آیت الله مصباح یزدی به تشریح صریح افکار و اقدامات جریانی که هیچ اعتقادی به ولایت فقیه و اجرای احکام اسلامی ندارد پرداخت.

به گزارش خبرآنلاین، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، با تشبیه مسائلی که جریانی در چندسال اخیر به وجود آورده به «تیر سه شعبه» گفت: تیر وقتی یک شعبه باشد می توان آن را بیرون کشید، اما وقتی سه شعبه شد، وقتی بخواهیم آن را بیرون بکشیم، تمام نقاطی که تیر در آن نفوذ کرده از بین خواهد رفت. 

آیت الله محمد تقی مصباح یزدی، عصر پنج شنبه در جمع کاروان پیاده روی جمعی از سپاهیان استان اصفهان به سمت مرقد بینانگذار جمهوری اسلامی ایران، در محل سالن اجتماعات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) قم، در بیان برخی از ویژگی های امام راحل اظهار داشت: هنوز اهمیت کار امام خمینی(ره) یعنی انقلاب اسلامی ایران شناخته نشده است که چگونه و با چه قدرتی توانست این مشکلات را رفع کند.

غیر از امام، عده ای می گفتند که برای مبارزه باید کار صرف سیاسی و حزبی کرد
وی با بیان این که در کنار تفکرات امام برای مبارزه با رژیم شاه، تفکرات مختلفی هم وجود داشت، گفت: غیر از امام، عده ای می گفتند که برای مبارزه باید کار صرف سیاسی و حزبی کرد و آن را می پسندیدند؛ گروه دیگر مانند فداییان اقلیت می گفتند باید کارهای چریکی کرد و فعالیت نظامی داشت و با کارهایی مانند ترور رژیم را به زانو در آورد، چرا که معتقد بودند با فعالیت صرف سیاسی کاری از پیش نمی رود.

عضو مجلس خبرگان رهبری، گفت: امام معتقد به هیچ کدام از این ها عقاید نبود و می گفت باید کاری کنیم که ائمه(ع) کردند؛ یعنی مردم را روشن و این عنصر جهل و غفلت را از مردم دور کنیم.  

برخی که جزو متدینین بودند معتقد بودند، مسائل سیاسی از مسائل دینی جداست
وی خاطرنشان کرد: البته برخی هم که جزو متدینین بودند معتقد بودند، مسائل سیاسی از مسائل دینی جداست. آن ها می گفتند مبارزه با رژیم و ... برای به دست آوردن حکومت و دنیاست و این ربطی به دین ندارد.

مصباح یزدی افزود: این باور غلطی بود که شیاطین در طول چند قرن، جا انداخته بودند که امام با همه این ها مبارزه کرد؛ البته امام راحل بسیار موفق هم شد تا جایی که کاری کرد که نوجوان‌ها و جوان‌ها نه تنها وارد صحنه های سیاسی شدند بلکه حتی عاشق به شهادت رسیدن شدند که این هنر امام بود.

وی گفت: این پیروزی ها برای انقلاب ما بود که همه دنیا را شگفت زده کرد و باعث شد شیاطین بنشینند بررسی کنند که چه شد که یک آخوند توانست این کارها را بکند؟؛ آخوندی که تا قبل از این سال ها، کاری از او بر نمی آمد.  

محبوبیت روحانیت به عنوان نائب امام زمان(عج)
رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: قبل از انقلاب شیاطین با شایعه پراکنی جایگاه آخوند ها را خراب کرده بودند، اما دشمنان بررسی های زیادی کردند که چه شد که امام راحل ما توانست مردم را همراه با انقلاب کنند.

وی گفت: دشمنان به این نتیجه رسیدند که عناصری در این نظام وجود دارد که در جای دیگری پیدا نمی شود و تا این عناصر هست امید موفقیت برای شان نخواهد بود.

مصباح یزدی افزود: یکی از چیزهایی که دشمن بعد از بررسی های فراوان به آن رسید، همین محبوبیت روحانیت به عنوان نائب امام زمان بود که همان ولایت فقیه است.

وی افزود: آن ها به این نتیجه رسیدند که مسئولینی غیر از این جایگاه را می توان فریب داد، تهدید کرد و ...، اما با این جایگاه نمی توان کاری کرد؛ دشمنان فهمیدند که تا این جایگاه هست کاری از پیش نخواهند برد بنابراین در فکر این افتادند که به گونه ای به این جایگاه خدشه وارد کنند. دشمنان فهمیدند که تکیه انقلاب به ولایت فقیه است و باید این ولایت فقیه از کار انداخت، چرا که تا موتور ولایت فقیه حرکت می کند کاری نمی توانیم بکنیم.

استاد حوزه علمیه قم، با اشاره به دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، گفت: دشمئان از همان روزهای اول پس از پیروزی انقلاب، کارهای خود را شروع کردند و راهکارهای زیادی را هم اندیشیدند تا به انقلاب صدمه بزنند.

وی با بیان این که دشمنان از همان روزهای پس از انقلاب قرائت های مختلفی از دین ارائه کردند، گفت: یک راهکارشان برای این کار این بود که روحانیت را در نظر مردم زشت کنند، چرا که معتقد بودند وقتی این جایگاه زشت شد، ترکش آن به ولایت فقیه هم می خورد؛ از این رو بود که مبارزه با روحانیت یک شیوه اصلی برای آن ها شد. 

دشمنان سعی کردند از نظر تئوریک تفکر سکولاریسم را زنده کنند
مصباح یزدی اضافه کرد: دشمنان سعی کردند از نظر تئوریک هم تفکر سکولاریسم یعنی جدایی دین از سیاست را به وسیله افرادی با شناخت ضعیف و کج فکر زنده کنند.

وی خاطرنشان کرد: مدت ها در یک دوران 8ساله در مملکت ما، کتاب های زیادی در این مورد نوشته شد و متأسفانه مسئولین درجه یک هم از این فکر حمایت می کردند.  

جریانات سال های اخیر، برای جوانان بسیار جذاب بوده است
رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، تأکید کرد: بعد از همه آن جریان ها، شیطان راه جدیدی هم به آن راه ها اضافه کرد و آن راه چند سالی است که اخیرا در کشور ما اتفاق افتاده و البته باید منتظر باشیم شیطان در آینده راه دیگری را هم پی بگیرد، چرا که در جریانات چند سال اخیر بر تجارب شیطان افزوده شده است. 

وی با بیان این که جریانات سال های اخیر، برای جوانان بسیار جذاب بوده است، گفت: این جریان می گوید، چه کسی گفته که آخوندها نائب امام زمان هستند و این اختصاص به آن ها دارد؟؛ آن ها ترویج می دهند که کسان دیگری هم می توانند از امام زمان نظر بگیرند. 

جریانات چندسال اخیر، همانند تیر سه شعبه است
مصباح یزدی با بیان این که جریانات چندسال اخیر، همانند تیر سه شعبه است، گفت: تیر وقتی یک شعبه باشد می توان آن را بیرون کشید اما وقتی سه شعبه شد، وقتی بخواهیم آن را بیرون بکشیم، تمام نقاطی که تیر در آن نفوذ کرده از بین خواهد رفت. 

وی در ادامه سخنانش راجع به همین جریان، با بیان این که این ها با یک تیر سه نشان و حتی چند نشانه می زنند، گفت: به دلیل گرایشی که مردم به امام حسین(ع)، دین اسلام و ... دارند، این جریان مستقیما نمی تواند به این مسائل خدشه وارد کند و از این رو به ظاهر می گویند ما مخلصا از شما هستیم؛ از این رو این حس مذهبی جوانان را ارضا می کنند.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: کار دیگر این جریان این است که می گوید در شرایط فعلی دیگر رُل، تنها به دست آخوندها نیست؛ یعنی می گویند عواطف مذهبی هست اما سعی می کنند آن را به سمت و سوی دیگری ببرند.

وی افزود: آن ها با این کارشان، مسئله جایگاه ولایت فقیه که بزرگترین مسئله برای سیاستمداران عالم است را حل و به نوعی آن را هدف می گیرند. یعنی می گویند ما با امام زمان هستیم و وقتی این ارتباط را برقرار کردیم، دیگر چه نیازی به نائب امام زمان هست؟

مصباح یزدی با بیان این که با طرح این مسائل از سوی این جریان، مسئله ولایت فقیه هم به کلی بر باد می رود، تصریح کرد: چاشنی این کار آن ها هم این است که می گویند همانطوری که امام زمان غیبت کبری و غیبت صغری داشت، ظهور صغری و ظهور کبری هم دارد.

وی افزود: آن ها به دنبال این هستند که بگویند وقتی خود امام زمان ظهور کند و حضور داشته باشد، دیگر به نائب امام زمان چه کار است؟

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، گفت: متأسفانه برخی از ساده دلان هم این سخنان را باور می کنند، غافل از این که بدانند پشت پرده چیز دیگری است.

وی تأکید کرد: این تئوری شیطانی، توطئه بزرگی است که اگر جا می افتاد از تمام فعالیت های شیاطین در این مدت سال های انقلاب، تخریب و اثرش بیشتر بود.

مصباح یزدی، ابراز داشت: این جریان خیال می کردند با پول، تیلیغات و .. می توان این تفکر را جا انداخت.

وی یادآور شد: این جریان با خود می گفتند باید کارهایی کنیم تا بتوانیم بگوییم با امام زمان(عج) ارتباط داریم و در این صورت چه نیازی به نائب امام زمان و آخوند است؟

یکی از این راه هایی که این جریان دنبال می کرد، بیان خبرهای غیبی است
عضو خبرگان رهبری افزود: یکی از این راه هایی که این جریان دنبال می کرد، بیان خبرهای غیبی است؛ مثلا می گویند برخی خبرهایی که 6ماه دیگر اتفاق می افتد را می گوییم، و وقتی این خبرها اتفاق می افتاد و شد، می گوییم با امام زمان ارتباط داریم و دیگر نیازی به آخوندها نیست.

وی افزود: این در حالی است که این همه هم مرتاض های هند هستند و پیش گویی می کنند؛ که البته این جریان هم با خود می گویند که می توان با آن ها ارتباط برقرار کرد.

مصباح یزدی گفت: این راه به عنوان یک برنامه ای بود، که بتواند تمام برنامه های انقلاب را از بین ببرند.

وی اضافه کرد: متأسفانه این جریان از سادگی بعضی ها استفاده کردند و البته دشمنان هم کمک شان کردند.

استاد حوزه علمیه قم تأکید کرد: این جریان می گویند با این کار، علاوه بر آن که بساط ولایت فقیه برچیده می شود، همچنین مشکل اجرای احکام اسلامی هم حل می شود، چرا که برای مثال می گوییم در شرایط فعلی آقا نظرشان این نیست که این کارها اگر چه احکام اسلامی است، اجرا نشود، چرا که ما اطلاع داریم آقا نظرشان چیست؛ و البته منظور این ها از آقا، امام زمان(عج) است.  

این آشغال ها هیچ کاری نمی توانند بکنند
وی تصریح کرد: پس در این شرایط، قدرت معنوی به کسی منتقل می شود که در صدد کسب قدرت سیاسی است. و در این صورت هر جا به مشکل اجرای قانون و احکام اسلامی هم برخورد کنند می گویند امام زمان نظرشان این است.

مصباح یزدی خاطرنشان کرد: متأسفانه تا کنون به صورت شیطنت آمیز برخورد کردند و بر برخی شخصیت ها هم تأثیر گذاشتند، اما با این حیله ها در برابر اراده الهی نمی توانند کاری را به ثمر برسانند و از این رو این آشغال ها هیچ کاری نمی توانند بکنند.

/2727

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 155068

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 19
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • Seyed US ۲۳:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۲
  1 2
  ما كه به این جریان پر و بال ندادیم. خود عزیزان روحانی پشتیبان این دوستان بودند؛ به نصیحت ناصحان هم گوش نمی دادند.
 • نیما IR ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۲
  4 2
  آفرین بر شجاعت این مرد بزرگ و همه علمایی که در راه اعتلای جایگاه ولایت فقیه و اسلام عزیز می کوشند ! خدایا تو شاهد باش که همه تلاش خود را برای حفاظت از دینت خواهیم نمود و جز دغدغه اسلام عزیز و زمینه سازی جهت ظهور آن نازنین امام معصوم مان هدفی را دنبال نمی نماییم (انشاءا...)، پس ما را در این راه دشوار یاری فرما....! فان حزب ا... هم الغالبون
 • بی رنگ IR ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۳
  1 2
  ظهور این جریان ناشی از برخوردهای افراطی آقایان با مخالفین خود در چند سال اخیر است.تازه اولشه.
 • حقیقت گو IR ۰۳:۱۰ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۳
  2 2
  اگر این جریانات مربوط به "چند سال" اخیر بوده چرا ما تنها یکی- دو ماه است که از ایشان این رهنمودهای ارزشمند را می شنویم؟!! چرا تا حالا از این مسائل خبری نبود؟! و اگر خبری بود چرا سکوت و حتی حمایت؟!!!
 • حقیقت گو IR ۰۳:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۳
  0 2
  آقایان کاری نکنند که جریانی که خودش چیزی نیست با رفتار و کردار نادرست آنها بزرگ شود.
 • بدون نام IR ۰۳:۵۴ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۳
  1 2
  توراخدااجازه بدبددیگران نظرات ایشان را نقدکنند.
 • بدون نام IR ۰۴:۳۸ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۳
  2 1
  خدا را شکر که روحانیت بیدار و آگاه زوایای پنهان نفاق را در همه زمانها آشکار میکند(چه این جریان فتنه سبز باشد و چه جریان انحرافی اخیر ).تا زنده ایم رزمنده ایم - رهسپاریم با ولایت تا قیامت
 • بدون نام CN ۰۵:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۳
  2 2
  راستی کی بود می گفت اطاعت از رییس جمهور اطاعت از خداست؟
 • مهدی یار NL ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۳
  1 2
  اگر فرد مورد نظر تخلفی انجام داده است ، خوب قوه قضائیه چرا وارد عمل نمی شود؟ اگر هم تخلفی انجام نداده است و تنها اختلاف نظر ی وجود دارد چرا باید عبارت " آشغال" را برای افرادی با نظر مخالف استفاده کرد؟ تا کی باید قانون موجودی فانتزی در جامعه باشد؟
 • سید DE ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۳
  2 1
  جناب آقای مصباح جز ائمه معصومین همه ممکن است اشتباه کنند حتی شما. پس اینقدر تند نروید!
 • س ع ی د CA ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۳
  1 0
  من هم با ایشان راجع به پیشگویی های غیبی موافقم واقعا موجب ابروریزی یک کشور هست!!!!!!!
 • محمد IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۳
  3 0
  معیار حال فعلی افراد است.امام خمینی
 • بدون نام GB ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۳
  2 0
  دقیقا منظورشون به کیه؟
 • سامان IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۳
  1 2
  خود کرده را..............
 • بدون نام IR ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۳
  1 2
  از ماست که بر ماست
 • بدون نام IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۳
  3 1
  بسم الله این که یک نفر از دفاع از کسی دست بردارد، لزوما نقطه ی ضعف نیست؛ اتفاقا می تواند نقطه ی قوتش باشد. آخرین جملات وصیت نامه ی امام: من در طول مدت نهضت و انقلاب به واسطه ی سالوسی و اسلام نمایی بعضی افراد ذكری از آنان كرده و تمجیدی نموده ام، كه بعد فهمیدم از دغلبازی آنان اغفال شده ام. آن تمجیدها در حالی بود كه خود را به جمهوری اسلامی متعهد و وفادار می نمایاندند، و نباید از آن مسائل سوءاستفاده شود. و میزان درهر كس حال فعلی او است.
 • بدون نام IR ۱۹:۲۸ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۳
  3 2
  آقای مصباح حرف دیروزتون باور کنیم یا امروزتون رو .....
 • بدون نام IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۳
  2 1
  خدا را شکر که روحانیت بیدار و آگاه زوایای پنهان نفاق را در همه زمانها آشکار میکند(چه این جریان فتنه سبز باشد و چه جریان انحرافی اخیر ).تا زنده ایم رزمنده ایم - رهسپاریم با ولایت تا قیامت
 • منتظر IR ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۷
  1 2
  جریان انحرافی وجود خارجی نداره ماجرا به این صورته که یه عده برای حفاظت ازدین به اشتباه سمت دوستان نشانه گرفتند حالا او طرف مقابل هرچه میگن ما منحرف نیستیم اونها میگن نه تو همونی هستی که ما میگیم و من پایان خوبی برای کسایی که به این جریان معتقد هستن نمی بینم چون تا اینجا متاسفانه به شدت چیزهای دور از واقعیت بسیاری درباره این جریان یا حد اقل با سوء استفاده از نام این جریان در کشور بوجود اومد که بسی جای تذکر و تامل بسیار بیشتر از این جریان فرضی داشت اساسیترین مشکل،غفلت این دوستان است که پایان خوبی نداره چون دشمن واقعی با دشمن فرضی تفاوت بسیار زیادی داره.