۱۲ نفر
۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۳
انقلابی که مجلس انقلابی در تاریخ قانونگذاری به پا کرد!

اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت ایران عنوان طرحی است که سه شنبه 11آذرماه در صحن علنی مجلس به تصویب رسیده است.

 اگر چه عنوان انتخاب شده برای طرح،نوید دهنده وضع مقرراتی است در جهت خروج از مصائب و مشکلات ناشی از تحریم های ظالمانه علیه ملت شریف ایران. اما متاسفانه محتوای 9ماده تعریف شده در این طرح به تنها چیزی که اشاره ندارد بهبود وضعیت معیشت مردم و ارائه راهکار منطقی خروج از تحریم هاست.
ماده یک در تشریح دلیل وضع چنین مقرراتی به شروط9گانه مقام معظم رهبری پیرامون توافق هسته ای اشاره و در همین راستا سازمان انرژی اتمی ایران موظف شده است ،بلافاصله پس از تصویب این قانون جهت مصارف صلح آمیزنسبت به تولید اورانیوم با غنای20درصداقدام وسالانه به میزان حداقل120کیلوگرم آن را در داخل کشور ذخیره کند و همچنین.... ازماده2تا8نیز تعهداتی برای دولت انشاء شده است که بیشتر مستلزم بررسی و تحلیل دقیق ضوابط و مقررات حقوق بین الملل و رعایت اصول اولیه دیپلماسی جهت توان اجرایی چنین تکلیفی و تعریف ضمانت اجرای مناسب حقوقی است. عدم در نظر گرفتن استانداردهای ابتدایی وضع قانون آن هم با ابعاد و آثار بین المللی در طرح مذکور را می توان قرینه ای دانست بر این امر که تصمیم اتخاذ شده بیشتر ناشی از فضای احساسی است که حول موضوع ترور دانشمند هسته ای(شهید والامقام فخری زاده)پیش آمده وگرنه انشاء چنین طرحی آن هم با اشتباهات واضح و عدم رعایت بدیهیات حقوقی کمترین بازتابی که خواهد داشت ایجاد تردید نسبت به مدارک دانشگاهی نمایندگانی که مدعی اند به دانش حقوق آنچنان تسلطی دارند که می توانند برای تخصصی ترین شاخه ی علم حقوق یعنی نهاد وکالت قانون وضع کنند. پرداختن به ایرادات وارده بر موضوعات مرتبط با حقوق بین الملل محتاج تجزیه و تحلیل بند به بند عبارات استعمال شده در موارد7گانه ی طرح موصوف است،اما آنچه در حوصله این یادداشت قابل بررسی است مفاد ماده8و9است .

در ماده8مسئول اجرای این قانون رئیس جمهور،مقامات و مدیران مربوطه به همراه دستگاه های اجرایی ذیربط معرفی شده و در ادامه در ماده9مستنکفین از اجرای این قانون را به تناسب امتناع یا ممانعت از اجراء مستحق تحمل مجازات تعزیری درجه2تا5قانون مجازات اسلامی مصوب92دانسته(مجازات تعزیری درجه2تا5برابر است با کیفر حبس بین دو تا 25سال و ممنوعیت از فعالیت های اجتماعی و...). در حقوق کیفری،علومی تحت عنوان جرم شناسی،سیاست جنایی و کیفر شناسی و...به بررسی و شناسایی دلایل وقوع بزه،تناسب مجازات مقرره با بزه ارتکابی،هدف از جرم انگاری رفتار واعمال مجازات و...می پردازند. لذا بنا بر تئوری های حاکم بر علوم جزایی لحاظ نمودن کلیه استانداردهای لازم در تعریف و تبیین جرم و سپس تعیین کیفر متناسب با بزه ارتکابی جزء لاینفک وضع مقررات کیفری است.از این مرحله که بگذریم بنا بر اصل قانونی بودن جرم و مجازات،لازم است مقنن در تعریف رفتار مجرمانه( که از آن به عنصر قانونی جرم یاد می کنند )به صراحت ارکان مادی ومعنوی(سوءنیت)جرم را تعریف کند تا راه بر هر گونه تفسیر و ابهامی بسته شود.

بنا بر صدر ماده9 هرگونه ترک فعل از وظایف تعریف شده در این طرح به تناسب امتناع یا ممانعت از اجراء جرم انگاری شده است اما این نکته که مرجع تعیین و تعریف میزان و تناسب امتناع چه مرجعی است به انضمام ملاک و معیار تناسب مورد نظر مقنن چیست مغفول مانده است. در ادامه نیز ملاک و معیار شناسایی مقامات و مدیران مربوط مبهم مانده و راجع به چگونگی ترک فعل توسط دستگاه های ذیربط و چگونگی اعمال مجازات حبس نسبت به دستگاه های ذیربط نیز مشخص نشده است.در بهترین و ساده ترین حالت فرض کنیم رئیس جمهوریا یکی از وزراء در اجرای این قانون کوتاهی کردند،چه مرجعی بنا به کدام قانون صلاحیت شناسایی میزان قصور و کوتاهی ایشان و اعلام تناسب امتناع وی از اجرای قانون را دارد یا اساسا ملاک و معیار تناسب گرفتن ازاجرا یا عدم اجرای این قانون کجا شناسایی شده است؟چنانچه عنصر مادی یا رفتار فیریکی لازم برای تحقق بزه ترک فعل(استنکاف از انجام وظیفه قانونی )مرتکب تعریف می شود صرف ترک فعل موجب شکل گیری رفتار مجرمانه و تحقق عنصر مادی میشود(بارزترین مثال این شکل وقوع بزه عدم کمک به مصدومین جاده ای است)لذا این سوال اساسی در طرح مذکور وجود دارد که بنا بر کدام اصول حقوق کیفری در تعریف رفتار مجرمانه مورد اشاره در ماده8،تناسب رفتار مرتکب شناسایی می شود و یا چه میزان از ترک فعل(استنکاف)مقامات ذیربط موجب مجرمیت ایشان می شود؟

چنانچه بخواهیم از باب یادآوری و تذکر به تعریف ارکان تشکیل دهنده جرم اشاره کنیم در ساده ترین وابتدایی ترین حالت، ارکان تشکیل دهنده جرم شامل: رکن قانونی که عبارت است از تعریفی که از رفتار مجرمانه در قانون به صراحت قید شده است فی المثل:سرقت عبارت است از ربودن مال دیگری و بر مبنای همین تعریف رکن مادی یا رفتار فیزیکی لازم برای وقوع جرم شناسایی می شود که در مثال مذکور" ربودن"رفتار فیزیکی است که باید از مرتکب سر بزند تا بر فرض احراز سوء نیت (رکن روانی)یعنی طلبه و خواستن نتیجه ی مجرمانه (که در جرم سرقت همانا تملک مال دیگری است )جرم شکل بگیرد. حال این سوال مطرح می شود در مقررات مورد اشاره در طرح مذکور نتیجه مجرمانه مورد نظر مرتکب جرم چه چیزی می تواند باشد؟به طور واضح و روشن رفتار مجرمانه لازم برای وقوع جرم چگونه تعریف شده است تا بر فرض وقوع چنین رفتاری رئیس جمهور یا مقامات ذیربط تحت تعقیب قرار گیرند.

ایرادات حقوقی وارد به طرح مذکور در بخش جرم انگاری و تعیین مجازات به حدی شفاف و مبرهن است که به قطع و یقین طرح مذکور به راهروهای شورای نگهبان نرسیده برگشت خواهد خورد و لذا امید است نمایندگان حقوق دان مجلس تا دیر نشده نسبت به حذف چنین طرحی از تاریخ قانونگذاری کشور اقدام کنند که در غیر اینصورت یادگاری ناپسند و ناشایست برای مجلس باقی خواهد ماند.

*وکیل پایه یک دادگستری

کد خبر 1461829

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 32
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  39 41
  قطعا بایدن قصد برگشت بی شرط و شروط به برجام را نداره و اگر هم برگرده مجلس مخالفتی با برجام نداره . بایدن منتظر انتخابات ۱۴۰۰ میماند
  • IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
   0 4
   دولت فعلی ما بخاطر ضعف در مدیریت داخلی و اقتصاد و ضعفهایی که در برجام وجود دارد اعتماد به نفس و قدرت چانه زنی لازم برای مذاکره را ندارد و بهتر است وضعیت فعلی تحویل دولت بعدی شود و دولت بعد تصمیمات لازم را بگیرد . دعواهای فعلی دولت و مجلس هم یک سرگرمی است
 • IR ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  53 64
  برجامی زنجیری است که بر پای اقتصادملی بسته شده که ارکان وابسته به دلار اقتصاد کشور را به بازی شوم اینتکسی کشانده ... باور کنیم و بیخود تعصب به خرج ندهیم الان با وجود برجام بیش از دوسال است که فشار حداکثری بر پیکره اقتصاد کلان ایران وارد میشود .. وفراموش نکنیم که برخی ها به تیم جدید کاخ سفید امیدوار هستند که وعده هوشمند کردن تحریم ها به ضد ایران داده اند و مبتکر و بینانگذار تحریم های فلج کننده بر ایران در طی دهه اخیر بوده اند و ترامپ ادامه دهنده ممتاز راه آنها بوده است .... تکیه امیدوارانه بر برجام اشتباه نابخشودنی و خسارت بار است .. باید راهی بغیر از برجام گشوده شود آنهم داشتن اراده آهنین برای خنثی سازی تحریم هاست که مطمئنا مردانی متفاوت از مدیران فعلی را می طلبد .
  • CA ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
   5 0
   تنها زنجیر بر پای اقتصاد ملی و منافع ملی امثال شما و همفکران شما هستند که چه در زمان برجام اوباما تلاش در ناکارآمد کردن برجام کردند و چه در زمان ترامپ که ترامپ رای آنهانعمتی بود تا به خواسته های حزبی و رانتی و... خود برسند و الان هم از رفتن ترامپ که یکی از چهره های ملی ایران سردار شهید حاج قاسم سلیمانی رو ترور کرد ناراحت هستید . همفکران شما که اینجا شعار می دهند و خانواده هایشان در کشور هایی که دشمن خوانده میشن زندگی میکنن . چیزی به اسم اقتصاد درون زا نداریم ، برای تهیه مواد اولیه همه صنایع نیاز به ارتباط با دنیا داریم ، بجز کره شمالی و سوریه و یمن و ونزوئلا چه کشور دوستی دارید که برای دور زدن تحریم ها کمکمون کنه ؟با تصویب این طرح حتی چین و روسیه بر علیه ما رای می دهند . امثال شما ایران رو ایزوله کردید از دنیا ! شما سطح سوادتون همون آنی ور . آنی تایم هست و نمیگیگیرید و .... ! حتی کوچکترین سواد اقتصادی و حقوق بین الملل ندارید .
 • ایرانی IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 5
  دم مجلسی ها گرم.
 • محمد IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 5
  مجلس انقلابی یعنی این که از حیثیت نظام وانقلاب وکشور که در طی سالیان گذشته به حراج گذاشته شده بود دفاع کرد ودولت ناموس کشور که اطلاعات محرمانه آن می باشد را با اجرای پروتکل الحاقی به شیطان بزرگ مفت ومجانی فروخته بود والان هم ناراحت است ومخالف چون دستش رومی شود .از مجلس انقلابی وهمه نمایندگان انقلابی تشکر وممنون هستیم که انشاءالله در کوتاهی دولت در اجرا کوتا ه نیایند واین ناموس کشوررا حفظ کنند.
 • علی IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  3 0
  قافیه چو تنگ آید شاعر به جفنگ آید
 • آمیرزا IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 4
  شما مفهوم انقلابی رو هنوز نمیدونید! آدم انقلابی با آدم سیاسی فرق داره. انقلابی عمل کردن یعنی بی درنگ و بدون توجه به قوانین روی کاغذ عمل کردن و این با متد روز متفاوته. ما با سیاست خارجی این دولت به جایی نرسیدیم و داریم همه چی رو می بازیم. حالا اگه قرار بر باختنه بذارید اینطور انقلابی بزنیم زیر میز و تیر آخر رو بزنیم. یا رومی روم یا زنگی زنگ.
 • مهدی IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  2 0
  آب در خوابگه مورچگان ریخته‌اند ..
 • rasool IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 3
  ببخشید وکیل عزیزبهتر بود روز تصویب برجام هم افاضه ای می فرمودید.اگر واقعا از روی دلسوزی می فرمائید لطف کنید به نماینده حوزه انتخابیه خودتان منتقل کنید نه ایکه سر از رسانه دربیارید.این روزا یکی به کلمه انگلیسی any time ویکی هم به مجازات در نظر گرفته شده گیر میده.اگر مرد میدونی بیاوسط
  • محمد هادی جعفرپور IR ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
   0 0
   سلام به نمایندگان حوزه انتخاباتی خودم که عرض کردم و در مورد برنامه هم نوشتم شاید دیده نشده. مطلبی که نوشته شده صرفا بر مبنای اصول حقوقی است نه سیاسی از توجه و اظهار نظر شما ممنونم
 • ایرانی IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  5 0
  جدا از تحلیل حقوقی جناب آقای جعفرپور،چند روز پیش آقای کوهکن نماینده پیشین لنجان(استان اصفهان) در باره این که چرا مجلس در راس امور نیست مطلب خوبی نوشته بودند که چکیده آن نوشته،رفتار خود نمایندگان است.
 • کرمی IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 5
  چشم دوختن به غرب و امیدوار بودن به برجام اشتباه محضی است که ما بر آن مبتلا شده ایم. باید از خیر آن بگذریم و توان داخلی را برای حل مشکلات بسیج کنیم.
  • محمد هادی جعفرپور IR ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
   0 0
   درود و سپاس از توجه شما
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 1
  واضح ترین مساله بعد از این همه تجربه؛ هیچ راهی نداریم جز اینکه از درون قوی بشیم. بابا به قرآن تولید روغن و خوراک دام و حتی تولید ۹۹ درصد داروها و واکسن ها و خودروی با کیفیت مناسب چیزی نیست که نتونیم تو کشور تولید کنیم. مساله اینه که نون بی عرضه های دولتی تو واردات توسط خودشون و نزدیکانشونه که لازمه ی اون نابود کردن تولید داخله
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  4 0
  مجلس انقلابی؟؟؟؟!!!!!!! چقدر مزخرف.از کی بیسوادی و جهالت و هوچیگری و دهن دریدگی اسمش شده انقلابیگری؟
 • IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  4 0
  مجلس ضدانقلابی منحل باید گردد.
 • IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  3 0
  تناقض نام طرح با محتوای آن و اشاره به شروط۹گانه رهبری وتعداد۹گانه مواد دقیقا همان نفاق۹ طبقه ای است که متاسفانه تعفن آن همه جا را پر کرده است
 • کمال IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  3 0
  فرض کنید برجام نباشه.ایا انرژی هسته ای برای مردم مایحتاجات اولیه می اورد.ما که در تغذیه ( زندگی مشابه سایر جانداران) ماندیم همه چیزمان از روغن گرفته تادانه مرغ و......وابسته به اجانب هستیم .یک حلب نمیتوانیم بسازیم .چند کیت مونتاژ میکنیم میگویم صنعت داریم. جالب اینکه نواسان جزیی دلار مارا بدبخت میکند
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  3 0
  اگه عرضه دارید جلوی آقازادهایتان را بگیرید که ایران غارت نکنند
 • IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  شلغم
 • فاضل IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  (بازی شوم اینتکسی) اگه امکانش هست بیشتر توضیح بدین
 • IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 2
  جناب وکیل : شما در زمانی که برجام در مجلس دهم ظرف بیست دقیقه به تصویب رسید کجا تشریف داشتید؟ اجازه بدهید این مصوبه مجلس به شورای نگهبان برسد ووقتی توسط شورا برگشت خورد این نظرات را بفرمائید.
 • یک دوست IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 2
  با این طرح موافقم و به نظرم بهتر هر چه زودتر از برجام خارج شیم بهتره.با وعده دلار ۱۰۰۰ تومانی مذاکره رو قبول کردیم حالا کسی نمی ده این دلار ۲۰-۳۰ هزار تومانی رو چطور جمع کنه!
 • IR ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  3 0
  اینها نماینده مردم نیستند.
 • US ۱۷:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  حاجی تایید شد
 • محسن IR ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  2 2
  این به اصطلاح قانون از سر احساسات و تندروی و شارلاتانیزم مجلسیان بی سواد و قلدر وضع شده و این استدلالات شما رو باید کمیسیون حقوقی و امنیت ملی مجلس به بحث و چکش کاری اون هم قبل از تصویب و با منطق و استدلال انجام بده .که متاسفانه نه سواد و نه علم ونه تقوای سیاسی هیچ کدام در مجلسیان دیده نمی شه وای به حال ما مردم بیچاره که توی این مملکت همیشه از چاله در میایم و میافتیم تو چاه
 • 0 RO ۱۹:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  1 0
  اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم. یا الله به حق محمد و آل محمد بیشترین رحم رو به ما بکن. اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.
 • IR ۲۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 2
  فرمایشاتتان را به روز بفرمایید چون شورای نگهبان هم به فوریت طرح را تایید کرد
 • علی IR ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  3 0
  طرح پوچ وزیاناورومثیبت بار وای بر ما
 • ایران IR ۲۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 3
  اگر این آقای وکیل اصلاح طلب و غرب گرا نبود نظرش چه بود ایشان که ای چنین هوش سرشاری دارد لطفا برجام را نیز از نظر حقوقی و منافع ملت تفسیر نمایند برجام خیانت قرن
 • انقلابی IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 0
  اقای وکیل پایه یک که اضافی نخور شورای نگهبان تصویبش کرده.....