نمایش‌های «تنها سگ اولی می‌داند چرا پارس می‌کند مکبث» و «حقیقت العشق فی برهوت معرفت» به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم پشت‌کوهی به شکل رپرتواری از خردادماه در بندرعباس روی صحنه می‌رود.

به گزارش خبرآنلاین، این دو نمایش که از کارهای قبلی گروه «تی توک» است همزمان درسالن تازه‌تأسیس گروه به صحنه می‌آیند.

«تنها سگ اولی می‌داند چرا پارس می‌کند مکبث» که شهریور 89 نیز درکارگاه نمایش تئاتر شهر اجرای عمومی شد، جایزه بهترین نمایش بخش تجربه‌های نو بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را به خود اختصاص داد.

این نمایش اقتباسی از مکبث شکسپیر است که پشت کوهی آن را بر اساس آیین‌های بومی و مراسم «زار» منطقه جنوب ایران و با نگاهی طنز آمیز نوشته است. «تنها سگ اولی...» آغاز و پایان یک دیکتاتوری را نشان می‌دهد که مکبث برای بابا زار شدن دست به جنایت می‌زند و از پادشاهی اسکاتلند به بابا زاری اهل هوا در جنوب ایران می‌پیوندد.

داوود اسلامی، محمد سایبانی، فریبا امیری، مسعود اولی بندری، بهروز عباسی، مجید کشاورز، مریم حکمت و رضا کولغانی بازیگران این اجرا هستند.

نمایش دوم این رپرتوار، اجرای عروسکی «حقیقت العشق فی برهوت معرفت» نمایشی موزیکال تلفیقی از ابزار و بازیگر است که در آن نی به عنوان ابزاری نمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. متن این نمایش را نیز پشت کوهی بر اساس تصنیف‌ها و سروده‌هایی از ابراهیم منصفی خواننده قدیمی هرمزگان و سروده‌های خود نوشته و در آن برخی از اسطورهای هرمزگان نیز معرفی می‌شوند.

«حقیقت العشق...» همچنین برگزیده جشنواره تئاتر عروسکی ضامن آهو بود. محمد سایبانی، سیما پورسالاری، رضا کولغانی، فریبا امیری، مسعود اولی بندری، مریم نحوی و بهروز عباسی دشتی به عنوان بازیگران و عروسک‌گردانان آن هستند.

58244

کد خبر 150141

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =