۰ نفر
۲۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۵
سرنوشت مدرنیته و هیولایی که وارد شده است

«هیولا وارد می‌شود؛ کووید ۱۹، آنفولانزای‌ مرغی ‌و بلایای ‌سرمایه‌داری» از مجموعه فرهنگ و اندیشه‌ نشر صاد نوشته‌ مایک دیویس با ترجمه‌ محمد نصیری در ۱۸۶ صفحه منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مایک دیویس (زاده امریکا، ۱۹۴۶) نویسنده کتاب «هیولا وارد می‌شود» یکی از خوش‌نام‌ترین اندیشمندان معاصر است که با بهره‌گیری از اندیشه‌های سنّت چپ، در پی واکاوی مدرنیتۀ اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست‌ویکم است. او برای سرشت‌نمایی مدرنیته‌ و سرمایه‌داریِ امروزی، به تالار افتخارات نئولیبرالیسم و نظم نوین جهانی می‌رود و وضعیت کنونی جهان را با خیره‌شدن به انگاره‌های جهانی‌سازی و شهری‌سازی و دگرگونی‌های بوم‌شناختی خوانش می‌کند. به نظر او این فرایندها که می‌توان آن‌ها را نئولیبرالیسم خواند، منجربه قربانی‌سازی تهی‌دستان می‌شود.

او، این قربانی‌سازی تهی‌دستان را در هر گوشه‌کنار می‌بیند؛ از زاغه‌های شهری گرفته تا الگوی پراکندگی شیوع بیماری‌های ویروسی، به‌ویژه شیوع ویروس کرونا. نویسنده با بهره‌گیری از تجربه تلخ انسان‌ها در رویارویی با بیماری‌های ویروسی قرن بیست‌ویکم (سارس، آنفولانزای مرغی، ابولا و کرونا) می‌کوشد در این کتاب نشان دهد که نئولیبرالیسم چگونه در پدیدآیی، تکامل و پخش و گسترش این ویروس‌ها نقش داشته است.

گزیده کتاب: «به قول کلاوس اشتور، یکی از مدیران سابق سازمان بهداشت جهانی، ما «داریم در وقت اضافه زندگی می‌کنیم». 
البته باید سخن اشتور را این‌گونه اصلاح کرد: «فقرا دارند در وقت اضافه زندگی می‌کنند.»»

نسخه‌ی کاغذی نیز با قیمت ۴۵هزارتومان و در ۱۸۶ صفحه منتشر شده است.

۵۸۲۴۵

کد خبر 1495612

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =