۸ نفر
۸ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۰
خطر ابطال شناسنامه ایرانی مولانا

روزنامه خراسان نوشت: چرا باید در برابر مصادره مفاخر کشورمان صف‌آرایی کنیم؟

امروز روز بزرگداشت مولانا، شاعر و عارف نامی ایرانی و پارسی‌گوست. هنگامی که از واژه ایرانی برای معرفی مولانا استفاده می‌کنیم، منظورمان تعلق به گستره‌ای در پهنه جغرافیایی مشخص نیست؛ ایرانی بودن مولانا، حکایت از فرهنگی دارد که در حیطه‌ای وسیع از مرزهای چین و قلب هندوستان تا کرانه‌های مدیترانه گسترش یافته‌است؛ این فرهنگ، لوازم، مشخصات و ویژگی‌های خاص خود را دارد و طی قرن‌ها، از امتزاج دستاوردهای فرهنگی اقوام گوناگون، بارور شده‌است؛ گنجینه‌ای که با همت همه اقوام ساکن در فلات ایران و مجاور آن شکل گرفت و زیر عنوان فرهنگ ایرانی اسلامی بالید و بقا یافت.

مولانا، جلوه بارز چنین دستاورد سترگی است؛ زاده خراسان و بزرگ شده قونیه و پرورش‌یافته در فضایی که معطر به عطر اسلام و خصایص فرهنگ ایرانی است؛ فرهنگی که باید برجسته‌ترین وجه آن را، بهره‌مندی از زبان فارسی بدانیم.

زبان فارسی نشانی از نفوذ فرهنگ ایرانی اسلامی است؛ این‌که شاعران نام‌آشنای تاریخ ما، از نظامی گرفته تا مولانا و دیگران، گرفتار طمع‌ورزی برخی دولت‌های همسایه و تفکراتی شده‌اند که می‌خواهند مرزهای جدید و ناهمگون فرهنگی را بر گستره وسیع فرهنگ باستانی ایرانی ترسیم کنند، نمی‌تواند باعث کاسته شدن از قدر و منزلت زبان فارسی در سرزمین‌هایی شود که نشان فرهنگ ایرانی بر تارک آن‎ها می‌درخشد.

مصادره مفاخر، پدیده شوم قرن اخیر و دورانی است که کشورهای ریز و درشت تازه‎ تأسیس‎ شده، برای خلق هویت جعلی به آن رو آوردند و کوشیدند تا با تغییر شناسنامه فرهنگی و ملی امثال مولانا، منکر فرهنگی به نام فرهنگ ایرانی شوند که همچون خورشید بر تارک تاریخ بشریت می‌تابد و می‌درخشد؛ راست گفت استاد مهدی محقق که مصادره‌کنندگان مولانا و نظامی، حتی یک خط از اشعار آن‌ها را نمی‌توانند بخوانند!

نیاز امروز ما، به پاسداری از این فرهنگ، یک نیاز ضروری است که در کنار دیپلماسی فرهنگی دولت‌ها، می‌تواند امیدها را زنده نگه دارد و پاسدار هویت فرهنگ دیرینه ما باشد؛ کوشش‌های ما برای معرفی مفاخری مانند مولوی در سطح ملی و جهانی، قادر است مفهوم فرهنگ ایرانی اسلامی را به جهانیان یادآوری کند.  

5858

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1559574

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • کامل IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۸
  2 0
  چیزی به نام ترکیه ، حداکثر عمری 500 ساله دارد. همین نام رومی برای مولانا نشان می دهد که آن جا چه نامی داشته است؛ امپراتوری روم شرقی یا همان بیزانس.
 • IR ۱۲:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۸
  1 1
  ... خیلی چیزامون هویت و شناسنامه ایرانیشونو از دست داده اند وباطل شده تنها مولانا نیست.
 • محمدی IR ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۸
  1 1
  حالا ما نفهمیدیم تعریف از مولانا یا مثنوی بود یا اهانت به مولانا ونظامی ومثنوی بود هرجه بود نوشته قاطی پاتی بود
 • ناشناس IR ۱۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۸
  3 0
  مولانا ایرانی بوده نه ترک و...... و اینو همه جهان میدونن
 • محمد آهور IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۸
  4 2
  به عقیده من دل نگرانی شما بی مورد است! تعجب می کنید؟! ما با دست خودمان مفاخر ادبی کشورمان را فراموش می کنیم و احتیاجی به مصادره دیگران نداریم! وقتی نام تالار رودکی را عوض کرده اسم عربی (وحدت) می گذاریم دیگر بیان این دل نگرانی ها بی مورد است!
 • IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
  1 0
  دست روی دست گذاشتیم و نظاره گر این فجایع هستیم