۱ نفر
۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۰
دلتنگی دریانوردان در «گره دریایی»

کتاب «گره دریایی» نوشته وحید حسنی هنزایی، که توسط نشر صاد به چاپ رسیده، داستانی دریایی است که به موضوعات نفتی و مقاومتی می‌پردازد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، کتاب «گره دریایی» به‌قلم وحید حُسنی‌هنزایی، روایت تلاطم‌های زندگی دریانوردانی است که از فداکاری‌های‌شان، دوری‌ها و دلتنگی‌های‌شان کم‌تر شنیده‌ایم. لحظه‌هایی که بر عرشه‌ کشتی سپری می‌شود. دریا برای آنان، تنها صحنه طلوع و غروب زیبای خورشید بر کرانه‌های دور نیست، دریا عشقی است که می‌سوزند و می‌سازاند.

این اثر، یک رمان متفاوت از یک شغل متفاوت است. قبل از این رمان، نادر ابراهیمی در مجموعه رمان «بر جاده‌های آبی سرخ» دستی به زندگی میرمهنای دوغابی زده بود. شاید بتوان گفت، گره دریایی یک گذر کوتاه بر داستان دریانوردان امروزی است. 

در ابتدای کتاب گره دریایی می‌خوانیم: «گره پشت گره! پیچِ باز نشدنی پشت پیچ‌ باز نشدنی دیگر و فیش‌هایی که به هم نمی‌خورند. حالا که فقط چند ساعت تا موعد تحویل نفت‌ها مانده است این حسگرها شده‌اند قوزِبالاقوز. من قربانی یک تشابه لفظی شدم. دل‌سوزی فقط اسمش سوختن است، دل کسی را سوزاندن هم فقط اسمش سوزاندن است؛ یک مفهوم استعاری یا یک سوزش مجازی، وگرنه که دل کسی نمی‌سوزد. ولی سوختن در بخار روغن یک سوزش واقعی است. ذهنم دارد تاول می‌زند.»

۵۷۲۴۵

کد خبر 1447826

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =