تیتر سه وبلاگ‌ها

 • ایران عصر «پَسا»

  ایران عصر «پَسا»

  ایران عصر «پَسا» شروع شده است. سیاست و حکومت در جامعه ایران امروز بدون توجه به عصر «پَسا» به درستی درک نخواهد شد.

 • ظلم آشکار

  ظلم آشکار

  این چه ظلمی است که ناکارآمدی حکمرانی اقتصادی و مالیاتی روا می‌دارد؟

 • نظام‌های سیاسی، اداری و مسأله جعبه خالی و اصحاب جعبه

  نظام‌های سیاسی، اداری و مسأله جعبه خالی و اصحاب جعبه

  یک جعبه خالی را در خانه‌ یا روی میزتان تصور کنید. فرض کنید کالایی خریده‌اید، خودش را مصرف کرده‌اید اما جعبه مقوایی محکم و خوبی دارد و دل‌تان نمی‌آید آن‌را دور بیندازید.

 • مالیات گرفتنی است، دادنی نیست

  مالیات گرفتنی است، دادنی نیست

  مدتی است که «سرزنش اخلاقی» اقشار و گروه‌های مختلف بابت مالیات ندادن، مُد شده است.

 • مهم‌ترین کتاب درباره پیامبر اسلام

  مهم‌ترین کتاب درباره پیامبر اسلام

  یکی از کارهای مناسب برای اهل کتاب در ایام تولد یا وفات انسان‌های بزرگ، خواندن آثارشان یا آثاری درباره ایشان است.

 • شاهکاری از نقصان در سیاست‌گذاری فرهنگی

  شاهکاری از نقصان در سیاست‌گذاری فرهنگی

  پنجاه و هفت نماینده مجلس طرحی با عنوان «رفع انحصار از زبان انگلیسی در نظام آموزش همگانی کشور» ارائه کرده‌اند که یک مقدمه توجیهی، شش ماده و ده تبصره را در بر گرفته و 1465 کلمه است.

 • واقعیت نامه عیسی کلانتری درباره انتقال آب دریای خزر به سمنان چیست؟

  واقعیت نامه عیسی کلانتری درباره انتقال آب دریای خزر به سمنان چیست؟

  عیسی کلانتری طی نامه‌ای به تاریخ ۱۸ مهر ۱۳۹۸ به وزیر نیرو که به صورت گسترده در فضای مجازی هم منتشر شد درخصوص انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران اعلام کرد با توجه به جلسه‌ای که در تاریخ ۱۷/۷/۱۳۹۸ برای ارزیابی محیط‌زیستی این طرح برگزار شده «اجرای پروژه بلامانع» است.

 • اشتباه ۴۳۵ متری

  اشتباه ۴۳۵ متری

  «فساد هر آن کاری است که به اعتماد عمومی ضربه می‌زند.» این تعریفی بسیار وسیع اما الهام‌بخش برای تحلیل اجتماعی فساد است که شبکه عدالت مالیاتی (Tax Justice Network) که یک سازمان غیردولتی بین‌المللی است از فساد ارائه می‌کند.

 • پادشاهان لُخت

  پادشاهان لُخت

  هانس کریستین آندرسن قصه‌ای دارد به نام لباس جدید، که در آن دو خیاط حقه‌باز به پادشاه می‌گویند ما قادریم پارچه عجیبی ببافیم که آدم‌های احمق نمی‌توانند آن‌را ببینند. پول زیادی گرفتند و شروع به کار کردند.

 • کالای عمومی جنگ، سرمایه ملی دفاع

  کالای عمومی جنگ، سرمایه ملی دفاع

  جنگ بخشی از تاریخ ملت‌هاست و همه ملت‌ها برای حفاظت و صیانت از جنگ و تاریخ‌اش، تلاش می‌کنند. کشورهای متجاوز هم حتی تلاش می‌کنند که جنگ‌های خود را تقدیس کنند و آن‌را به سرمایه اجتماعی و نمادین خود تبدیل کنند.

 • سلبریتی‌ها و ملی‌کردن کمپین ایرانیِ باکیفیت

  سلبریتی‌ها و ملی‌کردن کمپین ایرانیِ باکیفیت

  خیلی وقت است کیفیت نامناسب برخی کالاهای ساخت_ایران باعث شده بدبین بشویم و بیشتر مواقع درباره کیفیت این کالاها غر می‌زنیم. نمونه بارزی که همیشه جلوی چشم‌مان است: پراید. کلاً برای ما عقده شده است.

 • چرا بگیر و ببندهای جدید متهمان فساد کم‌اثرند؟

  چرا بگیر و ببندهای جدید متهمان فساد کم‌اثرند؟

  من از انتشار اولین کتابم درباره فساد (سال 1386) تا به امروز، مشغول مطالعه فساد و ترغیب به مبارزه با آن بوده‌ام و از مبارزه با فساد هم استقبال می‌کنم، اما به دلایلی که مختصر تشریح می‌کنم، موج اخیر دستگیری‌ متهمان را فاقد نتیجه تعیین‌کننده‌ای می‌دانم.

 • «باستی ‌هیلز» لواسان: عشق و نفرت آمریکایی

  «باستی ‌هیلز» لواسان: عشق و نفرت آمریکایی

  شهرکی در لواسان ساخته می‌شود شامل چند ده ویلا، با دیوارهای بلند و نامش «باستی ‌هیلز» که گفته می‌شود ویلاهایش حداقل شصت هفتاد میلیارد تومان قیمت دارند و به گفته دیگرانی، ویلاهای چند صد میلیاردی هم در آن ساخته شده است.

 • رفتن مزدک و تأملاتی درباره «یک سَکّو»

  رفتن مزدک و تأملاتی درباره «یک سَکّو»

  خبر ساده است: مزدک میرزایی گزارشگر فوتبال ایران را به مقصد کار در شبکه تلویزیونی «ایران اینترنشنال» ترک کرده است.

 • تأملاتی درباره کتاب «شدن» اثر میشل رابینسون اوباما

  تأملاتی درباره کتاب «شدن» اثر میشل رابینسون اوباما

  «شدن» عنوان کتابی است به قلم میشل رابینسون اوباما، همسر باراک اوباما رئیس‌جمهور سابق آمریکا که در نوامبر سال ۲۰۱۸ توسط انتشارات کراون منتشر شده است.

 • سوزن‌بانان، کودکان را نکشید

  سوزن‌بانان، کودکان را نکشید

  تصور کنید قطاری در حال حرکت است و می‌تواند در دو مسیر حرکت کند.

 • دِمُکراسی یا دَمْکِراسی

  دِمُکراسی یا دَمْکِراسی

  این مقاله‌ای برای به چالش کشیدن توأمان طرفداران و منتقدان سدسازی، پروژه‌های انتقال آب و سازه‌های آبی عظیم است. دعوتی است به گفت‌وگویی عمیق‌تر و در چارچوب‌های نظری تا حدی متفاوت از آن‌چه تاکنون در جامعه ایرانی تجربه کرده‌ایم.

 • رامبد جوان را ریز ریز کنید

  رامبد جوان را ریز ریز کنید

  داستان بچه رامبد جوان کم کم دارد خیلی بالا می‌گیرد. از طنز و هجو شروع شد و به درخواست ممنوع‌التصویری، لغو تابعیت ایرانی و ابطال شناسنامه‌اش رسیده است. من پیشنهادی می‌دهم که ختم کار باشد: «رامبد را ریز ریز کنید.» بعد نگار جواهریان را هم مجبور کنید ریز ریز شده رامبد را سرخ کند. بچه‌اشان گناهی ندارد، بسپاریم به همان کانادایی‌ها بزرگ‌اش کنند. ریز ریز رامبد که سرخ شد، دل‌هایی خنک شده و وقت است بنشینیم به چند سؤال فکر کنیم.

 • شب قدر حکمرانی در ایران

  شب قدر حکمرانی در ایران

  سیاست رسمی کشور فعلاً نفی مذاکره و جنگ است اما این استراتژی درست در این مقطع، کافی نیست و اگر تاب‌آوری اقتصادی، اجتماعی و محیط‌زیستی کشور افزایش نیابد، آمریکایی‌ها به فشارهای‌شان برای ایجاد نارضایتی و ناآرامی داخلی امید می‌بندند. ایران دو گزینه پیش رو دارد که منافاتی با یکدیگر ندارند اما هزینه و فایده آن‌ها باید تحلیل شود.

 • داداش، کیلو چند؟ متری چند تومن؟

  داداش، کیلو چند؟ متری چند تومن؟

  سیل زد به خانه و کاشانه و مزرعه مردم، خب سیل است دیگر، چشم که ندارد کور است، متر کردن هم نمی‌داند، وزن و کیلوگرم هم سرش نمی‌شود.

 • برهه حساس «پس چی؟»

  برهه حساس «پس چی؟»

  مقامات ارشد کشور اعلام کرده‌اند که به دنبال جنگ با آمریکا نیستند (که راهبرد درست و عاقلانه‌ای است)، آمریکایی‌ها هم گفته‌اند دنبال درگیری نظامی نیستند (به استثنای حداقل جان بولتون)؛ و مذاکره‌ای هم با آمریکا صورت نمی‌گیرد (که بسیاری از منتقدان سیاست خارجی کشور و طرفداران مذاکرات برجام هم در شرایط فعلی، مذاکره با آمریکای ترامپ، بدون دستورکاری برای مذاکره و تضمینی برای پایبندی به نتیجه، و موضع تحقیرآمیز دولت آمریکا مذاکره را درست نمی‌دانند.)

 • چگونه خیلی خیلی خفن پولدار شویم؟

  قسمت دوم

  چگونه خیلی خیلی خفن پولدار شویم؟

  در قسمت اول به شما نشان دادم که چگونه می‌توانید از طریق تأسیس مؤسسه مالی و اعتباری، خیلی خیلی خفن پولدار شوید و این بار روش دیگری را به شما یاد می‌دهم: تملک یک واحد صنعتی از طریق خصوصی‌سازی.

 • جامعۀ «خودی، نُخودی، بیخودی»

  جامعۀ «خودی، نُخودی، بیخودی»

  تنش میان ایران و آمریکا بالا گرفته و به مسئله اول عرصه سیاسی و موضوعی مهم در سیاست جهانی بدل شده است.

 • چگونه خیلی خیلی خفن پولدار شویم؟

  چگونه خیلی خیلی خفن پولدار شویم؟

  ایران امروز سرزمینی است که در آن می‌توانید پولدار خفنی بشوید و این کار را به سرعت هم انجام دهید. قصد دارم در این یادداشت، یکی از راه‌های خفن پولدار شدن به شما هم یاد بدهم، چیزی شبیه آشپزی است.

 • «ساسی‌گیت» از نگاهی دیگر

  «ساسی‌گیت» از نگاهی دیگر

  ساسی مانکن آهنگی خوانده، در چند مدرسه پخش شده و حالا مسأله اول فرهنگ مملکت شده است «آقامون جنتلمنه». داستان بالا گرفته و «ساسی‌گیت»ی شده است. کاربردی‌ترین راهبرد این گونه مسائل نیز «دراز کردن چند مقصر» است تا بیچاره‌ها «بز بلاگردان» بشوند تا آب‌ها از آسیاب بیفتد. بگذارید ما این راه را نرویم و موضوع را از زوایای دیگری ببینیم.

 • «نوار بهداشتی» است، خجالت ندارد

  «نوار بهداشتی» است، خجالت ندارد

  یک هفته است که به دلیل عضویت در «هیئت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها» در جلسات مختلف، از جمله جلسات بررسی کمک‌رسانی به سیل‌زدگان در ابعاد اجتماعی، فرهنگی و مشارکت‌های مردمی، شرکت می‌کنم. نکته‌ای در همه جلسات آزارم می‌دهد و دیروز بالاخره مجبور شدم لب به اعتراض باز کنم.

 • پای ایران در میان است

  پای ایران در میان است

  یک ماه قبل در یادداشت «ایران، سرزمین تنوع» نوشتم «نقاطی باید در افق دید آدمی باشند که به آن‌ها چشم بدوزد و هم‌چون فانوس دریایی، کشتی آدمی را در میان دریای حوادث، منافع، حب و بغض‌ها هدایت کند تا راه بجوید و گم نشود.

 • چند قورباغه در سال ۱۳۹۸ خواهند پرید؟

  چند قورباغه در سال ۱۳۹۸ خواهند پرید؟

  فلدمن و اسپرات، در کتاب «پنج قورباغه روی یک تکه چوب» (Five Frogs on a Log) می‌پرسند: «پنج قورباغه روی تکه چوبی نشسته بودند. چهار قورباغه تصمیم گرفتند از روی آن بپرند. چند قورباغه روی شاخه باقی مانده‌اند؟» شما تا به سؤال فکر کنید و پاسخ دهید، من هم آرزوهایم برای سال ۹۸ را می‌گویم.

 • فردوسی‌پور، مدیری و انحصار رسانه‌ای

  فردوسی‌پور، مدیری و انحصار رسانه‌ای

  پرده اول: میلیون‌ها ایرانی به حمایت از «عادل فردوسی‌پور» برخاستند تا او را در برنامه نود حفظ کنند. برخی مخالفان فردوسی‌پور ضرورت گردش نخبگان را مطرح می‌کنند و برخی دیگر از مخالفان او هم معتقدند فردوسی‌پور از امکانات رسانه دولتی صدا و سیما استفاده کرده و حالا هم باید همه اطاعت امر کنند و رفتن او را بپذیرند.

 • «پوپو سِیل»؛ تبارشناسی شایعه‌سازی و سیاسی‌کاری در حادثه‌های ملی

  خطر تولید تصمیم‌های خلق‌الساعه در بحران را جدی بگیریم

  «پوپو سِیل»؛ تبارشناسی شایعه‌سازی و سیاسی‌کاری در حادثه‌های ملی

  «پوپوسِیل» پدیده‌ای است که از ترکیب پوپولیسم و سیلاب حاصل می‌شود. پوپوسِیل یعنی نفس در میدان بودن و وسط آب دیده شدن مهم می‌شود، و هر که بیشتر در آب فرو رفت، بیشتر به فکر مردم است. اما ابداً معلوم نیست بر بهبود وضعیت سیل‌زدگان مؤثر باشد. پوپوسِیل خطر تولید تصمیم‌های خلق‌الساعه هم دارد.