مراقب بچه‌ها باشید در خانه‌نشینی کرونا چاق می‌شوند

فارس نوشت: باید با ایجاد تعادل در مصرف انواع مواد غذایی سعی کنیم برنامه غذایی مناسبی را برای کودکان درظر بگیریم. در طول روز کودکان را به انجام فعالیت های ورزشی تشویق کنیم و نیز ساعاتی که کودک با تلویزیون، لپ تاپ و موبایل می گذراند را محدود کنیم.

بخشهای مهم سخنان دکتر فریبا کوهدانی متخصص تغذیه:

-معیارهای غربالگری چاقی در کودکان با بزرگسالان متفاوت است. ابزار تشخیص چاقی یا لاغری در کودکان منحنی های استاندارد وزن برای سن و وزن برای قد است که توسط نهادهای بین المللی تهیه شده است و در قالب یک سری منحنی ارائه شده است که طیف اندازه های بدنی وزن، قد، دور سر و نسبتهای وزن متناسب برای سن و قد کودکان سالم با وضعیت ژنتیکی متفاوت را مشخص می کند. برای تهیه این منحنی های استاندارد از اطلاعات متعلق به تعداد فراوانی از کودکان سالم و خوب‌تغذیه شده استفاده کرده اند که تفاوت های مشاهده شده در بین این جمعیت سالم  ناشی از شرایط ژنتیکی است. این منحنی ها می تواند به عنوان ابزار تشخیصی وضعیت رشد و اختلالات وزن کودکان در سراسر جهان مورد استفاده قرار گیرد. 

-وقتی می خواهیم ببینیم کودکی چاق است یا خیر باید به منحنی های استاندارد مراجعه می کنیم. اگر شیب افزایش وزن کودک مورد نظر تندتر یا کندتر از این منحنی های استاندارد باشد تشخیص اختلال وزن داده می شود و هر گاه جایگاه وزنی کودک در قسمتهای بالایی این منحنی های استاندارد وزن برای سن و وزن برای قد قرار گیرد، نشان دهنده مشکل اضافه وزن و چاقی در کودک مورد نظر است.

 -کودکان وقتی  دچار مشکل چاقی می‌شوند علاوه بر حجم، تعداد سلول های چربی نیز در بدن آن ها اضافه می‌شود به همین دلیل در سال های بعدی زندگی هم بیشتر در معرض چاقی قرار می‌گیرند. متاسفانه این گروه در معرض سایر مشکلات مرتبط با چاقی مثل چربی خون بالا قرار دارند. با تغییر سبک زندگی به خاطر کرونا، امکان فعالیت و بازی کودکان در  خارج از منزل کاهش یافته است.  به ویژه در شرایط زندگی آپارتمان نشینی بسیاری از کودکان کم تحرک تر شده اند.

-از سوی دیگر در شرایط خانه نشینی ناشی از کرونا یکی از سرگرمی های انتخابی بسیاری از خانواده ها  تهیه انواع شیرینی ، دسر و غذاهای چرب و ....است. این امر حتی در شبکه های اجتماعی هم نمود پیدا کرد و عکس های فراوانی در این خصوص به اشتراک گذاشته شد. مصرف این نوع خوراکی ها دارای کالری زیاد است و در عین حال از نظر تامین نیازهای تغذیه ای کم ارزش است. همراهی کاهش فعالیت های فیزیکی با دریافت غذاهای پر انرژی بیشتر منجربه افزایش آمار چاقی کودکان شده است. 
 چاقی یکی از عواملی است که سیستم ایمنی بدن را ضعیف و خطر ابتلا به بیماری را افزایش می ‌دهد. کودکان مبتلا به اضافه وزن، حتما باید از رژیم های غذایی برای کاهش وزن استفاده کنند. همچنین می بایست در نظر داشت که برنامه های کاهش وزن کودکان با بزرگسالان متفاوت است. رژیم غذایی کودکان باید متناسب با مقدار اضافه وزن کودک تنظیم شود. کودکان دارای مشکل اضافه وزن باید خوراکی های پر انرژی مثل شیرینی، چیپس، پفک و انواع غذای های چرب، فست فود و... را در برنامه غذایی‌شان محدود کنند. خانواده می تواند با جایگزین کردن رژیم غذایی متعادل و برنامه غذایی متنوع، مشکل اضافه‌وزن کودک را  کنترل کند.
برای کودکانی که دچار چاقی هستند باید از برنامه های کاهش وزن کمک بگیریم. اما لازم است با استفاده از رژیم غذایی اصولی و علمی مراقب باشیم تا به رشد کودک آسیبی وارد نشود. شدت و محدودیت رژیم غذایی کودکان نسبت به بزرگسالان باید کمتر باشد. لازم است  توجه شود که رژیم در روند رشد کودک مشکلی ایجاد نکند. روندکاهش وزن ‌کند و تدریجی توصیه می شود تا به افزایش قد کودک آسیبی وارد نکند.

۲۳۵۲۳۱

کد خبر 1440042

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =