۱۹ نفر
۲۹ تیر ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۶
مسابقه زیرآب‌زنیِ اصغر فرهادی

چند روز پیش، اصغر فرهادی، جایزه بزرگ جشنواره کن را گرفت، البته اندازه بزرگی جایزه فقط یک عدد است و این‌که جایزه گرفته شده از یک جشنواره بین‌المللی بوده و یا آن‌که بعد از اسکار معتبرترین جایزه در عرصه فیلم بوده هم؛ به درک!

اصلا خاک بر سر هر چه جایزه است در همه جشنواره‌ها؛ چون به هر حال حاصل انتخاب چند تا سلیقه داوری است و اشتباه داوری هم جزو بازی است؛ خصوصا جوایز جهانی فیلم که از دم یا مرده‌شور برده‌اند و گیرندگان‌شان مرده‌خور و یا «سیاه‌نما» دوستند و دگرباش و پر از مرض و مملو از هدف‌مندی و غرض!
 با وجود همه این داستان‌ها فکر نمی‌کنید وقتی باری به هر جهت یک ایرانی توانسته یک چیزی را در یک جایی ببرد که چندین نفر دیگر در دنیا نتوانسته‌اند آن‌را ببرند، آیا  این داستان حداقل قد حس خوب واکس زدن به کفش‌های‌مان نمی‌تواند غرور ملی ما را در این بحران آب، آب‌یاری کند؟ مگر نه این‌که یک ایرانی فقط و فقط زندگی می‌کند تا همه جا پرچمش بالا باشد؟ حالا که این پرچم بالاست دقیقا مشکل کار کجاست؟ این‌همه سبک و سنگین و بالا و پایین کردن یک جایزه و جشنواره و سخنان پشت تریبون برای چیست؟! خداوکیلی جشنواره‌ها هدفمندند یا واکنش‌ها؟

تبعیض شادی بعد از افتخار میان هنر و سایر چیزها

 مگر وقتی یک کشتی‌گیر مدال المپیک می‌گیرد، همان اولش به هوا نمی‌پریم و از افتخار قدمان نمی‌رسد به سقف؟ چرا در مورد فرهنگ و هنر دچار افسردگی بعد از اعطای جایزه می‌شویم! چرا در مورد هر چیزی به جز فرهنگ و هنر برای‌مان مهم نیست اسپانسرشان کجایی بوده و یا طی چهل سال گذشته چه کارهای بدی ازشان سر زده؟ چرا ناگهان همه این‌ها در مورد افتخارات هنری مهم می‌شوند!؟ تا حدی که اگر آن شخص جایزه نمی‌گرفت سنگین‌تر بود! نخ عروسک گردانان در دست کیست و این‌همه دشمنی با هنر و فرهنگ به‌خاطر چیست؟ 

سکوت‌های معنی‌دار و اظهارنظرات بی‌معنی!

به این مو قسم اگر اصغر فرهادی‌، زبان‌مان لال توسط بابا و ننه محترمش قیمه قیمه می‌شد و به سطل زباله سپرده می‌شد، عکس‌العمل‌های ما آبرومندتر بود! چرا مایی که اصولا در مورد هر چیز و ناچیزی بلافاصله نظرات کارشناسی از خود بدر می‌کنیم، در مورد یک افتخارآفرینی به این بزرگی «سکوت معنی‌دار» اختیار کرده‌ایم؟  ای‌کاش قضیه به همین جا ختم می‌شد چون گروهی هم مانند رسانه ملی طبق معمول «سکوت بی‌معنی» اختیار کرده‌اند؛ آن‌هم رسانه‌ای که در خصوص بی‌ارزش‌ترین چیزهایی از دید خودش ارزشی، آن‌قدر هیجان به خرج می‌دهد که تا هیجان‌دان همه ما را پر نکند ول نمی‌کند؟! البته به شدت زیر عبارت «از دید خودش ارزشی» خط تیره می‌کشیم تا به‌خاطر بی‌ارزش شمردن ارزش‌ها بر روی‌مان خط قرمز نکشند! طبعا چیزی را که چنین مرکز ضد فرهنگ؛ هنر؛ ادبیات و.... ارزش بشمارد، ارزش واقعی ندارد که هیچ، «ارزشی» هم به حساب نمی‌آید!

دقیقا کدام طرف جوب و لحاف؟!

به هر حال فکر نمی‌کنید اگر چنین جایزه‌ای مثلا توسط یک آلمانی کسب می‌شد الان در آلمان چه غوغایی به پا می‌شد؟ا حتی اگر یک کارت صدآفرین توسط یک خودی داخلی در یک جشنواره دسته چندم کسب می‌شد حالا تا چه اندازه این رسانه ملی کپی‌کار، ذوق مرگ می‌شد؟ بگذریم؛ ما سالهاست که از این رسانه میلی که در کمال صداقت صداها را قطع می‌کند، قطع امید کرده‌ایم؛ اما بقیه را چه می‌شود! چرا همگی با هم؛ فرهادی را چوب چند سر فلان کرده‌ایم؟ چرا خوشحالی‌مان را منوط به تحلیل و کشف میکروسکوپی آخرین حرکات و سکنات و گفتارهای چندین سال گشته او با شمقدری و این‌که کجای لحاف خوابیده و ... کرده‌ایم؟ چرا قبل از بالیدن به این افتخار ملی می‌خواهیم بدانیم اصغر دقیقا دقیقا کدام طرف جوب ایستاده است؟ اصلا خیال‌تان را راحت کنم، فرهادی رفته در داخل جوب خوابیده حالا از جانش چه می‌خواهید؟ بعد از این درک و فهم؛ می‌خواهید چه کنید؟ اصلا شاید نیت بر حذفش را دارید تا از فکر این‌که کدام طرف جوب و لحاف باشد خلاص شوید؟

توقعات بی‌جا از یک هنرمند برنده

چرا مثلا از دکتر سمیعی و فلان لژیونر ورزشکار و ایرانیانی که ناسا را می‌چرخانند انتظار ندارید که در کنار حرفه‌شان برای‌تان قهرمان بازی کنند؟ مگر در ایران زندگی نمی‌کنید و نمی‌بینید آزادی پس از بیان مشمول چه چیزهایی می‌شود؟ چرا درک نمی‌کنید حذف نشدن خیلی بهتر از ماندن و مشکلات مردم را به تصویر کشیدن است؟ فرهادی به قدر کافی به وظیفه‌اش عمل کرده و با فیلم‌هایش دردها را عنوان کرده او سوپرمن نیست و یک فیلمساز معمولی است اگر بیشتر از این حرفی بزند می‌شود مصداق بارز: زبان سرخ سر سبز به باد دادن! همین را می‌خواهید تا آرام بخوابید؟

با خومان چند چندیم؟

آیا قاعده بازی را در فرهنگ و هنر این کشور نمی‌دانید؟ نمی‌دانید که فاصله ممنوع‌التصویری با «در مدار بودن» فقط ۴ انگشت است؟ سرنوشت فردوسی‌پور را ندیدید؟ آیا قهرمان شد؟ کدام‌تان بعد از حذف شدن این قهرمان، حمایت، پیشکش برای یک‌بار هم که شده سراغش را گرفتید؟ ایرادی بر این‌که خودتان کاری نمی‌کنید نیست ایرادی بر این‌که ایستاده‌اید کنار گود و می‌گویید لنگش کن هم؛ نیست! ایراد اصلی این است که خودتان هم دقیقا نمی‌دانید قهرمان چه کسی را باید لنگ کند! اما اگر هم بدانید و او هم؛ همان را لنگ کرد برای عواقبی که بر سرش خواهد آمد او را گارانتی که نمی‌کنید هیچ ؛ پشتش را هم خالی می‌کنید و بازی من نبودم؛ نبودم را شروع می‌کنید؟

همیشه به‌دنبال رسیدن یک قهرمان

 چرا همیشه به‌دنبال یک  قهرمان سوار بر اسب سفید هستید؟ چرا می‌خواهید مانند مسئولین، مقصر مشکلات کشور را به سمت هر کسی به جز خود ببرید تا وجدان‌تان از این‌همه کم کاری راحت شود؟ شاید هم مثل افخمی حسادت می‌کنید و با این حرف‌ها و انگ‌ها می‌خواهید دلیل بی‌بخاری‌تان توجیه شود؟! چرا باید یکی، هم برنده جایزه باشد ؛ هم قهرمان و هم کنشگر سیاسی و البته دقیقا همان سیاستی که فقط شما می‌خواهید؟ فرهادی باید به ساز چه کسی حرکات موزون انجام دهد؟ آن‌ها که می‌گویند: چرا فرهادی نگفت: «خوزستان آب ندارد؟» و یا آن‌هایی که می‌گویند فرهادی چرا گفت ایران آگاهی ندارد؟ اگر فرهادی نان ایران را می‌خورد، افتخار هم آفریده است. او با همه نواقصی که دارد، شرف دارد به آن‌هایی که فقط ری .... اند! چرا او باید جایزالخطا نباشد؟

چرا همگی ناگهان وکیل مدافع ادعای یک دانشجو شده‌اند که مدعی شده اصغر فرهادی خط به خط از طرح من کپی کرده؟! بنده سالهای سال است که مدعیم «سریال آژانس صداقت»  از طرح من با عنوان «آژانس دوستی» دزدیده شده است؛ بی‌زحمت یکی از این وکیل مدافعان دلواپس هم بیاید به داد فریاد من برسد و پرونده من را پیگیری کند!

مسابقه زیرآب‌زنی برنده جشنواره کن

انگار قرار شده هر کسی هر رخت چرکی علیه فرهادی دارد دربیاورد و در این مسابقه زیرآب‌زنی؛ خودی نشان دهد و آن‌را به نمایش بگذارد! آن@هم به جرم این‌که فرهادی جایزه بزرگ کن را گرفته!!

گویا باید به‌طریقی اثبات کرد فرهادی نه تنها کار مهمی نکرده بلکه همه ما را خاک بر سر کرده .... به‌خدا این ادعاها از مدعی شدن شمقدری برای لابی کردنش در اسکار خنده‌دارتر است کمی به خود بیایید و در موجی و شانتاژهایی که مسئولین ضد فرهنگ ما به رهبری صدا و سیما به راه انداخته‌اند گرفتار نشوید! آخه این‌همه تبعیض برای شادی در افتخارات ملی برای چیست؟ آیا مردم (و حتی به اصطلاح روشنفکران) بدون آن‌که بخواهند و بدانند در چاهی که صدا و سیما برای آن‌ها کنده و سعی کرده چنین افتخاراتی را بی‌ارزش کند، نیفتاده‌اند؟ چرا همه محو این هیپنوتیزم ضد فرهنگی رسانه ملی شده‌اند؟

حکایت دراز آویز زینتی

این قضیه شده؛ همان حکایت «کراوات» که اگر ساختن و بر زبان انداختن عبارت جعلی «درازآویز زینتی» در پاس داشتن زبان فارسی تاثیری نداشت اما رواج این واژه مسخره برای به دار زدن خود کراوات کافی بود! پس رسانه ملی آن‌قدرها که فکر می‌کنیم خنگ نیست و در اموری که باب میلش باشد کلی فسفر می‌سوزاند و گرد و خاک به‌پا می‌کند! حالا هم برای زیر سوال بردن جشنواره و تمسخر جشنواره و جد آبادش، کلی الم شنگه به‌پا می‌کند! اگر این‌ها نشانه خشکی فرهنگ نیست، پس چیست؟ به امید روزی که کسب یک جایزه جهانی هنری بتواند به اندازه برد عراق و بحرین در فوتبال؛ مستحق پخش سرود قهرمانان باشد!

هنرمند قهرمان نیست، تصویرگر قهرمان است

 در انتها باید گفت لازم به ذکر است هنرمند، قهرمان نیست و باید مشی قهرمانان را به تصویر بکشد. پس آدرس اشتباهی نروید، هنرمند سخنران هم نیست، هنرمند سعی می‌کند زندگی و خط مشی قهرمانانی مانند امیرکبیر و تختی را به خوبی بسازد تا قهرمانان ما را به جهان معرفی‌کند. در عین حال؛ صدای آن‌ها را که صدای مردم‌شان بوده، به گوش همه می‌رسانند! سال‌ها پیش از همین صدا و سیما سریالی به‌نام «رامون کاخال» که یک پزشک اسپانیایی بود پخش شد و این فرد به‌شدت در ایران شناخته شد، نامی که تا آن موقع به گوش هیچکس نخورده بود اما به مدد قدرت هنر این قهرمان اسپانیایی در ایران شناخته شد؛ وظیفه هنر و هنرمند همین است و بس.    

نتیجه کلی از این متن:

اصغر فرهادی با افتخار اما بدون کنش سیاسی و اجتماعی و ... خیلی خیلی بهتر از بنده است با تمامی کنش‌هایم اما بدون افتخار!     

*  این یادداشت در خبرگزاری ایسنا منتشر شده است

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1537170

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 31
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۲۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۹
  60 36
  بسیار عالی و منطقی نوشته شده بود برخی از هنرمندان حسودی می کنند و مردم عادی هم بدون آگاهی در موج تندروها گرفتار شده اند
  • IR ۰۸:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
   4 4
   رمز جایزه های ایشون ساده است، اروپایی ها دنبال فیلم هایی هستند که تصویر بدبختی و فلاکت مردم ایران را نشان دهند. وقتی میبینند، ایشان این فیلم ها را تولید میکنه، ذوق میکنند و بهش جایزه میدهند تا بازم این کارو کنه. چونکه خودشون دیگه مجبور نیستند برای ساختن این فیلم ها به خود زحمت بدهند. اگر غیر از این بود چرا فیلم هایی که فرهادی در فرانسه و اسپانیا ساخت، کمترین جایزه ای نگرفت. یه جایزه نقش اول زن برد که اون هم به کارگردانی فرهادی و فیلم نامه ربطی نداشت
  • IR ۰۸:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
   8 3
   مشکل واقعی اینه که اکثر مردمی که چشم و گوش بسته برای فرهادی و فیلم ها و جایزه هاش هورا میکشند، حتی زحمت تماشا کردن فیلم هایش را به خود نمیدهند، فقط حرف های هم را تکرار میکنند. وگرنه اگر بدون تعصب فیلم ها را نگاه میکردند، میفهمیدند پشت این جوایز فقط بازی های سیاسی هست، و این فیلم ها از نظر هنری در حد جشنواره فیلم های داخلی هم نیست چه برسه به کن و اسکار و...
  • IR ۰۸:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
   2 0
   اگر تعصب و برچسب زدن نمی‌بود این همه جنگ از کجا می‌آمد؟!
  • IR ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
   4 3
   موج تندرویی نیست من نه هنرمندم نه حسود مردم عادیم و این جوایز بنظرم سیاسی میاد و بی ارزش تلقی میشه .... اگه راست میگن عادلند و سوگیری سیاسی ندارند یکبار به امثال حاتمی کیا جایزه بدن... نه به کسانی که دوتا حرف علیه نظام بزنند تا رای بگیرند
  • IR ۱۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۱
   1 2
   اولین بار یک یهودی مردم ایران را تند رو خواند
 • سینا FI ۰۲:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  4 2
  آفرین، آفرین
 • IR ۰۴:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  4 4
  چه متن چرتی . اصغر راه جایزه سیاسی رو یاد گرفته . تحقیر ایران و ایرانی . بیشتر به وطن فروش ها میخوره
 • رضا IR ۰۶:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  4 8
  نویسنده فکر کرده اروپا و آمریکا عاشق چشم و ابروی ما هستند که راه براه فیلمهائ که سیاه نمایی و بدبختی مردم رو نشون میده برنده می‌کنند. این تفکر و القاء بدبختی جزو سیاست‌های کشورهای نژاد پرست شده اظهار عجز و بیچارگی مورد پسند اونهاست و صد در صد هم بهش جایزه میدن آیا تو فرانسه از این مشکلات وجود نداره پس اینهمه اعتراض مردم فرانسه برای بی عدالتی چیه? یا فقط تو ایران از این مشکلات هست
 • صادق IR ۰۶:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  3 3
  بسیار عالی است،همه گفتنیها ،گفته شده،سپاس،
 • IR ۰۷:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  3 6
  آقای فروشنده برای کدام کشور افتخار آفرید کشورسرکوبگر!؟ هرکس در هر کسوتی که با افتخار پرچم جمهوری اسلامی ایران را بالا میبرد عزیز است چه ورزش باشد یا فرهنگی ویا علم اما هرکس لگد محکم‌تر زد به کشورش که نمی توان ازاو قدردان بود البته برخی منتظر هستند تا یکی کشف حجاب کند یکی زیر پرچم دیگری توپ بزند ودیگری تهاجم فرهنگی را جای کار فرهنگی بنشاندوان برخی عقده گشایی کنند و وا سلبریتی سردهند وفریاد زنند که استعدادهای کشور نابود شد این برخی نیز لگد محکم‌تر خودرا نثار ایران اسلامی می کنند سیاست حاکم بر جهان در تمام عرصه ها بر مدارهژمونی غرب می چرخدهرکسی که در این چرخه نباشد ازمجامع سیرک بین المللی خارج وحذف خواهد شد وتکمبل کنندگان این پازل قطعا از طرف غرب پذیرفته خواهند شد تا وقت مقتضی بعد دور انداخته می شوند!
 • IR ۰۸:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  3 6
  یه زمانی بازیگران و هنرمندان ما کیا بودن! حالا که اصلا نمی‌تونیم بگیم هنرمندان ما! امروز اینجا هستن حرفاشون یه جوره فردا یهو اونور آبی میشن و علیه (ما) حرف می‌زنن! به خدا از دل بستن به هنرمندان می‌ترسم!
 • IR ۰۸:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  2 4
  من نه تندرو هستم، نه طرفدار نظام، ولی خواهشا فیلم های فرهادی را با فیلمهای کیارستمی، مجیدی یا پناهی یکی نکنید. جوایزی که فیلمهای فاخری مثل طعم گیلاس کیارستمی و یا رنگ خدای مجیدی گرفت، به خاطر بار هنری و معنوی این فیلم ها بود. فضای جشنواره های بزرگی مثل کن و برلین یا اسکار در ده پانزده سال اخیر خیلی عوض شده و نهاد های سیاسی از طریق حمایت مالی آنها را در دست گرفته اند، بنابراین جوایز سالهای اخیر فرهادی سیاسی است نه هنری، و دلیلش هم فضایی تیره و فلاکت باری است که فرهادی از ایران نشان میدهد
 • IR ۰۸:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  4 0
  فرهادی عزیز! اگر نوشته مرا می‌بینی سلام؛ امیدوارم در کنار خوش بودن، خوب نیز باشی. خودت که می‌بینی این روزها برای مردم کشورت سخت می‌گذرد خیلی سخت! مردم مشکلات زیادی دارند از بی تدبیری مسئولان گرفته تا تحریم‌های خائنانه دشمن. اما در این میان، گاهی نمکی بر زخممان می‌پاشد! خودت که می‌بینی! چند روز است که حتی در خبرآنلاین، مخاطبین تقرییا دو دسته شده اند و عده‌ای شما را به شدت فرشته می‌دانند و عده‌ای نیز دیو! اما من نمی‌خواهم اینگونه باشم! به عنوان یک هموطن از شما انتظاری داشتم! امیدوارم به گوش جانت برسد! ما مشکل، زیاد داریم اما تا به حال در کنار هم ایستاده‌ایم! در برابر فقر، جهل، تعصب، دشمن و هزار مانع دیگری که هریک در پی از بین بردن وحدت ملی‌مان بوده است، سخت ایستاده‌ایم. شما هم به عنوان هموطن قطعا دوست داری به ما کمک کنی. خیلی متشکرم از شما! اما این نکته رو از اعماق وجودم می‌گویم که راهش آن نیست! ما یک خانواده هستیم اگر مشکلاتمان را به بیرون ببریم نه تنها حل نمیشود بلکه زیادترم میشه! ببین الان چند روزه همه حرف تو را می‌زنند... خب این یعنی تو اثرگذاری! پس لطفا چند روزی را در کنار ما باشید!
 • ریحانه IR ۰۸:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  3 4
  زاویه نگاه ایشان نشان دادن سیاهی است ؛کاش می شد روشنی ها را هم نمایش داد و جایزه گرفت .
 • یک فردایرانی IR ۰۹:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  3 4
  باسلام والا دیگه همه چی شده غلو خالی بندی هنر کرده فیلم اشغالی ساخته دیگه الان باب شده بزرگ نمایی الکی و تبلیغ وپاچه خواری دیگه تواین وهله مگه کیا دارن جایزه میدن سیری آدم بی دانش
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  3 2
  مرحبا به این نویسنده. در خیلی از عرصه ها همینطور بر خورد میشود. من که خیلی به ایرانی بودنم و این هنرمند بی نظیر افتخار می کنم.
 • US ۱۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  3 2
  عالی
 • محمد IR ۱۲:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  3 3
  پس چرا اون فیلمی که تو اسپانیا ساخت، جایزه نگرفت؟ چون حق سیاه نمایی درباره کشورهای اروپایی رو نداره، فقط ایرانه که بدبخته
 • IR ۱۲:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  3 1
  از بیشتر دوستان گرامی خواهش می کنم کمی حوصله بخرج بدن و ابتدا مطلب رو کامل بخونند و طبق معمول با تیتر و حدسیات و احساسات تند از قبل فکر شده این مطلب رو نقد نکنند
 • امید RO ۱۴:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  3 2
  عالیییییییییییییی بود
 • سعید IR ۱۴:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  3 3
  نخبه کشی شاخ و دم نداره .... فکر کنم اگه اصغر فرهادی نبود و جایزه نمی گرفت خیال ما راحت تر بود
 • IR ۱۴:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  0 4
  اصلا این همه دری وری گفتن برای چیست!؟
  • رحیم‌ IR ۱۳:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
   1 0
   فقط برای تو و امثال تو
 • حسن IR ۱۴:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  2 4
  هنر زبان مردمی است که دچار مصیبت شده اند در قالبی نه سیاه و نه سپید بلکه قابی ساده، شفاف و عامه پسند... هنر بیان حقیقت است از قاب چشم یک هنرمند که از خود این مردم است.. ما بقی هر چه هستند هنرمند نیستند و هنرگندند و امثال فرهادی از اینگونه اند پس لطفا بی پایه و اساس از مُرداب آلوده ی بی مقدار، باران پر ثمر پاک و زلال نسازید.... فرهادی نه مردمی است، نه از مردم است و نه زبان مردمی بوده که او را در طی این سالها با حمایتهایشان به اوج رسانده اند اما فرهادی رذالت در اوج را فتح کرد نه صداقت و معرفت در قعر را..... مردانگی داشته باشید و انتقاد رو هم نمایش بدید
 • IR ۱۶:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  1 17
  مثلا فیلم “ فروشنده “ که از نظر چندین منتقد خارجی و داخلی فیلم ضعیفی بود چه سنخیتی با فرهنگ حتی همین شهرنشینان تهران داشت که بدون ارتباط منطقی با سایر بخش های فیلم با نمایشنامه آمریکائی “مرگ یک دستفروش” اثر” آرتور میلر “ آغاز شد ؟! جز اینکه مقوله مهمی مثل غیرت و شرف در فرهنگ ایرانی را تحقیر کرد ؟! وقتی آقای فرهادی اولین اسکارش را دریافت می کرد در برابر آن جماعت رنگرز که کارشون پوشاندن جنایتها و قتل عام های دولتشون با رنگ و لعاب فریبنده هالیووده ،گفت : «آقایان ، خانمها ، مردم من صلح دوست اند!!!!!!!!» من بجای ااو از این اعتراف به گناهان نکرده شرمنده شدم انگار ما بودیم که با روزی۲۰۰۰ هواپیمای جنگی ، عراق بی دفاع و درمانده از جنگ و تحریم رو با خاک یکسان کردیم ، هیروشیمای تسلیم شده رو با مردمش به شکل فجیعی سوزاندیم ، ما نبودیم که چندین نسل کودکان معلول رو بخاطر بمبارانهای شیمیائی و سمی روی دست ویتنام گذاشتیم و البته آن معدود منتقدین آمریکائی مثل اولیور استون و “چامسکی” هم در میانه هیاهو و زرق و برق خیره کننده حشنواره ها به چشم اکثریت مردم عادی و ظاهر بین نمی آیند !
 • امیر IR ۱۶:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  2 6
  کارگردانی که به ناموس ملت خودش توهین میکنه و یک جامعه زشت از مملکت خودش نشون میده بدرد چی میخوره؟ زورش به جمهوری اسلامی نمیرسه اونوقت میاد تو فیلمهاش نشون میده که زنان ایرانی از فقر تن فروشی میکنن یعنی جنده هستن در صورتی که تمام زنان فقیر اهل روضه و مسجدن- اون زنان هرزه و دوست پسردار توی خانواده های مرفه هستن
 • اس IR ۲۲:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  2 9
  آقا یه کارگردان معروف آمریکایی(اسمش یادم نیست) بود مصاحبه ش رو دیدم می‌گفت من نمی‌دونم چرا فیلمای ایرانی اسکار گرفتن با این کیفیت؟؟ »شاید جواب این باشه که با توجه به سبک فیلمای فرهادی ، هنرمندان ما هم ترغیب بشن اینطور فیلم‌هایی بسازن. حداقل بهش فک کنید
 • نارگل IR ۰۷:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  2 8
  این هم حرف هایش دست کمی از اصغر فرهادی ندارد جایزه به قیمت وطن فروشی ارزشی ندارد
  • IR ۱۴:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
   5 1
   اصلا امثال تو وطن رو به اینجا کشیدن
 • منصوری IR ۱۱:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۱
  7 2
  آقای پورمحبی بسیار ظریفانه و نقادانه اصل مطلب را گفته اند. بسیار عالی دست مریزاد