۲ نفر
۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۵
اقدام AFC علیه آل‌کثیر شکننده است

در رابطه با شادی پس از گل آقای آل‌کثیر به ‌نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین مبانی اعتراض به تصمیم صادره، عدم رعایت حق بر شنیده‌شدن ایشان باشد. 

در خصوص نفس توهین‌آمیز یا تبعیض‌آمیز بودن حرکات عیسی آل‌کثیر می‌توان با توجه به اوضاع ‌و احوال پرونده استدلال‌ها و تفسیرهای مختلفی ارایه کرد که می‌تواند موجب شکستن رای AFC نزد کمیته استیناف و متعاقبا نزد دیوان داوری ورزش شود. بنابراین به نظر من در حال حاضر مهم‌ترین مساله این است که مسوولان تیم پرسپولیس در مهلت قانونی درخواست کنند تا مبانی رای AFC در اختیارشان قرار گیرد و بر اساس مبانی مذکور ظرف ۵ روز فرصت خواهند داشت تا اعتراض خود را نزد کمیته استیناف AFC مطرح کنند. در این صورت می‌توان در خصوص جزییات استدلال‌ها و استراتژی حقوقی دفاع در این پرونده بحث و بررسی کرد.
به ‌نظر می‌رسد این اقدام کنفدراسیون از دو جنبه رویه‌ای اقدامی شکننده باشد. اول به ‌موجب ماده ۹۵ تمامی اشخاصی که نزد کمیته حاضر می‌شوند از حقی برخوردارند که در ادبیات حقوقی از آن به «حق بر شنیده ‌شدن» تعبیر می‌شود. به‌ موجب این حق که یکی از مبنایی‌ترین اصول حقوقی است، مراجع رسیدگی‌کننده موظفند به اشخاص فرصت کافی برای ارایه دلایل و شواهد خود ارایه دهند. در قواعد انضباطی کنفدراسیون، حق دسترسی به پرونده، ارایه استدلال‌ها، درخواست ارایه مدرک و دریافت تصمیمی مستدل در زمره جنبه‌های این حق بر شمرده شده است. در پرتو تعجیل بسیار زیاد کمیته انضباطی کنفدراسیون در اتخاذ تصمیم در رابطه با شادی پس از گل آقای آل‌کثیر به ‌نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین مبانی اعتراض به تصمیم صادره، عدم رعایت حق بر شنیده‌شدن ایشان باشد. 
دومین مبنای رویه‌ای اعتراض به تصمیم صادره نیز بی‌ارتباط با نقض حق بر شنیده‌ شدن نیست. در این زمینه به ‌موجب ماده ۱۲۰ دبیرخانه کنفدراسیون موظف است، آغاز رسیدگی‌های انضباطی علیه اشخاص را به اطلاع آنان رسانده، پس از اتمام تحقیقات، اتهامات مطروحه علیه آنان را به‌ همراه مستندات پرونده برای آنان ارسال کرده و به آنان فرصت دفاع از خود بدهد. مجددا در پرتو تعجیل بسیار زیاد کنفدراسیون، مشخص نیست که این مقرره تا چه میزان رعایت شده است.

252 252

کد خبر 1440318

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =