آغاز سرشماری حیات‌وحش در چهارمحال و بختیاری 

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گفت: این اداره کل با همکاری فعالان و دوستداران حیات‌وحش به منظور برآورد جمعیت گونه‌های شاخص، به مدت یک هفته با بهره‌گیری از امکانات و تجهیزات نوین پایش مناطق را آغاز کرد. 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری،  شهرام احمدی افزود : از تاریخ ۲۳ شهریورماه در مناطق موردنظر در استان، به منظور برآورد جمعیت حیات وحش به ویژه زاد و ولد انجام شده در شش ماهه اول سال ۱۳۹۹، سرشماری‌ها آغاز و تا پایان شهریور ماه ادامه خواهد یافت.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بیان کرد: سرشماری‌ها به منظور برنامه‌ریزی برای حفظ پویایی جمعیت حیات وحش انجام می‌شود.

وی تأکید کرد این سرشماری با بهره‌گیری از امکانات و تجهیزات نوین و با حضور جوامع محلی، معتمدین، اقشار دانشگاهی، علاقمندان به محیط‌زیست و سازمان‌های مردم‌نهاد انجام می‌شود.
این مقام مسئول گفت: پستانداران شاخص به ویژه کل و بز، قوچ و میش، گراز، گرگ، کفتار، خرس در این برنامه سرشماری می‌شوند.

 وی در ادامه از استفاده از فن آوری‌های نوین نظیر پهباد، در این سرشماری و برای اولین بار در استان خبر داد و گفت: به منظور افزایش ضریب امنیت مناطق تحت حفاظت و شفاف سازی و افزایش مشارکت‌های مردمی در حفظ و حراست از روش مشاهده مستقیم سرشماری استفاده خواهد شد.

سرشماری‌ها در پستانداران معمولاً دوبار در سال و به صورت زمستانه و تابستانه انجام خواهد شد و با تخمین فراوانی و نحوه پراکنش آنها در منطقه، ضریب حفاظتی در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط‌زیست بالاتر خواهد رفت.

46

کد خبر 1432776

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =