۰ نفر
۲۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۶
واکسن کرونا و سواد رسانه‌ای ما

متنی را خواندم‌ که جالب توجه بود و مخاطب را به چالش فکری می برد؟ چون مدتی است شبیه به این متن را در فضای مجازی میخوانم لذا تصمیم‌گرفتم پاسخی برای این متن و شبیه به این ها بنویسم .

با اجازه مخاطب محترم اول متن را میگذارم و بعد پاسخ را خدمت تان تقدیم ‌میکنم

متن منتشر شده در فضای مجازی
از کثرت به وحدت؟!
پیام کریسمس مرکل را می‌شنیدم. گفت ما نخستین کشوری بودیم که تست معتبر کرونا ساختیم و نخستین کشوری بودیم که واکسن کرونا ساختیم. واکسنی که تحقیقاتش در آلمان صورت گرفت و با حمایت شریک امریکایی به تولید انبوه رسید.
مرکل در ادامه پیامش گفت :
بنیان‌گذار [مسلمان] فایزر- بایون‌تک به من گفت این شرکت کارکنانی دارد از ۶۰ کشور جهان. سپس جمله‌ای گفت که من میخ‌کوب شدم. گفت «این قدرت تکثر است».
یاد نخستین اصل فلسفه می‌افتم:
هر چیزی همان چیزی است که هست.
شوری با پای‌بندی عملی به تکثر اجتماعی و دینی، واکسن را می‌سازد و ما در مبارزه‌ی عملی با تکثر حتی اختیار واکسن زدن یا نزدن خودمان را هم نداریم! و باید منتظر بمانیم و بابت این تأخیر در آغاز واکسیناسیون هزاران کشته‌ی غیر ضروری بدهیم. جان البته ارزان است.

اما بهتر نبود هر کس درباره‌ی واکسن زدن خودش تصمیم می‌گرفت؟

اما پاسخ من
مدتی است که در فضای مجازی شاهد از این دست مقالات که با ظرافت تلاش میکنند توپ مشکلات مربوط به کرونا را در زمین حاکمیت بیندازند هستیم.
در پاسخ باید بگویم حاکمیت در ایران بی نقص و بی عیب نیست ، اما مشکل ما واکسن و انتخاب واکسن نیست. کما اینکه سالهاست که انواع واکسن ها و داروها و تجهیزات پزشکی در ایران و یا جهان تولید میشود و در مورد تزریق واکسن ها هم حداقل تمامی ما ایرانیان چند واکسن در عمرمان از همین واکسن های داخلی و خارجی زده ایم و بحمدلله مشکلی هم نداشته ایم.

مشکل ما از بی اطلاعی ما از حقایق و در ادامه قضاوت های بدون علم و بی پایه است که از خود ما شروع میشود است ؟

مشکل ما از جایی شروع میشود که مسبب اصلی آن سیستم اطلاع رسانی و رسانه ای بطور عام و عموم و بخصوص و تاکید میکنم بخصوص رسانه بی مسئولیت و بی بند و بار در فضای مسموم مجازی است ؟

خوب شما از فضای مجازیی که در زندگی مردم یعنی من و شما و ما بصورت بسیار گسترده در سطوح جامعه مختلف سنی و طبقات اجتماعی جامعه جا باز کرده و بخشی از زندگی روزانه و حتی ساعتی مردم شده و به نوعی رسانه ای مردمی و بسیار قوی شده و بجای اینکه رسانه ی ذاتا دارای هویت و استقلال و هدفمند به سمت و سوی ارتقای ذهنی جامعه به سمت و سوی تعالی کشور و مردم باشد بعضا بسیار ظریف و حساب شده و هدفمند در خدمت تولید و پخش خبر و اخبار مسموم و تحریف شده است و مسئولیتی هم در قبال این مسموم سازی و بیمار سازی ندارد چه انتظاری دارید؟

آخرش هم متوجه میشوید نویسنده اصلی و توزیع کننده اصلی خبر سرش در آخور اشخاصی است که بدنبال منافعشان و برهم زدن افکار جامعه و هدایت اذهان مردم برای تولید چالش ها و ایستادن های بیهوده و درجا زدن ها و عقبگردها هستند ؟

حالا چند سئوال دارم که میپرسم:

سئوال اول

شما از خانم مرکل که سیاستمداری کار کشته و قوی و معتبر در جهان است اسم بردید و پیام ایشان را گذاشتید و تفسیر خودتان را هم مکمل پیام نوشتید.

چقدر از تمامی این متن که نوشتید یا منتشر کردید آگاه هستید ؟ و آیا مسئولیت نوشته ای که شما فرستادید را میپذیرند و قبول میکنید این خبر و یا نوشته همان گفته و پیام خانم مرکل بوده و توسط خبرگزاری های معتبر و مستقل نیز تایید شده؟

یا اینکه این نوشته در کنار میلیون ها خبر ترکیب شده با اخبار قلابی هدفمند تولید و منتشر شده و بدون تحقیق دست بدست میشود و در نتیجه خواسته و ‌ناخواسته عامل دروغ پراکنی ها و تحریف ها و تخریب ها و بد بینی ها نسبت به مجموعه کشور میشود ؟

سئوال دوم‌

آیا و اگر خانم مرکل در ایران میبود و در شرایط امروز ایران که حتی توسط همین کشور و دولت آلمان شبه تحریم است  میبود و در این شرایط کشور را مدیریت می‌کرد، آنوقت این خانم همانگونه صحبت می‌کرد که گفته شده صحبت کرده ؟ یا اینکه در گفتمانش از انسان و زندگی و حقوق اولیه زندگی انسان ها و حفظ هویت انسان و استقلال و شان انسان و انسانیت و هویت و آزادی انتخاب انسان صحبت میکرد؟

آیا ایشان در جایگاه عالیترین مقام مسئول در کشور ، چهار چشمی و با دقت از مردم و ساختار سلامت و امنیت عمومی جامعه مواظبت نمیکردن تا از دشمنش رکب و ضربه نخورد و اتفاقی برای کشور و مردم نیفتد؟

مطمئن باشید این خانم مرکل سیاستمدار حرفه ای و سایر سیاستمداران در اروپا و سایر نقاط جهان بشرطی که مستقل باشند ، حتما اولویت اولشان منافع ملت و سلامت ملتشان می بوده و هست و شرط عقل همین است که از مردم و کشور و منافع ملی حفاظت و حراست نمایند.

خانم مرکل سیاستمدار که حتما در مقابل سلامت مردمشان مسئول است که هست ، حتما هم همین تصمیم را میگرفت و همین کاری را می‌کرد که امروز در ایران از رهبری تا کف خیابان  برای آن متفقاً تصمیم گرفتند و انجامش میدهند.

موضوع واکسن کووید – 19 یک موضوع عمومی برای یک ملت است نه تسویه حساب شخصی و رو کم کنی درون ساختاری یا درون جناحی .

این موضوع با موضوع تامین خون برای چند هزار نفر انسان مظلوم هموفیلی یکی نیست که بخاطر اعتمادی که به دولت فرانسه شد  بیش از 30 سال است بخشی از ساختار سلامت کشور درگیر آن است ،

موضوع واکسن کووید – 19 موضوعی است که قرار است حداقل 60 میلیون ایرانی آنرا بزنند و موضوع مسئولیت سلامت یک ملت بزرگ است.

در اینجا عقل حکم میکند و اینگونه میگوید که اگر حتی فقط یک درصد در تصمیم سازی و تصمیم گیری خطا و بی احتیاطی شود و اعتماد بیجا شود همان یک درصد ممکن است به فاجعه ای تبدیل شود که عوارضش ممکن است برای چند ده سال و یا چند نسل زندگی یک ملت را درگیر نماید.

پس هیچ کس اجازه ندارد برای زندگی و جان و مال یک ملت بی هدف و بی حساب و احساسی و یا تحت تاثیر و یا خدای ناکرده پورسانتی تصمیم بسازد و تصمیم بگیرد.

سواد رسانه و بخصوص سواد رسانه در فضای مجازی یعنی فَتَبَیَّنُوا ، یعنی بعد از دریافت موضوع وظیفه داری اول تحقیق کنی و تحلیل کنی و بعد اگر مطمئن شدی و مسئولیتش را پذیرفتی آنوقت با مسئولیت منتشرش کنی. سواد رسانه یعنی به همین سادگی اما با مسئولیت.   

 جمع بندی
من و شما چقدر در فَتَبَیَّنُوا و نشر صحیح اخبار و موضوعات صحیح  و کمک به سالم سازی اذهان جامعه به سمت و سوی کشور و ملت ایران اسلامی توسعه یافته و متسقل و مقتدر و امیدوار با محوریت اخلاق و تمدن ایرانی اسلامی سهیم بودیم و سهیم هستیم؟
فَتَبَیَّنُوا یعنی مسئولیت فردی و اجتماعی من و شما که با بی تفاوتی و غیر مستقیم خدمتگزار و عامل غیر نباشیم . در مورد سایر سوادها و رابطه آنها با زندگی ما بیشتر خواهم نوشت .

کد خبر 1476501

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۶
    0 0
    شما انواع و اقسام واکسن کرونا رو از شرق و غرب و آمریکا و چین بیار هر کی هر چی خواست بزنه !!واکسن تون هم یه چیزی می شه مثل خودرو هاتون بی کیفیت گرون پر ریسک انحصاری