۰ نفر
۲۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۷
بازارهای قرمز و وظیفه مسئولان!

پس ازبازی شیرین چند ماهه بازیگران بورس در مستطیل سبز بازار سرمایه ،چند هفته ای است که تماشاچیان شاهد نگرانی بازیکنان در زمین قرمز این بازار پر جاذبه هستند، به طوری که شاخص ۲ میلیونی تا مرز۱/۵ میلیون سقوط کرد و بسیاری از سرمایه‌های خردمردم بر باد رفت.

 ورودسرمایه گذاران غیرحرفه‌ای به بازار سرمایه بدون آموزش‌های لازم و با اتکا به حمایت‌های مسئولان با ابراز حمایت همه‌جانبه و محکم از بورس نشان دادنگرانی صاحبنظران از این روند بیراه نبوده است .
بورس یکی از مهم ترین و مطمئن ترین بازارهای جذب نقدینگی برای رونق تولید است اما اگر فعالان این عرصه به طمع سودهای کلان و کوتاه‌مدت پابه این میدان بگذارند می‌تواند سونامی هایی نظیر آنچه در هفته های اخیر رخ داد را در پی داشته باشد.
به اعتقاد برخی از صاحب‌نظران اگر چه علت قرمز شدن تابلو بورس در ابتدا عدم حمایت مناسب از این بازار،عملکرد نادرست حقوقی‌ها،برخی سیاستهای نادرست وناهماهنگی بین قوابود،اما عمق فضای قرمز حاصل ترس تازه واردان و غیر حرفه ای ها و تشکیل صفوف طولانی فروش برای خروج از بورس بود.این در حالی است که پیش از تشویق هیجانی مردم برای ورود به بورس و نشان دادن در باغ‌های سبز باید آنها را با ورود غیر هیجانی و انتظار درازمدت از بورس آشنا می‌کردند.
 خروج گسترده فعالان غیرحرفه‌ای بازار سرمایه از بورس موجب هجوم سیل ویرانگر نقدینگی ناشی از آن به بازار خودرو و ارز گردید و لذا شاهد افسارگسیختگی قیمت خودرو وبازار قرمز ارز و کاهش مجدد ارزش پول ملی در روزهای اخیر بودیم.
 همچنین وضعیت کلی اقتصاد کشور موجب فعال شدن دومینوی قیمت‌هاشدبه طوری که مایحتاج عمومی مردم نظیر فرآورده‌های لبنی، تخم‌مرغ و برخی دیگر از اقلام مورد نیازجامعه در غیاب نظارت موثر در طی روزهای گذشته تا۱۰۰درصدگران شد.

 دراین میان مهمترین وظیفه مسئولان رصد مستمراوضاع بازارها با رویکرد آینده نگری و پیش بینی گزینه های متفاوت و راهکارهای متناسب باهرگمانه است.اینکه روزها پس از بحران در بورس از قانون بر زمین مانده پنج ساله انتقال یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد تعادل در بازار سرمایه رفع مشکل شده و برای اجرا ابلاغ می شود بیانگر بی توجهی به ظرفیت های قانونی برای مدیریت بازار سرمایه و صیانت از سرمایه‌های خرد مردمی در بورس است.
 همچنین توجه به هشدارهای کارشناسان و صاحب نظران برای جلوگیری از حباب در بازارهایی نظیر بورس و ارز وپیشگیری قبل از درمان و ایجاد موانع جدی در برابر سیل ویرانگر نقدینگی سرگردان، انتظار جدی مردم از مسئولان است.
 شاید بازار بورس پس از اقدامات اخیر دولت از جمله ورود یک درصد منابع صندوق توسعه ملی متعادل شود اما خسارت‌هایی که از تاخیر در پیشگیری و اقدام بموقع به مالباخته های بورس وارد شد جبران‌ناپذیر است وگرانیهای ناشی از آن نگران کننده!

 تجربه نشان داده است که توصیه هایی نظیر"جای نگرانی نیست" یا "مردم فعلاً خودرو نخرند" ویا "بازار ارز جای مناسبی برای سرمایه گذاری نیست" نیز هیچگاه نتیجه بخش نبوده و قیمت‌های افزایش یافته هرگز به وضعیت سابق  بازنگشته است و زیان آن متوجه کسانی است که این توصیه هارا جدی گرفته اند. چرا که" آب رفته هرگز به جوی باز نمیگردد".

* منتشر شده در روزنامه قدس ۱۳۹۹/۶/۲۰

کد خبر 1430893

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =