۱ نفر
۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۷
جای خالی پنج قانون

سال‌هاست که مرثیه خوانی می کنیم؛ هر وقت آتشی بر پا می شود اشک می ریزیم به خاطر درختانی که می سوزند، زیستگاه هایی که خاکستر می‌شوند، سرمایه هایی که دود می شوند؛

هر بار سفر می رویم حالمان بد می شود از حجم‌بالای زباله در طبیعت؛ هر از چند گاهی می بینیم عده ای نا آگاه گونه های گیاهی و یا جانوری را وارد کشور می کنند و به یک باره یک یا ده ها زیست بوم را از بین می برند. نمونه دردناک آن را در عکس اول و دوم می بینید که بلای سنبل آبی به جان تالاب پر درد انزلی افتاده است. 
مدتی است که محیط زیستی ها هم حرص می خورند و هم فحش؛ چون عده ای ناآگاه با دادن غذا به گونه های مهاجمی چون سگ و گربه و کلاغ بلای جان اکوسیستم های شهری و پیرامون شهری شده اند؛ آنها با ترویج فرهنگی غلط هم به اکوسیستم های شهری آسیب می رسانند و هم امنیت و بهداشت ما و سایر حیوانات را به خاطر علایق شخصی و رفع مشکلات شخصی و یا سودجویی نشانه گرفته اند. همه ما دردمان می گیرد که عده ای نو کیسه سوار خودروهای شاسی بلند شده و مانور ویرانگری در دوردست ترین مناطق بکر چه در عمق کویر و چه در ارتفاعات برگزار می کنند.

باید قبول کنیم که سبک زندگی مردم عوض شده است. باید قبول کنیم که با قوانین کهنه و ناکارآمد گذشته نمی توان کشورداری کرد. گرمایش کره زمین همه ما را در ماکروفر خود ساخته گذاشته و اگر دیر بجنبیم همه ما با حرارت آن پخته خواهیم شد. 

بخشی از مشکلات کلان کشور مانند آب، آلودگی و تغییر کاربری زمین به دلیل ماهیت چند بعدی و فساد وابستگان دولتی از کنترل ما خارج است. اما بخشی از مشکلات امروز ما به رفتار نادرست ما مربوط است که با وضع قوانین محکم قابل اصلاح است. برای نمونه قانون بستن کمربند در هنگام رانندگی باعث کاهش قابل توجه در تلفات تصادفات رانندگی شد. درخواست ما از دولت جدید به طور خلاصه می تواند پنج قانون برای حل مشکلات نو ظهوری باشد که اغلب به سبک و عادت های غلط ما مرتبط است. 
۱. قانون منع ورود گونه های گیاهی و جانوری بیگانه و جریمه و مجازات مخاطیان.
۲. قانون منع ریختن زباله در هر جا توسط هر کس غیر از محل های مجاز، تعیین مالیات بر کیسه های پلاستیکی و گرویی کردن بطری های آب معدنی و نوشابه.
۳. قانون منع ایجاد آتش در طبیعت به جز محل های مجاز و وضع مجازات و جریمه های سنگین بازدارنده.
۴. قانون منع ورود خودرو خارج از جاده های مجاز. 
۵. قانونی کردن حق نگهداری حیوانات خانگی و ممنوعیت تکثیر، آزار، غذا رسانی و دخالت در زندگی حیوانات آزاد. 
البته در قوانین جاری هم می توان متخلفان در زمینه های فوق را به دادگاه برد. 
ولی وجود قوانین شفاف با جریمه های سنگین بازدارنده که کلیه ضابطین دادگستری مانند پلیس، جنگل بانان و محیط بانان بتوانند آنها را اعمال کنند، بخشی از مشکلات محیط زیست را برطرف می کند. همکاری تنگاتنگ حقوقدانان و متخصصان و فعالان محیط زیست با نهادهای قانونگذاری ضرورت امروز ماست و تاخیر هر روز برابر است با تخریب و وخیم شدن هر روز محیط زیست رنجور ایران.  

کد خبر 1557755

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =