۰ نفر
۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۲
بن بست پدرخوانده و هفت تیر کشی تگزاسی!

یک ماه پس از توهم فعال کردن مکانیزم ماشه از سوی کاخ سفیدنه تنها اتفاق تازه ای رخ نداد بلکه کشورهایی_ که کشورمدعی پدرخواندگی جهان فرزندان مطیع خود می‌پندارد_ رسماً در برابر ادعای آمریکا موضع‌گیری کردند؛

تروئیکای اروپاآلمان ،فرانسه و انگلیس _طی یک نامه رسمی به رئیس شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل اعلام کردند: تلاش آمریکا برای احیای تحریم‌های شورای امنیت ایران فاقد اثر قانونی است و سه کشور اروپایی همچنان خود را به ادامه اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ متعهد می‌دانند.سه کشور اروپایی عضو برجام _که کاخ سفید رابه دلیل خروج از برجام فاقد صلاحیت برای فعال کردن مکانیزم ماشه می‌دانند گفتند:تعلیق تحریم‌های ایران موسوم به برجام پس از ۲۰سپتامبر۳۰ شهریورادامه خواهد یافت .

روسیه و چین_ اضلاع دبگربرجام و اعضای دائم و دارای حق وتوی شورای امنیت تلاش آمریکا برای توسل به مکانیسم ماشه را "پوچ وبی معنی" خواندند و هیچ حق قانونی و سیاسی برای ارائه درخواست بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران _پس از خروج آمریکا از برجام برای این کشورقائل نشدند. آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل نیز با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت اعلام کرد: به دلیل ابهاماتی که وجود دارد نمی‌تواند در خصوص اسنپ بک اقدامی انجام دهد.

 شکست مفتضحانه آمریکا و تنها ماندن کاخ سفیددر نمایش چکاندن ماشه به معنای پابرجا بودن برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است و لذا در روز۲۷مهرماه بر اساس این قطعنامه تحریم تسلیحاتی ایران نیز_ پس از ۱۳ سال_ لغو می‌شود.

 حالا پمپئو وزیر پمپاژ نفرت کاخ سفید چین و روسیه و دیگر کشورهایی که تحریم‌ها را نقض کنندراتهدید به تحریم کرده است.او که ظاهراً بیشتر عشق سینماست تااهل مطالعه و برای آگاهی از مفاد دقیق برجام به تعبیر ظریف وزیر امور خارجه کشورمان منتظراکران فیلم برجام است ،به شیوه هفت تیرکش های تگزاس در فیلم های هالیوودی بر سر چهارراه جهان کشورهارا بخاطر اجرای قطعنامه ۲۲۳۱تهدید می‌کند.

این نخستین بار در تاریخ ۷۵ ساله شورای امنیت است که کشورمدعی کدخدایی جهان سایرکشورهای عضو سازمان ملل را برای پایبندی به قطعنامه شورای امنیت تهدید به مجازات می‌کند.اقدامی که مصداق بارز حاکمیت قانون جنگل در جهان است. مواضع اروپا،چین و روسیه در برابر یکجانبه گرایی آمریکارا می توان پایان نظام تک قطبی و پدرخواندگی کاخ سفید در جهان دانست واینکه اروپابه تعبیر مرکل صدراعظم آلمان واقعاً خود را برای جهان بدون رهبری آمریکا مهیا کرده است. اما اگر تهدیدهای غیرقانونی کاخ سفید و هفت تیرکشی تگزاسی پدرخوانده خودخوانده جهان، موجب عقب‌نشینی قدرت های جهانی در برابر کاخ سفید شود آنگاه زمان بازنگری راهبردهای ایران در خصوص برجام وتجدید نظردرهمکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فرا می‌رسد.همکارهایی که پس از سفر مدیرکل آژانس به ایران و توافق‌های تهران به اعتقاد طرفین در سطح بسیار خوب و راضی کننده ای است.

اکنون سرنوشت برجام در گرو مقاومت و ایستادگی عملی اروپا،چین و روسیه در برابر تهدیدهای ترامپ است.
* منتشر شده در روزنامه قدس . ۱ مهر ۱۳۹۹

کد خبر 1435469

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =