۰ نفر
۳ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۲
مجلس انقلابی، دنا پلاس و باقی قضایا!

آغاز به کار مجلس یازدهم باویژگی‌های برخاسته از شعارهای راه‌یافتگان به آن و افتخار عنوان "مجلس انقلابی" از سوی رهبر فرزانه انقلاب به این مجلس انتظارجامعه ازمجلس را بالابرده و تغییر رفتار و سلوک نمایندگان و توجه ویژه به اولویتهای مردم راتوقع دارند.

همین انتظارموجب شد که اختصاص دناپلاس ۶۰۰ میلیون تومانی به قیمت کارخانه- ۳۰۰ میلیون تومان- به نمایندگان بازتاب گسترده و فراگیری در جامعه و فضای مجازی داشته باشد.

اما واکنش‌ها به این بازتاب دور از انتظار بود. این که نماینده‌ای که مشکل آب شرب غیزانیه در حوزه انتخابیه اش موضوع بحث ماه‌های اخیر بوده است با توییتی- در توییتر فیلتر شده- این نقدها را به تمسخر بگیرد و بنویسد:" نمایندگان مجلس! لطفاً از این به بعد با لباس پاره پاره، سر و وضع ژولیده ،سوار بر نیسان‌آبی تردد کنید .شام هرشبتون نون خشک کپک زده باشد، استوری شم بکنید که مبادا متهم به رانت خواری بشید. راستی صندلی‌های صحن علنی را هم جمع کنید!روی زمین بنشینید،صندلی ها خیلی اشرافیه!پیف پیف!" و نماینده دیگری با استناد به این که قبلی ها شاسی بلند گرفتند، دنا پلاس را درشان خود نداند و تقاضای شاسی بلند داشته باشد،خلاف توقع مردم بود.

البته نمایندگانی هم تاکنون اعلام کرده اند از دریافت دناپلاس خودداری کرده اند. اما متاسفانه توجیه های سخنگوی هیئت رئیسه مجلس -که اولاً به عرف ادوار مجلس استناد کرد ثانیاً با این گفته که خودروها به نام مجلس شماره گذاری می شود سعی کرد به نوعی رانت ناشی از این هدیه را توجیه کند،تعجب همگان را برانگیخت .

پیرامون این قضیه نکاتی قابل تامل است:
 ۱- اگر قرار باشد اختصاص خودرو به نمایندگان را با رویه جاری ادوار مجلس توجیه کنیم پس چه تفاوتی بین "مجلس انقلابی" و دیگر دوره های مجلس هست؟

۲- اگر قرار است به نمایندگان خودرو تخصیص یابد چرا جدیدترین ،مدرن ترین و پر حاشیه ترین خودروداخلی  را انتخاب می کنید؟ چرا پژو پارس یاخودروهایی در این ردیف -که حالا دیگر تقریباً عادی شده است -تخصیص داده نمی‌شود؟

۳- به گفته سخنگوی هیئت رئیسه چون مقاماتی در تراز پایین تر از نمایندگان مجلس در دولت خودرو های متعدد و متنوع در اختیار دارند لذا باید به نمایندگان مجلس خودرو اختصاص داد اولا اگر چنین موضوعی صحت داشته باشد باید نمایندگان از جنبه نظارتی با آن برخورد کنند ثانیاً  این خودروها دولتی است و در اختیار مدیران است و شخصی واگذار نشده است.

 ۴-هدیه ۳۰۰ میلیون تومانی- تفاوت قیمت کارخانه و بازار آزاد دنا پلاس- و قرض‌الحسنه ۳۰۰ میلیونی- واگذاری اقساطی- در حالی به نمایندگان مجلس انقلابی تقدیم می شود که مردم گرفتار شدید ترین مشکلات اقتصادی و معیشتی هستند وبه تعبیر عضو صاحب نام مجمع تشخیص مصلحت نظام بخاطر گرانی ها استخوان مردم در حال خرد شدن است. نارضایتی مردم در خصوص نابسامانی و گرانی بی رویه خودرو،وخلف وعده خودروسازان در انجام تعهدات در اوج است .در چنین شرایطی چگونه نمایندگان مردم به چنین کاری رضایت می‌دهند؟

 ۵-بسیار شاهد بوده‌ایم که نمایندگان در حوزه انتخابیه خود از خودروهای سازمانهای دولتی برای بازدید ها و ماموریت ها استفاده می کنند و نیز گفته می شود نمایندگان علاوه بر حقوق، هزینه‌های دفتر،دفتردار و ایاب و ذهاب و....هم دریافت کنند.آیا مجلس انقلابی تصمیم ندارد یک بار برای همیشه همه دریافتی‌های نمایندگان را به طور شفاف به جامعه ارائه کند؟

 ۶- سالهاست در مورد ساخت خانه سازمانی برای نمایندگان سخن گفته می‌شود آیا در۴۰ سال گذشته مجلس موفق نشده است ۳۰۰ خانه سازمانی برای نمایندگان بسازد؟ یا آن گونه که گفته می‌شود برخی از نمایندگان سابق و اسبق و اسبق تر! خانه سازمانی خود را تخلیه نمیکنند!؟

و نکته آخر اینکه اگر اقساط  ۴ساله ودیعه مسکن ۲۰۰ میلیونی نمایندگان۴ میلیون تومان باشد و اقساط۳۶ ماهه دنا پلاس ۳۰۰ میلیونی را ۸ میلیون تومان محاسبه کنیم با توجه به حقوق ۱۱ میلیون تومانی اعلام شده نمایندگان محترم ،پیدا کنید پرتقال فروش را؟!

* منتشر شده در روزنامه قدس . ۳ مهر ۱۳۹۹

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1435877

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =