تیتر سه وبلاگ‌ها

 • مهم خودمانیم و مردم که می دانیم هفتم اسفند، روز وکیل است

  مهم خودمانیم و مردم که می دانیم هفتم اسفند، روز وکیل است

  تمام مشاغل و صنوف حسب تاریخچه و نقشی که در جامعه دارند در تقویم رسمی کشور دارای روز و مناسبتی هستند و در این بین اصیل ترین و قدیمی ترین نهاد مدنی کشور علیرغم شیاع و شهرت 7اسفند ماه به این عنوان و نام در تقویم رسمی کشور سهمی ندارد.

 • عیدی! مجلس به وکلا در قانون بودجه

  عیدی! مجلس به وکلا در قانون بودجه

  به موازات روزهای عمر مجلس یازدهم،طرح و ایده های عجیب و غریب علیه نهاد وکالت ومرتبط با عدلیه و حقوق قضایی ملت انشاء یا مطرح شده است.گویی راه برون رفت از مشکلات ملت اعم از مشکلات معیشتی و...افزایش نرخ مالیاتی وکلا و افزایش تعداد وکلاست!!

 • خاطرات وکیل/ اقدام علیه نظام ،بهانه ای برای پناهندگی

  خاطرات وکیل/ اقدام علیه نظام ،بهانه ای برای پناهندگی

  بهرام را از دوران سربازی می شناختم،جوانِ پر انرژی با روابط عمومی عالی، طوری که در همان یکی دو روز ابتدای دوره آموزشی با غالب بچه های گردان رفیق شد،هریک از بچه ها گیر و گرفتاری داشت بهرام بود که پا پیش می گذاشت و مشکل را حل می کرد.

 • خاطرات وکیل/ اگر شما وکیل این "بانو "بودید چه می کردید؟

  خاطرات وکیل/ اگر شما وکیل این "بانو "بودید چه می کردید؟

  در سالهایی که مشغول حرفه وکالت بوده ام،اتفاقات و موضوعاتی برایم پیش آمده که هرگز تصورش را نداشتم. حتی در مشورت و صحبت با همکارانم آنها نیز احتمال وقوع چنین موضوعاتی را بعید ونادر می دانستند.

 • سینمای ایران در جشنواره فیلم فجر خودکشی کرد!

  سینمای ایران در جشنواره فیلم فجر خودکشی کرد!

  امام صادق(ع) می فرماید:من قتل نفسه متعمدا فهو فی نار جهنم خالدا فیها(هر کس که دانسته خودکشی کند پیوسته در دوزخ خواهد بود)

 • خاطرات وکیل/ پسر متجاوز به دختر همسایه،با کمال پررویی دیه هم می خواست!

  خاطرات وکیل/ پسر متجاوز به دختر همسایه،با کمال پررویی دیه هم می خواست!

  با توجه به حضور موکل در شهرستان، رونوشت اوراق پرونده از طریق پیک به دفتر رسیده بود.شکواییه حکایت از وقوع درگیری بین پدر میترا با جوان بیست و چند ساله ای به نام قاسم داشت که در همسایگی ایشان در مجتمع آپارتمانی زندگی می کردند.پدر میترا به عنوان متهم پرونده ،شرح اتفاقاتی که منجر به وقوع درگیری ودر نهایت ضرب و جرح قاسم شده بود را در چند صفحه با ذکر جزییات نوشته بود...

 • شلیک به وکیل دادگستری ،شلیک به یک بال فرشته عدالت

  شلیک به وکیل دادگستری ،شلیک به یک بال فرشته عدالت

  با نهایت تاسف و تاثر باید اذعان کرد این روزها برابر با یک قرن و چند سالی که از عمر نهاد وکالت در تاریخ قضایی ایران می گذرد،چالش ها و مشکلات عدیده ای علیه این نهاد مدنی مطرح شده است. مصداق عینی و قابل لمس ضرب المثل هر دم از این باغ بری می رسد را وکلای دادگستری ایران در این روزها با تمام وجود لمس کرده و می کنند.

 • خاطرات وکیل/ تبانی آقازاده با بچه رعیت‌ها برای یک لقمه نان

  خاطرات وکیل/ تبانی آقازاده با بچه رعیت‌ها برای یک لقمه نان

  پیمان مدعی بود ابتدا که ترک موتور حامد نشسته فکر می کرده که قرار هست به اتفاق مجید و پوریا در باغ پدری اش مشغول شکوفه چینی بشوند،اما چند دقیقه پس از اینکه وارد باغ می شوند...

 • چه کسی باید برای محدودکردن اینترنت محاکمه شود؟

  چه کسی باید برای محدودکردن اینترنت محاکمه شود؟

  قرن حاضر به عصر ارتباطات و تبادل آزاد اطلاعات نام گذاری شده و در این بین غالب کشورها درصدد افزودن عبارت تسریع به عنوان مذکور هستند.یعنی عصر ارتباطات و تسریع در تبادل آزاد اطلاعات که تحقق آن مستلزم زیر ساخت های سخت افزاری در گسترش پهنای باند است.

 • وکلای دادگستری ایران بیمه نیستند!

  وکلای دادگستری ایران بیمه نیستند!

  روزجهانی وکلای دادگستری در معرض خطر تیتر و عنوانی است که هر سال برابر با 24ژانویه بر صدر برخی اخبار خبرگزاری ها قرار می گیرد و در ادامه این عنوان از طبیعت شغل وکالت چنین تفسیری می شود که وکلای دادگستری بنا بر طبیعت حرفه ای که دارند در معرض انواع خطرات از جمله آزار و اذیت ،پیگرد قانونی و...هستند.

 • جرم مشهود در رسانه ملی و تکلیف دادستان

  جرم مشهود در رسانه ملی و تکلیف دادستان

  به بهانه انتشار گفتگوی شیخ احمد جهان بزرگی با شبکه4سیما که اتفاقا با عنوان شبکه فرهیختگان معرفی می شود و با توجه به اینکه پیشتر نیز در رسانه ملی الفاظ و عباراتی از سوی مجری برنامه یا کارشناس مدعو و....بیان شده که صراحتا در قالب مصادیق توهین، تهمت، اشاعه خرافه و...تعریف می شوند ضرورت مرور مقررات مرتبط با موضوع را ایجاب می کند.

 • خاطرات وکیل/ وقت نماز صبح، خدا هدیه رضا را داد

  خاطرات وکیل/ وقت نماز صبح، خدا هدیه رضا را داد

  رضا شوفر از آن جنوبی های خونگرم و مشتی بود،آنقدر با مرام و اصیل که غالب وکلا بدون کمترین تردیدی در طول ساعت اداری هر کاری که داشتند به او می سپردند.

 • شورای حل اختلاف یا ایجاد اختلاف و اطاله دادرسی

  شورای حل اختلاف یا ایجاد اختلاف و اطاله دادرسی

  حل و فصل اختلافات شهروندان خارج از نهادهای حکومتی و توسط خودِمردم عمری برابر با عمر حیات اجتماعی بشر دارد.

 • حق الوکاله وکلا 30 برابر هزینه دادرسی؟ عجبا !

  حق الوکاله وکلا 30 برابر هزینه دادرسی؟ عجبا !

  زمان دانشجویی در دانشکده حقوق بنا برعلاقه در کلاس های جامعه شناسی و ...نیز شرکت می کردم.

 • خاطرات وکیل/اعدام کمترین مجازاتِ تجاوز به 7دختر به بهانه صیغه محرمیت

  خاطرات وکیل/اعدام کمترین مجازاتِ تجاوز به 7دختر به بهانه صیغه محرمیت

  پیش از ورود به اتاق ،منشی با اشاره ی دست مانع ورودم به اتاق شد و گفت: مراجعه کننده ای داخل اتاق منتظر نشسته.تا خواستم بابت نقض روال کار دفتر به وی تذکر دهم یادداشتی به دستم داد:سلام اگر ممکن هست پیش از انکه آقای وکیل بخواهند کارشان را شروع کنند این پاکت و بهشون بدهید تا قبل از دیدن بنده مطالعه کنند که اگر براشون ممکن بود با شرایطی که براشون شرح دادم وکالت دخترم و قبول کنند.

 • خانم دکترخزعلی! از شما بعید بود

  خانم دکترخزعلی! از شما بعید بود

  پیرو انتشار خبر ممنوعیت غربالگری احباری جنین،خانم دکتر خزعلی رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان در توئیتر خوشحالی خویش را از چنین تصمیمی ابراز فرموده اند

 • ممنوعیت ترددهای شبانه و بازگشایی مدارس و تالارها؟

  ممنوعیت ترددهای شبانه و بازگشایی مدارس و تالارها؟

  هنوز آثار نسبتا مثبت محدودیت های ترددهای شبانه در کنترل انتشار ویروس منحوس کرونا بارور نشده که اظهارات وزیر آموزش و پرورش راجع به بازگشایی مدارس دلشوره و نگرانی را به خانواده ها تحمیل کرد.

 • انقلاب تقنینی شرط موفقیت در مبارزه با فساد اقتصادی

  انقلاب تقنینی شرط موفقیت در مبارزه با فساد اقتصادی

  در ششم اردیبهشت 1368بنا به درخواست نمایندگان ولی فقیه در رسیدگی به اموال وابستگان به رژیم سابق و در راستای اصل 49قانون اساسی،آقایان کروبی و صانعی طی مرقومه ای از حضرت امام ره تقاضا کردند تا جهت تسریع در رسیدگی به موضوعات مذکور ترتیبی اتخاذ فرمایند تا ضمن حفظ بیت المال،اطاله دادرسی به چنین موضوعاتی موجب تضییع حقوق مردم نشود.

 • خاطرات وکیل/ ارسال چند قطعه عکس خصوصی ،دلیل قتل؟

  خاطرات وکیل/ ارسال چند قطعه عکس خصوصی ،دلیل قتل؟

  در ادامه ی مراجعات مکرر وتماس های گاه و بیگاهی که پارسال طی ده روز به طور مستمر با من داشت،از نوع کلامش حدس زدم که ممکن است مجدد روان پریشی وحالت عصبی وی عود کرده

 • تقاضای اضافه حقوق حضرت عزرائیل تقدیم دولت شد

  تقاضای اضافه حقوق حضرت عزرائیل تقدیم دولت شد

  یکی از تعاریفی که برای عبارت حقوق در دانشگاه ها و کتب حقوقی مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد،جمع حق به معنای امتیازات و فرصت هایی است که انسان ها به صرف وجود و حیات خویش می بایست از آن منتفع بشوند.

 • وظیفه مجلس وضع قانون است نه نوشتن قانون

  وظیفه مجلس وضع قانون است نه نوشتن قانون

  پارلمان یا قوه مقننه در مبحث تفکیک قوا همانگونه که مورد تایید و بررسی متفکرانی مانند مونتسکیو،روسو،لاک و سایر اندیشمندان حقوق سیاسی قرار گرفته است آینه تمام نمای حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش و از نشانه های بارز دموکراسی است.

 • خاطرات وکیل/ بخشش17سال حبس سارق مسلح با یک لیوان

  خاطرات وکیل/ بخشش17سال حبس سارق مسلح با یک لیوان

  آخرین سال تحصیل مهندس در آلمان همراه می شود با آشنایی وی با شریک زندگی اش ، فرانکل که در ایران شده بود فرانک ،عشق وی به مهندس سبب شده بود که بانو یک دل نه صد دل ،دلداده شیراز و شیرازی ها شود.

 • اجبار مردم به قبول داوری که خودشان نمی دانند!

  اجبار مردم به قبول داوری که خودشان نمی دانند!

  در عالم حقوق برای سنجشِ اعتبار و اهمیت هر نهادی به عالی ترین قانون کشور مراجعه چنانچه نهاد مورد نظر در قانون اساسی کشور دارای جایگاه و تعریف مشخصی باشد مبین این موضوع است که آن نهاد دارای اهمیت ویژه ای است.

 • یک مقدمه ضروری برای سند تحول قضایی

  یک مقدمه ضروری برای سند تحول قضایی

  قوه قضاییه به عنوان یکی از ارکان نظام،نقش اساسی در تحقق اهداف عالیه نظام جمهوری اسلامی ایران دارد و عمل در بستری منسجم و یکپارچه و همچنین نقش آفرینی متعامل با سایر ارکان نظام ، ضامن موفقیت آن در این مسیر است.

 • تخمک گذاری ملاک توانایی ازدواج است؟

  تخمک گذاری ملاک توانایی ازدواج است؟

  اینکه فصلی از حقوق اشخاص در قانون مدنی با تیتر و سرفصل احوال شخصیه مشخص شده است مبین این نکته اساسی است که آنچه در پی این فصل تحت عنوان مقررات قانونی ذکر می شود بنا بر فرض و اساس احوال شخصی افراد است لذا نمیتوان در برخی امور شخصی قاعده ی عام و کلی وضع و توقع تبعیت عام و کلی جامعه را از آن داشت.

 • خاطرات وکیل/ معجزه روز برفی

  خاطرات وکیل/ معجزه روز برفی

  قریب به یکسال بود که همراه با شوق و ذوق پوشیدن ردای وکالت، دلهره و استرس جایگزین آرامش و خواب راحت شده بود؛

 • بازنگری قانون اساسی در این شرایط؟

  بازنگری قانون اساسی در این شرایط؟

  سخان اخیر رئیس جمهور در همایش حقوق اساسی و شهروندی با مضمون عدم فهم مشترک از اصول قانون اساسی میان ارکان حکومت وانتقاد ایشان از موضوع نظارت نمایندگان بر وزار به موازات مطرح شدن طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در مجلس،چالش های جدیدی را در عرصه سیاست و حقوق اساسی ملت رقم زده است.

 • خاطرات وکیل/ ثریا را کشتم چون خونش حلال بود!

  خاطرات وکیل/ ثریا را کشتم چون خونش حلال بود!

  در پانزدهمین بهارعمرش سردی دستبند پلیس به جانش رخنه کرده بود،آن هم به اتهام قتل عمد. مهدی پسر بچه ی جنوب شهری که درآغازین روزهای بهار کودکی طعم شیرین شیر مادر را با تلخکامی مرگ وی و خزان زودرس روزگار تجربه کرده بود.

 • کارکرد کانون وکلا چیست؟

  کارکرد کانون وکلا چیست؟

  نظامی پایدار و سازمان یافته از الگوهای اجتماعی که برخی رفتارهای نظارت شده و یکسان را با هدف برآوردن نیازهای اساسی جامعه در بر می گیرد یا مجموعه تشکل ها و اجتماعات موجود در جامعه که حد فاصل توده شهروندان و حکومت واقع می شوند را نهاد مدنی می گویند.

 • مهریه، مشکل بزرگ پرونده های دادگاه خانواده

  مهریه، مشکل بزرگ پرونده های دادگاه خانواده

  چالش و مشکلات حول موضوع مهریه و مصائب اجرا و مطالبه مهریه توسط زوجه و سپس عدم تمکن مالی زوج به پرداخت مهریه ی همسرش از جمله موضوعات مبتلا به دادگستری است.