۱ نفر
۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۷
واقعیت قدرت اقتصاد ملی ایران

تصویری در یکی از کانال های شبکه های مجازی دیدم که توجه ام را جلب کرد.

در این تصویر که از توئیت شخصی گرفته شده بود ، این شخص با استناد به گزارش مرکز پژوهش های مجلس از متوسط رشد اقتصادی از سالهای از سالهای 1341 تا 1398 به نمایش گذاشته بود که ظاهرا رشد اقتصادی ایران در تغییرات فاحش بوده و بخصوص از سال 1390 تا 1398 رشد 0.2% ( دو دهم درصد ) داشته و در مجموع رشد اقتصادی ایران روز به روز کمتر و ظاهرا اقتصادی ملی ایران رو به افول است ؟

تصمیم گرفتم در پاسخ این آقا ‌و مرکز پژوهش های مجلس این یادداشت را به عنوان یک شخص عام غیر حرفه ای اما دلسوز ایران و امیدوار به آینده و اقتدار ایران بنویسم :

به گزارش صندوق بین المللی پول IMF که وابسته به بانک جهانی و سازمان ملل است ، قدرت اقتصادی و تولید خالص داخلی ایران از سال ۲۰۱۵ تا سال ۲۰۲۰ از مبلغ ۳۷۵ میلیارد دلار به مبلغ ۶۱۰ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده

یعنی GDP ایران با توجه به اینکه ضریب و درصد رشد اقتصادی پائین و منفی بوده اما حدود ۶۵ درصد افزایش قدرت اقتصادی داشته ایم .

عده ای بوق و قلم بدست سالهاست که میگویند اقتصاد ایران در حال فروپاشی است و کارش تمام است ، اما سلسله این اعداد اینگونه میگویند که ما در شرایط بسیار سخت تحریم توانسته ایم اقتصاد ملی را سرپا نگه داریم و موفق باشیم  .

حالا با این رشد مثبت  65 درصدی قدرت اقتصادی ، چرا این همه نابسامانی در مدیریت قیمت ها و رشد بی سابقه در عرصه های کالا و خدمت در کشور داریم ، باید بدنبال ریشه ها و علل آن از سوء استفاده ها و بی سوادی آن مدیرانی دانست که بصورت جناح سالاری و رفاقت یالاری به ساختارهای حکومت و از جمله دولت تحمیل و وارد شدند و متاسفانه انگیزه و توان کار ندارند اما مفت میخورند و ........ و وقت ارزشمند مردم را میگیرند و عمدا و یا سهوا به مردم ضرر میزنند و باید برای اینها و پاک کردن اینها از سیستم های اقتصادی و غیر اقتصادی کشور بصورت قاطع  فکر و عمل قاطع کرد که در یادداشت های بعدی به آن ها میپردازیم .

اما از اصل مطلب خارج نشویم و به نکته بسیار جالب تر توجه کنیم و آن اینکه در همین مدت پنج ، شش سال گذشته که مورد بررسی ما است ، قدرت اقتصاد ترکیه که اقتصادش آزاد است و مشمول هیچ تحریمی نیست و از همه طرف پشتیبانی میشود و پاسپورت های شهروندانش هم دارای اعتبار جهانی است و این اقتصاد در سال 2015 حدود 820 میلیارد دلار بوده که بیش از دو برابر اقتصاد ایران بود اما در سال 2020 همین اقتصاد به 650 میلیارد دلار رسیده ، یعنی قدرت اقتصاد ترکیه در طول پنج شش سال گذشته با بیش 18 درصد افت قدرت اقتصادی مواجه بوده ؟

به بیان بسیار ساده اقتصاد ترکیه با این همه پشتیبانی و در شرایط شکوفایی اش بجای رشد ضعیف شده ؟

در مقایسه ای دیگر نیز میبینیم که ، مقدار بدهی خارجی ایران در این شرایط تحریمی و سخت که صغیر و کبیر چشم دیدن ما را ندارند به ۳۰ میلیارد دلار هم نمیرسد اما بدهی های ترکیه با آن همه پشتیبانی و حمایت به ۳۲۰ میلیارد دلار رسیده و این عدد یعنی اقتصاد ترکیه  10 برابر اقتصاد ایران بدهکار تر است و اگر روزی روزگاری ترکیه یک مرتبه هوس و غفلت کنند که بخواهد مستقل شود و به اربابانش نه بگوید آنوقت اقتصادش زیر فشار همین پارامترها زیر و رو میشود ؟

در مقایسه ای دیگر به اقتصاد عربستان نگاهی می اندازیم . عربستان هم با فروش روزانه بیش از ۱۰ میلیون بشکه نفت و کسب درآمد حداقل حدود ۲۰۰ میلیارد دلاری از فروش نفت بدون هیچ تحریمی اما قدرت اقتصادی اش رشد و پیشرفتی ندارد و در همان عدد 680 میلیارد دلار سال 2015 ایستاده و تکان هم نخورده ؟
حتما میداند که ترکیه و عربستان دو کشور اصلی هستند که در تولید تنش ها در خاورمیانه و شمال آفریقا نقش های اساسی داشتند و هر دو از رقبای اقتصادی و سیاسی ایران بودند و هستند .

اما نکته خیلی جالب تر اینکه :
طبق به پیش بینی همین صندوق IMF رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۱ حدود مثبت  3.5 ( سه و نیم ) درصد پیش بینی شده قدرت اقتصاد ایران تا پایان سال ۲۰۲۵ حداقل به حدود 780 میلیارد دلار خواهد رسید . که البته مطلوب نیست باید به بالای 1000 میلیارد دلار برسد ؟

این نشان میدهد که اقتصاد ما با اینکه تحت فشار تحریم ها بود اما تحت تاثیر توهمات ناشی از وابستگی به برجام نبوده و دولت در کنار مردم و با حمایت و صبر مردم پای کار در شرایط بسیار سخت تحریم ، برنامه های نسبتا مناسب اما نه ایده آل و خوب اقتصادی را پیاده کرده و متاسفانه جنابعالی ( منظورم نویسنده ) و آن مرکز پژوهشی سرشان گرم گزارشات و موهومات رسانه های اونور آبی و تخریب چی های داخلی بوده و ظاهرا قصد و تمایلی به دیدن و یا شنیدن حقایق نداشتند و ندارند و با کاشت بذرنا امیدی بدنبال صید شاه ماهی های خودشان هستند تا در اجرای طرح های فاصله گذاری اقتصادی در اجتماع و ایجاد  برده داری نوین اقتصادی کاری کرده باشند  .

اما نکته دیگر اینکه : در موضوع واردات و خروج ارز به این نکته نیز اشاره میکنم .
واردات ایران در سال 1390 حدود ۷۵ میلیارد دلار بود و قاچاق کالا هم در آن زمان حدود ۲۵ میلیارد دلار بود .  یعنی حدود 100 میلیارد دلار برای خرید انواع کالاهای خارجی از مملکت ارز خارج میشده ؟

اما واردات ایران امروز حدود کمتر از  ۲۵ میلیارد دلار و قاچاق کالا هم ممکن است کمتر از ۱۰ میلیارد دلار است و حدود 65 میلیارد دلار  ارز از مسیر واردات رسمی و قاچاق کالا خارج نمیشود و وابستگی اقتصاد و حداقل تولید ملی به همین نسبت به کالاها و توان تولید داخلی افزایش یافته است  .

ممکن است که بگویند این اعداد خیالی است که باید بنویسم این اعداد و ارقام واقعی هستند و اگر تمایل به راستی آزمایی دارند زحمت بکشند و به آدرس وب سایت IMF و WTO مراجعه نمایند  .

با بدست آوردن و شنیدن اخبار امیدوار کننده ترمیم و رشد قدرت اقتصاد ملی لذت  بردم اما در مقابل این اخبار خوش نمی توانیم درمورد رفتارها و خان سالاری ها و بی حالی و رخوت و بی توجهی های دولت و مجلس و قوه قضاییه نسبت به بی خبری های از فسادها و احتکارها و گرانی ها و افت ارزش پول ملی و ‌کم شدن رفاه عمومی و بخصوص زیاد شدن ضریب جینی به این مجموعه حاکمیتی نگاه کرد و بی تفاوت بود و مداحی کنیم بلکه باید شدیدا و بدون هیچ تعارفی اعتراض و انتقاد کرد تا مشکلات کلا تمام و برطرف شوند . ان شاء الله .

باید گفت جای تعجب است با بودن ثروت خداداد عجیب و غریب و با بودن اقتصاد نسبتا مناسب و نسبتا روی پا و رو به قوی شدن و با بودن مردم صبور پای کار ، داستان این همه ناهنجاری ها چیست ؟

چرا در ایران با اقتصاد رو به رشد این اتفاقات عجیب و غریب بی هویت می افتد اما در ترکیه و عربستان با اقتصادهای در حال سکون و رو به کاهش و با آینده ای نامشخصی و تحت تاثیر ، چنین اتفاقاتی نمی افتد و ثبات در اقتصاد خرد و داد و ستد مردم وجود دارد ؟

متاسفانه باید گفت یک یا چند جای کار با هم همخوانی ندارند و ممکن است دست های کثیفی باشند که سازمان یافته و با تولید اخلال در اقتصاد خرد بدنبال کاسبی خود هستند و در این مورد بدون تعارفات ، انقلابی عمل کرد و ریشه های این نابسامانی ها را خشک کرد ؟

برای مثال به تجارت خارجی 15 کشور همسایه ایران اشاره و بصورت خیلی خلاصه دقت میکنم .

سالهاست که میگویند در تجارت با همسایگان چنین و چنان کردیم اما سهم ایران از واردات حدود 805 میلیارد دلاری  9 کشور همسایگان شرقی و شمالی و غربی ایران در سال 2019 عدد حدود 27 میلیارد دلار است که بسیار بسیار ناچیز است و در ادامه میبینیم که سهم ایران از واردات حدود 725 میلیارد دلاری 6 کشور همسایگان سواحل جنوبی خلیج فارس در سال 2019 عدد حدود 5 میلیارد دلار است که این عدد هم بسیار ناچیز است و در حداقل هدفگذاری ها میبباید حداقل به حدود 150 میلیارد دلار میرسیدند ؟

این ها و این اعداد بسیار ضعیف و بد اصلا قابلیت هیچگونه دفاعی ندارند و از افتخارات سازمان توسعه تجارت و اتاق بازرگانی و بانک مرکزی و وزارت خارجه و شورایعالی مناطق آزاد و سازمان بازرسی کل کشور و ... نیست که نتوانسته اند با و در همسایگی با آنها تجارت و کسب درآمد کنند ، بلکه خجالت و شرم این ساختارهای مرتبط با امور بین الملل و تجارت بین الملل و بین منطقه ای ایران است که نتوانستند به وظایف ذاتی خود عمل کنند و باید به مردم و در مقابل مردم پاسخگو باشند که با این امانات و اختیارات و سرمایه هایی که در اختیار داشتند چه کردند ؟

در مقابل آن اخبار خوب رشد 65 درصدی قدرت اقتصادی که نوشتم ، اینجا مجبور هستم که در مورد عملکرد بد مجموعه های حاکمیتی در ارتباط با اقتصاد خرد و از جمله این دو مثال بسیار بد که حاصل عملکرد بسیار بد و ضعیف و و ناهمگن سالها فعالیت و هزینه های بی حساب و کتاب و احتمالا استدلال ها و تصمیمات غلط و دروغ های مجموعه تجارت خارجی ایران است بنویسم و معترض و متنقد باشم که حقیقتا خارج از انتظارات این مردم انقلابی و صبور و پای کار ایران میباشد و باید بنویسم که این آمارها و ارقام که واقعی هستند ، حقیقتا مایه خجالت مجموعه نا همگن تجارت خارجی ایران است و باید اصلاح و بهبود و متناسب با اهداف انقلابی ایران به روز شود .

اگر این اشخاص و بخصوص مدیران در مجموعه های حاکمیتی کشور که معتقد به ذوب در انقلاب و ایران دوست هستند باور دارند که باید برای قوی شدن و قوی بودن و قوی ماندن حرکت کرد ، پس باید هدف و برنامه و نقشه راه با زمانبدی و عدد داشت و خوب و اصولی فکر کرد و از کار و تلاش افراد با انگیزه و توانمند و صاحب نظر و بطورکل از خوبان به خوبی استفاده نمود .
در یادداشت های بعدی در این مورد بیشتر مینویسم، اما این آقایان مطمئن باشند که دیگر پرتقال فروش نمی تواند خود را از چشم تیز بین مردن پنهان نمایند .

کد خبر 1449583

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
  0 0
  فرض که همه حرف های ایشون درست اما یک سوال چرا از سال 97 تا الان مردم دارن فقیرتر میشن؟ دلار داره میره بالا و ... این درامدهایی که میگن چطور به مردم و دولت رسیده که ما نمی بینیم؟
 • IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
  0 0
  جناب اوشال با توجه به اعداد و ارقام امیدوار کننده به نظر جنابعالی ما قبل از اجرای هر تصمیمی نباید به یک خودارزیابی دقیق و قابل فهم در اقتصاد ملی برسیم که دقیقا الان کجا هستیم و چه کارهایی را تقویت کنیم و دست آخر همه از این منظومه شفاف تبعیت کنیم ؟؟؟؟ و شاخص های این منظومه خودارزیابی شده را با خون و پوست مردم و مدیران و عالمان عجین کنیم تا یک حرکت بزرگ انقلابی و ملی به وجود اید و آیه یاس خوانهای جناحین سیاسی ایران از دور خارج شوند ؟؟ خیلی امیدوارم مقالات بعدی شما به یک جای مشخص و درستی برسد .
 • فرید IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
  1 0
  شما که موشک نقطه زن میسازی ! شما که هواپیمای جنگنده با آخرین متد و تکنولوژی می سازی! تانک ذوالفقار می سازی ! پهباد آمریکایی روی هوا میزنی و می سازی ! چگونه انجا همت کردین و با این اوصاف در ساخت اینها هم هیچگونه اختلاسی صورت نگرفته چگونه است که خواستار چنین همتی در اصلاح اقتصاد ملت نیستید! دروغ می گی