۲ نفر
۲۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۴
سایت‌های شرط‌بندی و کاری که ما می‌توانیم انجام دهیم

ما چاره‌ای نداریم و باید فضای مجازی را به رسمیت بشناسیم، زمانی که ما این فضا را به رسمیت نمی‌شناسیم و برای استفاده از این ابزارها و شبکه‌های اجتماعی، محدودیتی به نام فیلتر را تعریف کرده‌ایم، همچنان باید انتظار آسیب‌های این چنینی را نیز داشته باشیم، دنیا در حال حرکت به سمتی است که از فضای مجازی برای تجارت استفاده می‌کند. 

اگر فضای مجازی را به رسمیت بشناسیم و قوانین تجارت و ارتباطات و بازرگانی و روابط اجتماعی خود را به درستی تعریف کنیم، شاید آن زمان، چند سایت شرط‌بندی در دل تجارت گسترده فضای مجازی، این‌چنین پر رنگ نباشد.

فضای مجازی، فضایی است که همواره به عنوان فرصت به آن نگاه می‌شود، این فرصت از منظر کاربران خاص خود فرصت محسوب می‌شود، اگر به سیر گرایش کاربران ایرانی به فضاهای مجازی مانند اینستاگرام، تلگرام و واتساپ نگاهی بیندازیم، متوجه می‌شویم که در ایران هیچ عامل فرهنگی سر راه کاربر ایرانی وجود نداشته است که شرایط و مشغله‌ای را برای او ایجاد کند، بلکه یک فضای کاملا افسار گسیخته‌ای است که در دنیای مجازی امروز از نگاه کاربران فرصت و از نگاه متولیان حوزه فرهنگی در کشور، به عنوان تهدید به حساب می‌آید.

مادامی که نگاه یک متولی فرهنگ به یک ابزار ارتباطی مثل شبکه‌های اجتماعی، فقط بر مبنای تهدید است، این‌جا یعنی هیچ تکلیفی برای خودش قائل نیست که وارد شود و در این جا است که فضا به یک عرصه تاخت و تاز برای ایجاد جاذبه بین جوانانی می‌شود که درگیر بیکاری و فقر هستند.

بسیاری از این افراد که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارند، از تعداد بالای دنبال کنندگانشان کسب درآمد می‌کنند و این‌که یک خواننده تا ۵میلیون دنبال کننده دارد و یک پستش در اینستاگرام تا یک میلیون بازدید کننده دارد، برای افراد مشهور، بسیار امری عادی و طبیعی است.

این موضوع برای شرکت‌های تبلیغاتی و کسب درآمد، یک فرصت محسوب می‌شود و هر دو طرف به خواسته خود یعنی کسب سود و درآمد می‌رسند، در این میان، سایت‌های شرط‌بندی، نیازمند معرفی شدن به کسانی هستند که نزدیک‌ترین فاصه را با بیکاری دارند و با مشکلات و ناهنجاری‌های اجتماعی دست و پنجه نرم می‌کنند.

این گروه از جامعه، بر اساس الگوها و مشق‌ها، توسط یک‌سری از افراد که نمی‌توان به آن‌ها گفت سلبریتی، تشویق می‌شوند و با ایجاد یک‌سری فضاهای غیرقابل تصور، خودشان را در معرض رفتارها و گفتارهای نامناسب و نامتعادل قرار می‌دهند و به علاوه آن از فضای مجازی و اینستاگرام برای کسب درآمد و درآمدزایی استفاده می‌کنند، این‌جا یکی از مواردی که از این طریق می‌تواند وصل شود و تبلیغ خودش را ارائه دهد، همین سایت‌های شرط‌بندی است که بی دردسر و کم هزینه است.

با این طرز تفکر و طرز نگاه و این فضای افسار گسیخته فرهنگی که به جایی وصل نیست و این بیکاری فراگیر، فرد به سمت ایجاد این سایت‌ها یا استفاده از این سایت‌ها کشانده می‌شود.

درگذشته برای خواننده‌ها و سلبریتی‌ها در تمام دنیا، هیچ راهی برای امرار معاش وجود نداشت به جز این‌که هنرشان را عرضه کنند و با هنرشان در محیط، کار کنند، اما امروز، یک قدرت رسانه‌ای، غیرقابل کنترل افسار گسیخته‌ای به اسم فضای مجازی در دنیا حاکمیت پیدا کرده است، چه برای آن خواننده معروفی که خیلی شهرت جهانی پیدا کرده است، چه برای سلبریتی داخل کشور و چه برای فردی که به نوعی خودش را در بازه رفتارهای نامتعارف قرار داده است.

فضای مجازی، سنگین‌ترین احکام و قضاوت‌ها را در مورد افراد ابراز می‌کند، اقتدار این فضا، به رُخ جوامع، دولتمردان و سیاسیون در سراسر دنیا کشیده شده است. امروز، رییس‌جمهور یک کشور، حرف‌هایش را از طریق توئییت می‌زند، یا حتی مسئولین کشور نیز مسائل بین‌المللی را از طریق فضای مجازی، همگانی می‌کنند و حالا فضای مجازی که تا دیروز انکار می‌شد، امروز به شکل اجتناب ناپذیری اقتدار و توان نفوذش را به دنیا ثابت کرده است.

 پس این موضوع برای یک فرد مشهور و شناخته شده خیلی موضوع غیرطبیعی نیست، ایشان نیز مجبور است به سمت فضای مجازی روی بیاورد و دیدگاه‌های روحی و روانی خود را در فضای مجازی تخلیه کند.

در واقع تنها چیزی که می‌توان گفت این است که جدای از نکوهش افراد، نداشتن کنترل و قوانین تنظیم کننده برای رفتار اجتماعی و فرهنگی در فضای مجازی، بی شغلی و کم درآمدی نیز یکی از دلایل گسترش و همه گیر شدن این سایت‌های شرط بندی است.

۵۷۲۴۵

کد خبر 1466468

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =