تیتر سه وبلاگ‌ها

 • بشکه، برنج، مشروب الکلی

  بشکه، برنج، مشروب الکلی

  من از سال ۱۳۸۱ که ارتباطم با مازندران بیشتر شد و بعدها که ساکن آن‌جا شدم، ۱۶ سال است که هر وقت نیاز به برنج داشته باشیم، از یک شالی‌کوبی منصف درستکار، برنج می‌خرم.

 • آمارها به‌مثابه لباس زیر و متهم

  آمارها به‌مثابه لباس زیر و متهم

  دوستی دارم که سالیانی در آمریکا آمار هم تدریس کرده است و جمله‌ای را از قول آرون لِوِنشتاین استاد مشهود آمار نقل می‌کرد که ترجمه بهداشتی آن هست: «آمارها مثل لباس زیر هستند، بخش زیادی از بدن را نمی‌پوشاند، اما آن‌چه را مخفی می‌کنند، اساسی است.»

 • ۴۰ سالگی انقلاب، سیرن‌ها و سیاست

  ۴۰ سالگی انقلاب، سیرن‌ها و سیاست

  سیرن، موجوداتی افسانه‌ای هستند که غالباً با بدنی هم‌چون پرندگان و صورت زنان زیبارو تصویر شده‌اند.

 • انقلاب، ساخت‌وسازها، ساخت‌وپاخت‌ها و سازوکارها

  انقلاب، ساخت‌وسازها، ساخت‌وپاخت‌ها و سازوکارها

  هر سال در بهمن‌ماه، فهرستی از جاده، ریل، سد، شبکه، نیروگاه، کارخانه فولاد، تأسیسات آبرسانی، مدرسه، دانشگاه و ... به عنوان دست‌آوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران معرفی می‌شود.

 • کم‌آبی سرزمین ایران چقدر است؟

  کم‌آبی سرزمین ایران چقدر است؟

  شما هم حتماً شنیده‌اید که ما ایرانیان در کشور کم‌آب زندگی می‌کنیم.

 • ونزوئلا از آن‌چه در تلویزیون می‌بینید به شما نزدیک‌تر است!

  ونزوئلا از آن‌چه در تلویزیون می‌بینید به شما نزدیک‌تر است!

  چه اتفاقی در بزرگ‌ترین دارنده ذخایر نفت جهان رخ داده که چنین در تب و تاب خشونت قرار گرفته است؟

 • بفرمایید «تالار ادعا»

  بفرمایید «تالار ادعا»

  این‌جا کشور ادعاهاست.

 • سیاست‌ورزی به مثابه بازاریابی

  سیاست‌ورزی به مثابه بازاریابی

  فیلیپ کاتلر از بزرگ‌ترین متخصصان بازاریابی در جهان، در یکی از کتاب‌هایش خاطره‌ای از پیامی تبلیغاتی برای شرکت کوکاکولا نقل می‌کند.

 • پیکان، دوچرخه، موشک و «تولدت مبارک»

  پیکان، دوچرخه، موشک و «تولدت مبارک»

  «مبارک، مبارک، تولدت مبارک/ لبت شاد و دلت خوش، چو گل پرخنده باشی/ بیا شمع‌ها رو فوت کن، که صد سال زنده باشی/ مبارک، مبارک، تولدت مبارک.» شعر و آهنگ ماندگار شدند. ایرانیان امروز اکثراً نمی‌دانند این آهنگ چرا ساخته شد.

 • بودجه به زبان آدمیزاد

  بودجه به زبان آدمیزاد

  محمد فاضلی: اقتصاد و هر عرصه سیاستی مهمی، به رسانه‌هایی نیاز دارد که آن‌چه را از چشم مردم پنهان است، برای مردم آشکار ساخته و روابط میان کیفیت زندگی مردم و آن عرصه را آشکار کند. *

 • صدایی که شنیده نشد

  صدایی که شنیده نشد

  محمد فاضلی: صدای پای بهمن ۱۳۹۷ به گوش می‌رسد، چهل سال پس از انقلابی که حکومت پهلوی را برانداخت.

 • فرضیه‌هایی درباره ۴۱ مشاور ۴ وزیر

  فرضیه‌هایی درباره ۴۱ مشاور ۴ وزیر

  محمد فاضلی: کانال «نود اقتصادی» فهرستی از ۴۱ مشاور ۴ وزیر منتشر کرده است و از صبح تاکنون چند نفر آن‌را برای من هم ارسال کرده‌اند و دلیلش هم آن است که نامم در بین مشاوران وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ذکر شده است. یکی از نمایندگان مجلس هم گفته‌اند موضوع را از سازمان امور اداری و استخدامی جویا می‌شوند.

 • پول‌مرگی

  پول‌مرگی

  محمد فاضلی: ایام تنظیم بودجه سالیانه کشور که فرامی‌رسد، میان دستگاه‌های دولتی، نمایندگان مجلس در استان‌های مختلف، استانداران و همه نهادها و سازمان‌هایی که به ردیف‌های بودجه دولتی متصل هستند، رقابتی شدید برای گرفتن سهم بیشتری از بودجه درمی‌گیرد. *

 • شهردارِ پیروز ادامه بده

  شهردارِ پیروز ادامه بده

  محمد فاضلی: شهردار تهران (شهردار_پیروز) به کمپین سه‌شنبه‌های بدون خودرو پیوسته و دیروز سیزده آذر ۱۳۹۷ با دوچرخه سر کارش رفت و شب هم با دوچرخه به خانه بازگشت. غلامحسین کرباسچی شهردار سابقه تهران (از دی ۱۳۶۸ تا فروردین ۱۳۷۷) به او خرده گرفته است که به جای رفتار پوپولیستی با دوچرخه رفتن، صبح زود با ماشین سر کارش برود و آزادسازی واگن‌های معطل‌مانده مترو را پیگیری کند.

 • هوای یکدیگر را داشته باشیم

  محمد فاضلی: مادلین آلبرایت وزیر امور خارجه آمریکا در دولت بیل کلینتون زمانی اعتراف کرد که تحریم‌ها علیه عراق منجر به کشته شدن پانصد هزار کودک عراقی شد (گزارش مؤسسه ران پل).

 • متخصصان انقلابی چه در سر داشتند؟

  متخصصان انقلابی چه در سر داشتند؟

  انقلاب ایران در 22 بهمن 1357 پیروز می‌شود. مهدی بازرگان نخست‌وزیر در فروردین 1358 سمت «وزیر مشاور در طرح‌های انقلاب» را ایجاد می‌کند و اساسنامه شورای عالی طرح‌های انقلاب هم به تصویب هیئت دولت می‌رسد. این شورای عالی قرار است طرح کلی نظام‌های تشکیل‌دهنده جامعه ایران برای رسیدن به اهداف جمهوری اسلامی را ارائه کند.

 • به رئیس‌جمهور چه گفتم؟

  رئیس‌جمهور روز سه‌شنبه میزبان نزدیک به سی نفر از اصحاب علوم اجتماعی ایران بود. جلسه حدود سه ساعت طول کشید و قریب به دو تا سه دقیقه زمان من برای گفتن حرف‌هایم بود. حرفم را در چند گزاره مشخص و در پاسخ به سؤال ایشان که پرسیدند تبیین شما از وضع موجود و بانشاط نبودن جامعه ایران چیست ارائه کردم.

 • اعداد مهم‌ از مصرف‌ برق، برای کسانی که می‌خواهند کمک‌ کنند

  قطعی برق این روزها رنج‌آفرین است. هر قطعی برق یعنی کودکانی که بر اثر گرما رنج می‌کشند، کارگرانی که ساعاتی بی‌کار می‌شوند و دستمزدی را از دست می‌دهند، بیمارانی که در مراکز درمانی معرض تهدید قرار می‌گیرند، و خلاصه هم‌وطنانی که آزار می‌بینند.

 • بیماری‌های مزمن جامعه ایرانی

  بیمار را که به بیمارستان رساندند، جای اصابت گلوله خونریزی می‌کرد. بیم آن می‌رفت که اگر خونریزی ادامه یابد، بیهوش شود و جان دهد. تیم پزشکی اصلا نمی‌پرسیدند بیمار چرا گلوله خورده است، فقط تلاش می‌کردند که خونریزی را بند آورند و بقیه اقدامات پزشکی را انجام دهند تا به حالت باثبات‌تری برسد.

 • در سوگ هجرت مردی که نگران ایران بود

  جامعه‌شناسی و اصحاب اندیشه اجتماعی در ایران سوگ‌وار مردی شدند که سهمی بسزا در بالیدن جامعه‌شناسی ایران داشته است. محمدامین قانعی‌راد (1397-1334)، استاد جامعه‌شناسی و رئیس پیشین انجمن جامعه‌شناسی ایران، غروب پنج‌شنبه 24 خرداد 1397 ایران را به قصد دیار باقی وداع گفت. محمدامین قانعی‌راد را از ابتدای دهه 1389 می‌شناختم، بارها گفت‌وگو کرده بودیم و در چند مورد از نزدیک با هم کار کردیم. خودش مرا برای نقد کتاب «جامعه‌شناسی رشد و افول علم در ایران» دعوت کرد.