روان‌شناسی دانشگاه استنفورد تحقیقی را روی افرادی که بین 18 تا 90 سال سن داشتند انجام داد تا وضعیت روحی و احساسی آنها را بررسی کند.
او در این بررسی‌ها متوجه شد سالمندان بر خلاف جوانان دچار حالت‌های منفی و افسردگی‌های طولانی‌مدت نمی‌شوند و بیش از سایرین تحمل شنیدن انتقاد را دارند.
آنها به طور شگفت‌آوری توانایی کنترل احساسات خود را دارند که همین عامل سبب می‌شود سالمندان شادتر از دیگران زندگی کنند.

سالمندان می‌دانند که رفته‌رفته در حال نزدیک شدن به پایان زندگی خود هستند و به همین دلیل سعی می‌کنند بهترین استفاده را از باقیمانده عمر خود بکنند و از مواردی که باعث ناراحتی آنها می‌شود پرهیز کنند.
هم‌چنین این افراد زمان بیش‌تری را برای شنیدن سخنان دیگران و حرف زدن با هم سن و سال‌های خود سپری می‌کنند که این کار باعث کاهش میزان استرس و نگرانی در آنها می‌شود.
به اعتقاد دکتر کارستنسن جوانان و میانسالان به جای آنکه مرتباً از بالا رفتن سن خود اظهار نگرانی کرده و از واقعیت فرار کنند بهتر است خود را برای داشتن یکی از بهترین دوران زندگی خود آماده کنند.
آنها می‌توانند با در پیش گرفتن یک برنامه روزانه سالم و گسترش دامنه فعالیت‌های اجتماعی خود دوران شادی را در سالمندی برای خود رقم بزنند.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند دوران سالمندی و پیری همواره آمیخته با ترس و وحشت و نگرانی است.
بسیاری از جوانان تصور می‌کنند دوران پیری فقط با بیماری، کاهش تحرک، وابستگی بیش‌تر و ضعف و سستی همراه است اما این موضوع در مورد همه سالمندان صادق نیست.
بسیاری از سالمندانی که در جوانی و میانسالی زندگی سالمی را در پیش گرفته بودند در این دوران هم زندگی فعال و سالمی دارند و هم‌چنان به فعالیت‌های اجتماعی خود ادامه می‌دهند.

باید به این نکته توجه کنیم که پیر شدن به معنای کاهش اثرگذاری در زندگی نیست. متأسفانه بسیاری از خانواده‌ها به دلیل بالارفتن سن پدرها و مادرها تصور می‌کنند این افراد تأثیرگذاری چندانی در زندگی ندارند و آنها را از تصمیم‌گیری‌ها و بحث‌های خانوادگی کنار می‌گذارند.

همین عامل سبب بروز ناامیدی و افسردگی در میان سالمندان می‌شود. بسیاری از سالمندان ساعات زیادی را در طول شبانه‌روز تنها سپری می‌کنند و فرزندانشان توجه کافی به آنها نشان نمی‌دهند اما با این حال آنها با صبر و حوصله به زندگی خود ادامه می‌دهند که این نشان از روحیه بالای آنها دارد. مطالعات نشان می‌دهد زندگی در دوران سالمندی می‌تواند تجربه بسیار مثبتی باشد و نباید نسبت به این دوران طلایی دید منفی داشت.

BBC 
7 آگوست 
مترجم: ابوالفضل کریمی

کد خبر 14297

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • س IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۸۹/۰۲/۰۲
    0 0
    خوبه