۵ نفر
۱۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۳
گشایش اقتصادی، پیش‌کش!

چندهفته پس از اعلام طرح گشایش اقتصادی از سوی رئیس‌جمهور و پیامدهای نه چندان مطلوب آن، حالا سخنگوی دولت از نقشه راه اقتصادی برای یک سال باقی مانده به قرن جدید سخن گفته است که شامل برنامه ها و پروژه های مهم و اثرگذار در زندگی مردم است.

تردیدی نیست که دولت همه تلاش خود را به کار می گیرد تا گره از مشکلات مردم بگشاید و باید قدردان تلاش های دولتمردان به ویژه در حوزه سلامت و مدیریت اپیدمی کویید-۱۹ و مداوای بیماران کرونایی ونیز تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم بود. اما واقعیت آن است که موانع جدی موجود از جمله؛ تحریم های ظالمانه و غیرقانونی دشمن، آثار مخرب شیوع کرونا بر اقتصاد، برخی سوء مدیریت هادردستگاههای اداره کننده کشور، اختلافات  و تنش‌های سیاسی فیمابین  دستگاه ها وجریان‌های سیاسی ضریب موفقیت را کاهش داده است.

پس از اعلام طرح گشایش اقتصادی گمانه زنی‌های متفاوتی در محافل سیاسی ،اقتصادی و رسانه‌ای کشور رخ داد که در نهایت از اوراق فروش سلف نفتی رونمایی گردید که با توجه به مخالفت  قوه قضائیه ومجلس با کارشناسی نبودن طرح وضرورت بررسی  بیشتر و رفع اشکالات  قبل از اجرا متوقف شد.اما متعاقب آن ریزش ۳۰۰ هزار واحدی شاخص بورس موجب تبخیر صدها میلیارد تومان سرمایه مردمی شد که در ماه‌های گذشته با داغ شدن تب بورس و اعلام حمایت ها و وعده های دولت و برخی دیگر از دستگاه ها برای حمایت از آن ،به بازار سرمایه روی آورده بودند.  زیان گسترده مردم علاوه بر ضربه‌ای که بر اعتماد عمومی وارد کرد می تواند بازار سرمایه  که یکی از بهترین بازارها برای رونق تولید و حل معضلات اقتصادی کشوراسترا دچار چالش کند.همزمان روند کاهشی ارزش پول ملی _ پس از یک نوسان  کوتاه _ومتعاقب آن کاهش قدرت خرید مردم ادامه یافت و موج دیگری از گرانی رادامن زد. این پیامدهای ناگوار موجب نگرانی دلسوزان صاحب‌نظران نسبت به بازتابهای اظهارات اخیر سخنگوی دولت در مورد طرح‌های اثر گذار در زندگی مردم در سال آخر دولت می شود!

در این زمینه یادآوری چند نکته ضروری است:  
نخست اینکه چون اظهار نظرهای گوناگون و پی‌درپی و ‌متاسفانه گاه متناقض مسئولان کشور به ویژه شخصیت‌های موثر در قوای سه‌گانه در زمینه مسائل اقتصادی می‌تواند نتایج غیرقابل پیش‌بینی در پی داشته باشد، بنابراین توصیه می شود مسئولان سعی کندکمتر اظهارنظرها کنندودر حد ضرورت سخن بگویند و بیشتر عمل کنند.

دیگر اینکه پیشنهاد می‌شود؛ مسئولان کشور به جای استفاده از فعل" مستقبل" در اظهارات خود از افعال "ماضی" استفاده کرده و اقدامات انجام شده را اطلاع‌رسانی کنند. به عبارت دیگر به جای "انجام خواهد شد"بفرمایند:" انجام شد".

و بالاخره اینکه مردم شرایط فعلی کشور و موانع پیش روی دولت را به خوبی درک می‌کنند و توقع گشایش اقتصادی و طرح‌های تاثیرگذار در زندگی خودرا ندارند.در این شرایط انتظار مردم تلاش برای مهارسرعت افزایش مشکلات است .به طوری که تا حد ممکن از کاهش بیشتر ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم جلوگیری شودوگرانی افسارگسیخته مهارگردد تا فشار اقتصادی بر دوش مردم بیش از این افزایش نیابد؛ گشایش اقتصادی پیشکش!
* منتشر شده در روزنامه خراسان . ۱۶ شهریور ۱۳۹۹

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1429722

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =