۳ نفر
۱۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۹
حمله به واکسن ایرانی کرونا، چرا؟!

این هم از مصائب این کشور است که هر موضوعی به سرفصلی برای مناقشه بدل می‌شود و گوشه‌ای از سرمایه اجتماعی و توان ملی را می‌فرساید، نمونه‌اش واکسن کرونای ایرانی.

چندین ویدئو برای مسخره کردن واکسن کرونای ایرانی ساخته شده و موضوع لطیفه‌ها هم شده است. این گونه شوخی‌ها چیز عجیبی نیست برای واکسن‌های خارجی هم ساخته شده است اما ما باید نسبت‌مان را با این واکسن هم‌چون نمونه‌ای از این گونه موضوعات مشخص کنیم.

نظر من این است برای اندیشه و قضاوت درباره واکسن ایرانی به مسائل زیر توجه داشته باشیم:

 یک. واکسن را سیاسیون ایران نمی‌سازند که مصاحبه می‌کنند و خبرش را می‌دهند. واکسن در آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و کارخانجات دارویی توسط متخصصان علوم مرتبط ساخته می‌شود. آن‌ها انسان‌های متخصص ایران‌دوستی هستند که می‌خواهند برای بهبود وضع انسان، واکسن بسازند. حساب آن‌ها از سیاست جداست.

 دو. همه کشورها و شرکت‌های مهم داروسازی و ساخت واکسن، برای پیشبرد کارشان همکاری فناورانه (Technological collaboration) می‌کنند. ایرادی نیست که ایران هم با هر کشور دیگری، چین، کوبا، هند یا ... همکاری فناورانه داشته باشد. جهان امروز از اساس بر همکاری فناورانه در همه محصولات – از خودرو تا دارو تا تسلیحات – بنا شده است. همکاری با کشورهای دیگر نقطه قوت است.

 سه. مطالبه کردن شفافیت مقامات سیاسی در اطلاع‌رسانی درباره واکسن ایرانی، ضرورت طی شدن همه مراحل تخصصی و پروتکل‌های تأیید واکسن مطابق استانداردهای معتبر جهانی، دوری از سیاسی‌کاری، شو اجرا نکردن، صداقت داشتن، و هر آن‌چه حافظ امنیت انسانی و جان مردم باشد، با حمله کردن و مسخره کردن واکسن ایرانی خیلی فرق دارد.

 چهار. سرعت جهان در رسیدن به واکسن، قطعاً عوارضی برای درست طی شدن مراحل تحقیقات، طراحی، آزمایش، تأیید و تولید واکسن‌های کرونا داشته است. اعتماد جهانیان به واکسن‌های موجود به صورت حداکثری هم جذب نشده است. بسیاری از مردم کشورهای توسعه‌یافته هم تزریق واکسن را نپذیرفته و رسانه‌ها در صحنه‌سازی نبودن تزریق کرونا توسط مقامات سیاسی جهان هم تردید کرده‌اند. مسأله واکسن کرونا، جهانی است و به ایران اختصاص ندارد.

صادقانه پیشنهاد می‌کنم بین زحمات متخصصان ایرانی که برای تولید واکسن در شرایط سخت کشور، تحت تحریم، با کمبود منابع و ... تلاش کرده‌ و می‌کنند؛ و فرایند سیاسی مرتبط با واکسن تفاوت قائل شویم. زحمت متخصصان را پاس بداریم، و از سیاسیون درخواست کنیم شفاف باشند، هرگز واکسن را ابزار نمایش سیاسی نکنند، و سیاست را در این امر تخصصی دخالت ندهند. شفافیت داروی این درد است.

حمله به واکسن ایرانی و تمسخر آن، درمان نیست، بر دردها می‌افزاید. تحقیر خود درمان دردهای ما نیست.

* عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی

کد خبر 1471830

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۲
  0 0
  چرا؟ تا حالا کدوم محصول که پسوند ملی داشته به سرانجام رسیده؟ مسوولین چقدر وعده الکی دادن؟ نماینده ها برای خودشون همه جور امکانات میگیرن. بخاطر همین چیزا کسی به شماها اعتماد نداره.
 • IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۲
  0 0
  اونی که مسخره میکنه چقد سواد داره؟چه گلی به سر جامعه زده؟اصاا چه گای له سر خانواده اش زده
 • CZ ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۲
  0 0
  چون 42 سال اینقدر دروغ وبدعهدی شنیدند که به جمهوری اسلامی مردم ایران اعتمادی ندارند
 • IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۲
  0 0
  مشکلی نیست. هر کی واکسن ایرانی دوست نداره اون رو نزنه اما من واکسن ایرانی می زنم چون به اساتید خودم که در کشور تلاش می کنند اطمینان بالا دارم.
 • ارشان IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
  0 0
  نتیجه چهل سال سیاسی کاری و عدم صداقت شده است این.این واکسنی که حالت شو و احساسی و سیاسی پیدا کرده میشود مایه تمسخر.
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۴
  0 0
  نویسنده محترم شما حاضری خودت واکسن ایرانی بزنی ؟ هم برای خودت و هم خانوادت؟
 • RU ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
  0 0
  کشور های غربی به برده داریشون افتخار میکنند بعد یه عده میان علیه واکسن خودمون شعار بد میدن در حالی که واکسن خارجی گندش درومده که البته اکثرشون ایرانی نیستند و جاسوس هستند که فارسی یاد گرفتند تا مغز غربگرایان را غربی نگه دارند و احساس روشن فکری کاملا اشتباه به آنها بدهند. در یک کلام منطقی باشید و مدافع رهبر عزیزمون و نیروهای نظامی و دانشمندان عزیز کشور باشید که اینها هستند که واقعی اند و حامی کشورند.
 • امین IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۷
  0 0
  اخه مشکل از خودمون هست دوستان. چقدر در دنیا واکسن در حال انجام فاز های انسانی است. فکر کنم برای فاز یک و دو، از شمارش خارج شده است. چطور برای خودمون ارزش قائل نیستیم و فراورده ای که تازه قراره وارد فاز یک بشه، رو انقدر های لایت کرده وووووو خودمون رو بازیچه مسخره دیگران و باعث فان اونا میشیم. دانشمندان ما بهتره به این موضوع توجه داشته باشن.