اعلام آمادگی روسیه برای تسهیل تماس غیرمستقیم بین ایران و آمریکا

ایرنا نوشت:میخائیل اولیانوف نماینده دائمی روسیه در سازمان های بین المللی در وین گفت، کشورش آماده است در صورت لزوم تماس های غیرمستقیم بین ایران و آمریکا درباره برنامه جامع اقدام مشترک را تسهیل کند.

خبرگزاری اسپوتنیک نوشت: اتحادیه اروپا نقش هماهنگ کننده کمیسیون مشترک را در نشست وین ایفا خواهد کرد. انتظار می رود سرویس امور خارجه اتحادیه اروپا به عنوان نقطه تماس عمل کند.  

این رسانه با اشاره به اظهارات اولیانوف نوشت: اما این مساله احتمال و ضرورت تماس ها در قالب های دیگری بدون مزاحمت در کار نماینده اتحادیه اروپا را نقض نمی کند. ما بر اساس نحوه پیشرفت مسائل در صورت لازم به تسهیل مذاکرات کمک خواهیم کرد.

این دیپلمات روس همچنین تایید کرد که طبق برنامه هیچ مذاکرات مستقیمی بین طرف ایرانی و آمریکایی در کار نخواهد بود.  

وی در این زمینه گفت: تماس مستقیمی بین نمایندگان ایرانی و آمریکایی وجود نخواهد داشت.  

این دیپلمات ارشد تکرار کرد که روسیه به عنوان عضوی از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) علاقه مند به احیای کامل این توافق است و آمادگی دارد «همه گام های ضروری را برای تسهیل دستیابی به توافقاتی قوی بردارد». 

مقام های ایرانی هر گونه مذاکرات مستقیم یا غیرمستقیم با نمایندگان آمریکا در وین را رد کرده اند و گفته اند که در این مذاکرات طرف ایرانی بر شروط جمهوری اسلامی برای بازگشت به توافق هسته ای به ویژه لغو تحریم ها از سوی واشنگتن تاکید خواهند داشت. ایران بعد از راستی آزمایی لغو تحریم ها آماده بازگشت فوری به تعهداتش خواهد بود.

واشنگتن هفته گذشته اعلام کرد که مذاکره کنندگانی را در جریان نشست دیگر کشورهای امضا کننده توافق هسته ای ایران که انتظار می رود روز سه شنبه برگزار شود به وین اعزام خواهد کرد.  

انتظار نمی رود به دیپلمات های آمریکایی اجازه ورود به اتاق مذاکرات داده شود و یک دیپلمات اروپایی گفته که از رویکرد دیپلماسی رفت و برگشت استفاده خواهد شد. (اصطلاحی است به‌معنی میانجی‌گری بین طرف‌ها از طریق رفت‌وآمد نمایندگان میانجی بین پایتخت‌های دو کشور به‌منظور حصول به یک راه‌حل قطعی.)

هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام روز جمعه به صورت برخط با حضور نمایندگان ایران و ۱+۴ برگزار شد و قرار است این گفت و گوها روز سه شنبه این هفته به صورت حضوری در وین برگزار شود.

23311

کد خبر 1501692

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =