۱ نفر
۱۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۰

روز سیاه فوتبال

رضا پورعالی
روز سیاه فوتبال

ورزشگاه امجدیه، 16 تیر 1346. شاهین 3 - تهران جوان یک. تاریخ را ورق زدیم. 54 سال به عقب رفتیم تا برسیم به روز انحلال باشگاه محبوب شاهین.

هر سه گل شاهین را در آن بازی ناظم گنچاپور زد. کسی فکر نمی کرد آن 3 گل، آخرین گل های تاریخ باشگاه شاهین باشد و گنجاپور هم آخرین بازیکنی که با پیراهن  این تیم گلزنی می کند. کسی باور نمی کرد انحلال باشگاه شاهین را. چند روز بعد بود که روزنامه اطلاعات تیتر زد: «پروانه باشگاه شاهین لغو شد.»

در اطلاعیه انحلال شاهین آمده بود: «از آنجا که تقویت روح ورزشکاری و احیای خصایل نیکوی جوانمردی و بالاخص ایجاد حفظ انضباط در محیط ورزش از اهم وظایف این سازمان بوده، نظر به اینکه بعضی از باشگاه ها همکاری لازم را در این مورد ننموده و وضعی پیش آورده اند که با روح سالم ورزش منافات دارد، علیهذا بنا به مقتضیات و مصالح عمومی و اجتماعی از تاریخ سه شنبه بیستم تیرماه 1346، پروانه باشگاه شاهین لغو می شود.»

اشاره آن اطلاعیه به اعتراض باشگاه شاهین به یکی از بازیکنان تیم حریف بود. همان اعتراض دامنه اختلاف میان فدراسیون فوتبال و باشگاه شاهین را افزایش داد و در نهایت سازمان ورزش و تقریحات ایران با فشار از سوی فدراسیون فوتبال، اطلاعیه انحلال باشگاه شاهین را امضا کرد. در فاصله 5 هفته به پایان رقابتهای باشگاه های تهران، درحالی که شاهین در آستانه قهرمانی بود، نتایجش از جدول پاک شد تا پاس به جای  این تیم به صدر جدول برود.

251 251

کد خبر 1533035

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =