۲ نفر
۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۴

علم در کوره کرونا

رسول جعفریان
علم در کوره کرونا

با گذشت یک سال از کرونا، و با توجه به اظهار نظرهای فراوانی که در این مدت در باره مسائل علم پزشکی شاهد بودیم حالا می توان تصور کرد که انعقاد مفهوم علم در بخش مهمی از بدنه جامعه ما تقریبا ناممکن است.

منهای آنچه جانبداران طب سنتی و دینی به اعتبار منافع مالی خود گفته و می گویند، و اینها هم فراوان هستند، بخش مهمی از کسانی که در این باره مطالبی گفته اند، کسانی هستند اساسا به علم باور ندارند، چنان که اصلا آمادگی آن را ندارند.

ممکن است بخشی از این مطالب، ناشی از رسوخ برخی از برداشت های دینی ناشی از حدیث گرایی متقدم و نیز باورهای اشعری گونه حاکم بر افکار دینی باشد، اما به طور کلی، دوست دارم فکر کنم گرایش های فکر شرقی که ایران بخش مهمی از آن است، افکاری مثل افکار دکتر نصر و بسیاری دیگر، متمایل به این نوع تفکر بوده و تمایل به علمی اندیشیدن ندارد و آن را انحراف می داند. این مساله ربط زیادی به اسلام ندارد و پیش از اسلام نیز در ایران وضعیت علم  همین بوده است. البته حالا آنچه شاهدیم در این ظرف گفته می شود و در مصاحبه هایی که هر روزه ای از سوی برکشیدگان جدید در برخی از مراکز حوزوی می شنویم، شاهد آن هستیم.

این که جامعه ای درک علمی کافی نداشته باشد، در جهان سنتی، به این معنا نیست که هیچ امتیاز و قدرت دیگری ندارد. اقوام زیادی بودند که به رغم نداشتن درک علمی، برای قرنها بر بخش های مهمی از جهان مسلط بودند. به نظر می رسد، این امر صرفا در جهان سنتی که هنوز نمی شود از پیشرفت علمی یک منطقه در مقابل مناطق دیگر جهان و کارسازی آن در تسلط بر عالم سخن گفت، صدق می کند. به هر حال، نوعی صنعت گرایی قوی در جهان قدیم، یا داشتن امکانات طبیعی اقتصادی و شرایط ژئوپولیتیک یا آن که قومی با استفاده از تسلط بر اقوام دیگر و گرفتن مالیات های سنگین و تقویت جایگاه اقتصادی خود بتواند سلطه خویش را حفظ کند، و یا فراوانی نیروی انسانی، امری ممکن بوده است. اما در دنیای جدید که بخشی از جهان عمدتا با تسلط بر درک علمی سنگین خود و استفاده از آن در صنعت، از دیگران جلو افتاده، شاید تکرار وضعیت گذشته قدری دشوار باشد.

امروزه چین نیز تقدم خود را مشروط به پیشرفت علمی می بیند و صرفا  و برای مثال به نیروی انسانی خود فکر نمی کند. به هر روی، سخن اصلی بنده این است که در حال حاضر، بر اساس آنچه امروز در بخش مهمی از شرق شاهدیم، درک علمی جدی وجود ندارد و عمدتا آنچه هست، بسان ظرفی است که آبی از بیرون در آن  ریخته می شود. این را خود کسانی هم که از بومی شدن علم سخن می گویند (صرف نظر از این که حرف درستی باشد یا نه)، قبول دارند که آنچه دارند، متعلق به خودشان نیست.

در اینجا، حداکثر کاری که می شود کرد، پاک نگاه داشتن این آب و افزایش آن  در همان چارچوب روشهای تولید و مبانی مدرن آن است، اما این که در اینجا آب زلال ادعایی متفاوت از آن که هنوز نمی دانیم چیست، تولید شود، امری است که باید صبر کرد و دید که چه خواهد شد.

کد خبر 1503666

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی IR ۱۲:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  0 0
  آقای دکتر موضوع نیازی به این همه تحلیل نیست، اگر علم پزشکی را موفق به مهار کرونا می دایند.
 • حسین IR ۱۸:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
  0 0
  چه راحت جمله «این مساله ربط زیادی به اسلام ندارد و پیش از اسلام نیز در ایران وضعیت علم همین بوده است.» را بیان می‌کنند.
 • الم IR ۰۳:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  0 0
  باور هنر نزد ایرانیان است وبس را له کردی مدرنیسم
 • IR ۰۷:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  0 0
  جناب جعفریان با تصورات و حدسیات نمی توانید درست و حسابی نظر بدهید ...... رسوخ علم را در جامعه ما تقربیا نا ممکن تصور می کنید پس در کدام جامعه رسوخ علم و دانش را خوب و ممکن متصور شده اید ؟؟؟؟ علم و دانشی که به مرز عقل و تعقل نرسد سترون و عقیم است ... این عقیم بودن در دنیای غرب و چین که به وجود آورنده این ویروس کرونا هستند را به دقت تماشا می کنیم و می فهمیم انچه را که باید بفهمیم .
 • افتخاری IR ۱۲:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  0 0
  میدونید چی خنده داره؟ نقشه ایران شده دفتر نقاشی روحانی که اوضاع کشور رو زرد و قرمز و آبی و نارنجی میکنه چون تا همین اواخر و چند روز بعد عید وضعیت کرونا آبی و زرد بود و مرز ترکیه که وضعش قرمز بود باز بود حالا که ماه رمضون شده همه جا قرمز و مساجد هم تعطیل شدن در ضمن پارسال هم برای فاطمیه،محرم و ماه رمضون اوضاع همین بود عجب ویروس متدین و مومنی که فقط توی ماه رمضون و فاطمیه و محرم میاد