۰ نفر
۲ شهریور ۱۳۸۸ - ۰۵:۱۴

احساس تنهایی برای قلب زنان مضر است.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد در صورتی که زنان دچار مشکلات عاطفی شوند، در زندگی خود با شکست‌های عاطفی روبه‌رو و زمانی که احساس تنهایی کنند ممکن است این مشکلات عاطفی و احساس تنهایی منجر به ناراحتی‌های قلبی شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد زمانی که زنان احساس سرگردانی و بی‌کسی می‌کنند احتمال دچار شدن به مشکلات قلبی در آنها تا 80 درصد افزایش پیدا می‌کند. نکته جالب این‌جاست که این موضوع فقط در مورد زنان صادق است و مردان به هیچ وجه با این مشکل روبه رو نمی‌شوند.

دکتر ربکا ترسون استادیار روانشناسی و بیماری مزمن از دانشگاه پیتسبورگ در این باره گفت: بررسی‌های قبلی نشان می‌دهد افرادی که افسرده هستند و از نظر اجتماعی چندان فعال نیستند در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند. هر دو عاملی که در بالا ذکر شد می‌تواند میزان استرس را در زنان به میزان قابل توجهی افزایش دهد که این نگرانی در نهایت ممکن است منجر به بیماری‌ها و آسیب‌های قلبی شود. اما بررسی‌های جدید که در Psychosomatic Medicine به چاپ رسیده است نشان می‌دهد احساس تنهایی بیش از موارد ذکر شده در بالا ممکن است برای سلامت زنان مشکل ایجاد کند و زندگی آنها را دستخوش تغییر قرار دهد.

ما در این بررسی سعی کردیم به طور خاص روی احساس تنهایی تمرکز کنیم زیرا این احساس منفی و ناراحت‌کننده بسیار در جامعه امروز مشاهده می‌شود. یکی از نکات جالب در این بررسی‌ها این بود که بسیاری از مردم حتی در صورتی که دارای دوست‌های زیادی در زندگی خود هستند و با افراد زیادی در ارتباط هستند باز هم ممکن است احساس تنهایی کنند. در حقیقت این حس چندان به تعداد افرادی که با آنها در ارتباط هستیم بستگی ندارد بلکه به کیفیت و چگونگی این ارتباط وابسته است. بسیاری از انسان‌ها هستند که با تعداد زیادی در ارتباط هستند اما از نظر عاطفی و احساسی از آنها پشتیبانی نمی‌شود و در بسیاری از مواقع آنها را آنچنان مطمئن نمی‌بینند تا اسرار زندگی و مشکلات خود را با آنها در میان بگذارند. کارشناسان معتقدند انسان‌ها زمانی احساس تنهایی می‌کنند که ارتباط مؤثری با دوستان و خانواده‌های خود ندارند.

بروک آگاروال یکی از محققان مرکز پیشگیری از بیماری‌های قلبی در دانشگاه کلمبیا در این باره گفت: تنهایی به این بستگی دارد که ما در ارتباط خود با دیگران تا چه اندازه ارضا می‌شویم. زمانی که ما از یک رابطه به میزان بسیار کم‌تر از آن‌چه که انتظار داریم حمایت می‌شویم و ارتباط برقرار می‌کنیم احساس تنهایی به ما غالب می‌شود.

محققان از مرکز پزشکی هاروارد پرونده پزشکی سه هزار مرد و زنی را که به مدت 19 سال تحت تحقیقات پزشکی در مورد سلامت بدن و تغذیه قرار داشتند مورد بازبینی قرار دادند.

در این تحقیقات افراد مورد بررسی تحت معاینات کامل از نظر سلامت جسمی قرار گرفتند و همچنین با برگزاری جلسات مشاوره‌ای میزان احساس تنهایی در آنها مورد بررسی قرار گرفت. در طی چندین سال محققان سلامت قلب اعضای این تحقیق را مورد بررسی ‌قرار دادند.

در نهایت مشخص شد زنانی که احساس تنهایی می‌کنند به احتمال 76 درصد بیش‌تر از دیگر زنان ممکن است در آینده با مشکلات و آسیب‌های قلبی روبه رو شوند. این بررسی‌ها نشان داد بروز مشکلات قلبی به دلیل احساس تنهایی فقط در زنان صادق است. شاید یکی از دلایل این امر این است که زنان بسیار بیشتر از مردان در مورد کیفیت رابطه با همسرانشان احساس نگرانی می‌کنند و بیشتر از مردان ممکن است از سرد شدن روابط ناراحت و افسرده شوند.

مطالعات نشان می‌دهد حتی زمانی که زنان در روابطشان با دوستان خود با مشکل روبه رو می‌شوند بسیار بیشتر از مردان احساس نگرانی و استرس می‌کنند. این تحقیقات نشان می‌دهد همان طور که یک ازدواج موفق می‌تواند برای سلامت مردان مفید باشد و قلب این مردان از سلامت بهتری برخوردار است، ازدواج بد و ناموفق می‌تواند اثرات بسیار مخربی روی سلامت زنان داشته باشد و آسیب‌های جدی به قلب آنها وارد کند. کارشناسان با انجام این تحقیقات امیدوارند پزشکان در هنگام معاینه بیماران قلبی وضعیت روحی و احساسی آنها را درنظر بگیرند و سعی کنند در درمان‌های خود این موارد را منظور کنند. 

  Msnbc  / بیست و یکم آگوست / مترجم: ابوالفضل کریمی

کد خبر 15330

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =