۳ نفر
۱۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۰
آشفتگی در اطراف تیم‌ملی!

دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم‌ملی در بازی‌های دوستانه عملکرد خوبی همراه با تیم‌ملی داشته است.

 با او ایران موفق شد تیم‌های سوریه، ازبکستان و بوسنی را شکست دهد. حالا این مربی به اولین آزمون جدی خود همراه با تیم‌ملی رسیده است. از روز اول انتخاب اسکوچیچ، همه نگران این بودند که مبادا او نتواند تیم را به درستی مدیریت کند. ویلموتس معروف نتوانست در روزهای پساکی‌روش، تیم ایران را جمع کند، بنابراین نگرانی‌ها درباره اسکوچیچ طبیعی بود. حالا یک قیاس ساده نشان می‌دهد این مربی اِلمان‌های لازم را برای مدیریت تیم‌ملی نداشته. 
اول
در زمان برگزاری اردوهای تیم ملی در مقاطع حساس کی‌روش حساسیت فراوانی روی فضای مجازی داشت. او اجازه نمی‌داد بازیکنان فعالیت آنچنانی در این فضا کنند. عقیده‌اش این بود: «تیم باید تمرکز داشته باشد. وقتی اینجا هستید و فقط و فقط باید به تمرین و بازی فکر کنید، همین.» فضای مجازی اما در ایران ملتهب است. گاهی ذهن بازیکنان را به هم می‌ریزد. آدم بیکار در این فضا کم نیست. کسانی که فقط بلد هستند موج منفی بدهند. گاه همین پیام‌ها می‌تواند روی افکار بازیکن اثرگذار باشد. اسکوچیچ اما این مورد جزئی را رعایت نکرده است. بازیکنان در فضای مجازی حضوری نسبتا فعال دارند و مدام تصاویر خود را آپلود می‌کنند. 
دوم
به دستور کی‌روش زمانی که بازیکنان و اعضای تیم در اردو بودنداجازه نداشتند در صورت فعالیت مجازی، به مطالبی غیر از تیم‌ملی اشاره کنند. این روزها اما مدیر رسانه‌ای تیم‌ملی در شرایطی که در اردو به سر می‌برد، بیش از هر چیز به فیلم‌سازی خود می‌پردازد و مدام از زمان پخش سریال جدیدش خبر می‌دهد. حالا تصور کنید اگر جای اسکوچیچ، کی‌روش نشسته بود چه اتفاقی می‌افتاد؟ اولین جمله او قطعا این بود: «کسی که فکر و ذهنش تیم ملی نیست و فیلم سازی است، در تیم من جایی ندارد.» 
سوم
شاید این مسئله مورد انتقاد رسانه‌ها بود ولی گاهی به تیم کمک می‌کرد. کی‌روش مصاحبه بازیکنان را محدود می‌کرد. در مقاطع حساس خیلی کم به بازیکنان اجازه مصاحبه می‌داد. رسانه‌ها هم درک می‌کردند چون تصورشان این بود در نهایت به تیم ملی کمک می‌کند. این روزها اما بازیکنان مصاحبه‌های مختلفی می‌کنند. در کانال های تلویزیونی هستند. این پاسخگو بودن بد نیست ولی همه امیدوارند بودن مداوم در رسانه‌ها اثری روی تمرکز بازیکنان نگذارد. 
چهارم
برگزاری اردو در کیش به خاطر آب و هوای بحرین بد نبود ولی ظاهرا اسکوچیچ حالا فهمیده که آنجا مکان خوبی برای برگزاری اردو نبوده است. در دوران کی‌روش بارها کیش پیشنهاد شد ولی او می‌گفت شرایط تمرینی در آنجا مهیا نیست. چرا؟ به این دلیل که زمین تمرین با هتل فاصله دارد و هتل‌ها استاندارد میزبانی از تیم‌ملی را ندارند. تاکید کی‌روش این بود ورودی و خروجی هتل تیم‌ملی یکی باشد تا جلوی رفت و آمدهای اضافه گرفته شود. همین حالا تیم ملی در هتلی اردو زده که چندین در دارد و به همین خاطر هواداران قابل کنترل نیستند. آنها تا دیروز به هتل رفت و آمد می کردند ولی سخت گیری‌ها آغاز شده است. آیا نباید مسئولان از ابتدا به آن فکر می‌کردند؟ بازیکنان تیم ملی در چند روز گذشته گلایه می‌کردند که اگر کرونا بگیرند تکلیف چه خواهد بود؟ 
پنجم
اگر الان کی‌روش به جای اسکوچیچ بود، تیم ملی در یک کمپ تمرینی حضور داشت، جایی که هم هتل آنجا بود و هم زمین تمرینی. به این دلیل که او تلاش می‌کرد تیم‌ملی را قرنطینه کند. هم به لحاظ فنی و هم به لحاظ بهداشتی. کی‌روش تاکید داشت نباید رقبا از تیم ملی خبر داشته باشند. حالا اما دقیقا عکس این اتفاق افتاده. احتمالا تیم‌های رقیب حتی می‌دانند بازیکنان صبحانه را با سنگک خورده‌اند یا با بربری؟ تمرینات ساعت چند است؟ چه بازیکنانی در اردو هستند؟ چه بازیکنانی نیستند؟ کی تمرین کرده، کی نکرده؟ همین حالا کوچکترین اطلاعاتی از بحرین و عراق در اختیار تیم ملی نیست ولی تا دلتان بخواهد آنها از تیم ملی اطلاعات دارند. قطعا اگر اسکوچیچ تیم‌ملی را در این شرایط پنهان می‌کرد، می توانست بیشتر به نفع باشه.

251 251

کد خبر 1520738

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۹:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۱
  11 10
  این اسکوچیچ را آوردن که دستورات وزرا را در چیدن ارنج و انتخاب بازیکنان بهش تحمیل کنند.مگر میشه از استقلال که غول‌های غرب آسیا را حذف کرد فقط یک بازیکن؟؟
 • IR ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۱
  13 4
  درود بر کیروش
  • علی ۰۹:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۳
   0 0
   غووووول اسیااا
 • GB ۱۱:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۱
  10 2
  به اين ليست مى توانستيد تعطيلى به موقع ليگ، تمرين گروهى بيشتر، بازى هاى تداركاتى و ... را نيز اضافه كنيد.
 • رضا CA ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۱
  10 8
  چه تحلیل خوبی. نتیجه تحلیل؟ کیروش نیست می بازیم بنابراین بهتره کلا شرکت نکنیم در مسابقات بریم سراغ کیروش واسه جامجانی بعدی. جناب کیروش نیست دیگه واسه کمک باش خوشحالی لگد به پهلوی تیم ملی میزنی؟ تیم ملی پرتغال یا کرواسی نیست که تیم ملی کشورته...
 • IR ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۲
  0 0
  ول کنید دیگه انگار کیروش فرگوسن بود. حالا این بنده خدا چون آدم کم توقعی هست و مثل کیروش از دماغ فیل نیفتاده دیگه مربی خوبی نیست؟! اگه یه خوده طاقچه بالا میزاشت همه شروع می کردن به به به و چه چه گفتن.
 • IR ۱۳:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۲
  0 0
  فرق آدم حرفه ای و نیمه حرفه ای و غیر حرفه ای در همین نکات است و بس.