برگزاری جشنواره بین المللی فیلم رسام نقش به سزایی در تجلی ناگفته های دفاع مقدس و همگرایی میان ملل دارد

استاندار خوزستان گفت: برگزاری جشنواره هایی همچون جشنواره بین المللی فیلم رسام و اتکا به زبان وزین و سرشار از ذوق زیبایی و احساسات هنر می تواند نقش به سزایی در تجلی ناگفته های دفاع مقدس، فرهنگ مقاومت و همچنین همگرایی میان ملل مختلف جهان با محوریت پایداری ارزش های انسانی ایفا کند.

به گزارش خبرنگار خبرآنلاین از آبادان، غلامرضا شریعتی پیش از ظهر امروز در آئین اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه رسام که در محل سرسرای اجتماعات سازمان منطقه آزاد اروند برگزار شد، اظهار کرد: برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه با جانمایی دفاع مقدس و فرهنگ بالای مقاومت در دیار معطر به شمیم اخلاص، شهادت، عشق و قهرمان اروند را به فال نیک می گیریم و درایت، برنامه‌ریزی، تلاش هنرمندان، مدیران و هیئت داوران و تمامی کسانی که در برگزاری این حرکت بزرگ فرهنگی هنری تلاش کردن ارج می نهیم.

وی افزود: گرامی می داریم سالروز حماسه ماندگار سرزمین عزیز هویزه که به مثابه برگ زرینی از دفتر ایثار، بصیرت و رادمردی تاریخ ایران زمین است و درود می فرستیم به روان پاک شهدای سرافراز این واقعه که نام و یاد آنها مایه عزت و افتخار و پشتوانه‌ای سترک برای تداوم موفقیت‌ها و اعتلای روز افزون کشور در عرصه های مختلف و اقتدار امروز و فردا های ایران خواهد بود.

وی تصریح کرد:  تاریخ بشریت از ابتدا تاکنون شاهد برافروخته شدن آتش جنگ در ادوار و جغرافیای مختلف جهان بوده است، جنگ ها در یک نگاه صحنه خونین رویارویی قهرآمیز قدرت ها تجلی خشونت، کینه، انتقام، سلطه جویی و قربانی شدن نسل های انسانی و ویرانی های اقتصادی، عمرانی و غیره است.

استاندار خوزستان یادآور شد: روی دیگر سکه جنگ ها، فوران عواطف و آرمان های والای انسانی در برابر ظلم و تجاوز جنگ افروزان است، آن هنگام که انسان بر پایه عزت و با رجعت به فطرت ناب الهی خویش در دفاع از میهنف هویت و بر اساس باورهای کمال جویی معرفتی، شجاعانه رخت بر تن کرد گوهر مقاومت ارزش محور و ترسیم مسیری سبز در این وادی نمایان می شود.

شریعتی، گفت: برگزاری چنین جشنواره هایی و اتکا به زبان وزین و سرشار از ذوق،  زیبایی و احساسات هنر می تواند نقش به سزایی در تجلی ناگفته های دفاع مقدس، فرهنگ مقاومت و همچنین همگرایی میان ملل مختلف جهان با محوریت پایداری و ارزش های انسانی ایفا کند.

وی با بیان اینکه موضوعاتی همچون عزت و آزادگی انسان و دفاع از تمامیت ارضی و باورهای معرفتی و الهی موضوعاتی عالم گیر و جهان شمول هستند، افزود: در اقصی نقاط جهان در میان ملیت‌های مختلف چنین دغدغه هایی وجود دارد و زبان هنر و خواسته هنر تصویر و سینما می تواند بستر گفتگو،تفاهم و همدلی در میان کشورهای مختلف را فراهم آورد و زمینه‌ساز آگاهی و زنده نگه داشتن امید و ایمان بر کالبد جهان امروز باشد.

به گفته ی وی جنگ تحمیلی ۸ ساله و سرافرازی مردم ایران در این آزمون سخت، عبرتی بزرگ برای تمامی جهان بود.

وی اظهار کرد: معنای وحدت کلمه در این دوران سرنوشت ساز به خوبی احساس شد و یکی از رمزهای مهم موفقیت و وحدت اقوام و حتی ادیان غیر مسلمان در دفاع از کیان و استقلال و آزادی ایران در پیشگاه جهانیان درخشان بود.

وی تصریح کرد: همچنان ناگفته های بسیاری در وادی روایت جنگ هشت ساله تحمیلی وجود دارد و البته این ناگفته ها منحصر به فضای خاکریز و خط مقدم نبرد نیستند بلکه در دل منازل و اقیانوس عواطف و مجاهدت‌های زنان در پشت جبهه و فضای شهر نیز ناگفته ها و خاطرات پنهان فراوان است و وظیفه اهل هنر را در شناسایی و روایت ناگفته ها افزون می کند.

استاندار خوزستان یادآور شد: با توجه به رشد روز افزون تکنولوژی و توسعه دانش، سینما نیز با تحول و فراگیری مواجهه شده است به گونه‌ای که حتی از دل گوشی‌های تلفن همراه و نیز تکنولوژیهای روز آمد در تولید فیلم می‌توان به آثار فاخر سینما دسترسی پیدا کرد.

شریعتی، گفت: در چنین شرایطی ارج نهادن به خلاقیت و روز آمدی در تکنیک و روی آوری به محتوای ارزشمند می‌تواند همچنان جریان سینمای ایران را سرزنده و پویا و با عمق قابل تعامل نگه دارد و شایسته است به موازات تولید و پخش آثار، به تحلیل پژوهش در وادی سینمای دفاع مقدس نیز ارج نهاد و زمینه ها را برای تعامل میان نسل ها و همچنین رویش هایی کارآمد در این زمینه فراهم آورد.

وی افزود: فرهنگ مقاومت، جهاد و شهادت محدود به یک برهه خاص تاریخی نیست و تا زمانی که سلطه گری و زیاده خواهی و نادیده گرفتن تحریم‌ها جریان دارد بستر باروری فرهنگ جهاد و حماسه نیز مهیا است و سینمای مقاومت و پایداری هر لحظه با مسئولیت و رسالتی تازه روبرو است.

وی اظهار کرد: ساخت فیلم کوتاه خلاقیت و دشواری خاصی دارد چرا که می بایست در حداقل زمان جهانی از معنا و محتوا را به مخاطب انتقال دهد، امیدوارم که آثار این جشنواره حرکت رو به جلویی در فعالیت های سینمایی و تقویت بنیه های هنر هفتم ایران ایجاد کرده باشد.

46

کد خبر 1473547

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =