ایسنا نوشت:

عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به این‌که متاسفانه میزان شیوع افسردگی و بیماری‌های روحی و روانی در میان دختران و زنان بیشتر از آقایان است، تاکید کرد: دولت و مجلس باید در راستای کاهش مشکلات روحی و روانی زنان تلاش کنند.

انوشیروان محسنی‌بندپی مرگ و میر مادران در زمان تولد و دوران بارداری را از جمله مسایلی دانست که از دیرباز در حوزه زنان مطرح بود و تصریح کرد: خوشبختانه میزان مرگ و میر مادران در حین تولد و دوران بارداری از 150 در صد هزار به شاخص مطلوب حدود 24 در صد هزار رسیده است.

وی ضمن ابراز خرسندی از تحقق اهدافی که توسعه هزاره سوم "NDG " در زمینه مرگ و میر مادران در دوران بارداری و هنگام تولد مشخص کرده، گفت: یکی از اهداف مهم در حوزه سلامت زنان رساندن کاهش مرگ و میر مادران به 15 در صدهزار است که هنوز محقق نشده و متاسفانه هنوز هر روز به طور متوسط در کشور یک زن باردار جان خود را از دست می‌دهد اما کاهش چشمگیر مرگ و میر مادران یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که در حوزه بهداشت و سلامت زنان صورت گرفته است.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یکی دیگر ازموفقیت‌های کسب شده در حوزه زنان را افزایش امید به زندگی دانست و خاطرنشان کرد: در حال حاضر امید به زندگی در میان زنان به 72 سال رسیده است که ولی علی‌رغم همه این‌ها یکسری مراقبت‌ها و اقداماتی وجود دارد که در جامعه زنان باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد، مثلا هنوز افسردگی در دختران و زنان بیشتر از آقایان است که در این زمینه باید تلاش شود تا مشکلات و مسایلی روحی و روانی کاهش یابد.

محسنی بندپی با اظهار تاسف از این‌که هنوز بقایای مردسالار بودن در خانواده‌ها وجود دارد، گفت: مقابله با این فرهنگ باید نهادینه شود تا زنان از فشار و سختی‌ها خارج شده و بتوانند به راحتی زندگی کنند.

به گفته وی، مشارکت گرفتن جامعه از توانمندی‌های زنان که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند باید مورد توجه مسوولان قرار گیرد، مشارکت به معنای انتخاب زنان به عنوان مدیر و وزیر نیست بلکه به معنای استفاده از ظرفیت و توان علمی، فیزیکی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی این قشر از جامعه است، باید فضایی فراهم شود که از وجود زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور استفاده شود.

نایب رییس کمیسیون بهداشت درباره افزایش مرخصی زایمان اظهار کرد: 6 ماه زمان خوبی است و شاید اگر بیشتر شود باعث ایجاد گسست میان حرفه زنان و محیط کاری آنها شود اما به طور کلی نظر کمیسیون در خصوص هر طرح یا لایحه‌ای که در رابطه با برخورداری زنان از حقوق اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و ارتقای سلامت باشد کلا موافق است.

4747

کد خبر 153314

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =