۱۳ نفر
۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۲
وحدت پیشکش ؛ فقط سر هم را نبرید!

اختلاف روایت بر سر تاریخ تولد پیامبر اسلام میان اهل تسنن و اهل تشیع منجر به نامگذاری هفته‌ای در تقویم ملی ایران شد؛ به نام «هفته وحدت». هفته‌ای که فقط نامش «وحدت» است و حتی نام‌گزارانش هم نتوانستند وحدت خود را حفظ کنند.

چهل سال پیش بنیانگزار انقلاب اسلامی ایران با بیان اینکه «ما فریاد می‌زنیم که باید همه با هم باشیم؛ وحدت داشته باشیم؛ دین ما یکی است؛ قرآن ما یکی است؛ پیغمبر ما یکی است» با پیشنهاد قائم مقام خود برای نامگزاری هفته وحدت موافقت کرد. (صحیفه امام، جلد 15، ص 456) . «وحدتی» که قرار بود سبب همگرایی مواضع شیعه و سنی، حوزه و دانشگاه، تقریب مذاهب  و .... باشد؛ این روزها فقط نامی از آن برجای مانده که برای هفته‌اش برنامه‌ریزی کنند و با نامش بنیاد و موسسه ثبت کنند و چندین تابلو در سطح شهر با این عنوان منقش شود. هدف غایی این نامگزاری آنچنان بزرگ و دامنه‌اش فراخ بود؛ که تصور نمی‌شد ذره ذره این دامنه چنان محدود شود که نه تنها پیروان یک سلوک دینی بلکه حتی اعضای یک نحله سیاسی را هم در برنگیرد.
انشعاب پیاپی از جریانات اصلی انقلاب، از خط امامی‌ها گرفته تا محافظه کاران و آن سو تر، چپ‎ها و در سنوات بعدی اصلاح طلبان و اصولگرایان و حتی تشکل‌های دانشجویی و چندپاره شدن فراکسیون‌های اکثریت در هر دوره از مجلس، شاهد این مدعاست که نشان می‎دهد در مسیری جز وحدت، گام برداشته شده است. برچسب‎هایی چون خودی و غیرخودی، ساکت فتنه و کاسب فتنه، نفوذی و انقلابی و ....در تمام این سالها مدام دامنه را تنگ‎تر و تنگ‌تر کرده تا آنجا که در آستانه هر انتخابات شاهد پیاده شدن چهره هایی از قطار معتمدین و مویدین هستیم.
و این خط کشیدن‌ها بر موجودیت افراد و نادیده گرفتن ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و تجاربی که برایش هزینه‌های بسیار داده شده؛ همینگونه از صدر تا ذیل ادامه دارد. فقط اینگونه نیست که فلان رئیس جمهور محصور و آن یکی محدود شود؛یا صلاحیت کسی که یار امام بوده و یا کسی که مشاور رهبری است،بدون ارائه حتی یک دلیل رد شود.یا مثلا فلان وزیر با ادعای وطن فروشی خانه نشین شود؛ یا .... در سطوح پایین‌تر هم در بر همین پاشنه می‌چرخد. ماشین‌های تصفیه حساب این روزها در هر دستگاه دولتی‎ای به راه افتاده؛ از سطح معاونین دستگاه تا دیگر مدیران ارشد و بعد هم میانی‎ها و الخ.
البته که اثبات تخلف و بی‌کفایتی افراد و برکناری‌ و حتی بازداشتشان، امری نظارتی و در راستای حفظ منافع و مصالح ملی و بیت‌المال، ممدوح قلمداد می‌شود اما حذف بی‎دلیل افراد و در یک کلام دور انداختن آنها بدون توجه به کوله‌بار تجربه و توانمندی آنها، قطعا مذموم است. کاش بجای برخوردهای عجولانه با رویکردهای صرفا سیاسی قدری هم به هزینه‌هایی که سیستم برای رشد و بالندگی مدیران خود می‎دهد فکر می‌شد. از هزینه ‎های آموزشی گرفته تا جبران آسیب‌های ناشی از مدیریت آزمون و خطا که کم هم نیستند. هزینه ‎هایی که یک نفر را پس از 40 سال به یک دیپلمات ارشد تبدیل می‎کند و یا یک سخنگوی موثر در اوپک و یا ... اما متاسفانه تفکر فتح سنگر به سنگر و دشمن پنداری مدیران پیشین نه تنها مانع از استفاده از تجارب و توانمندی‎های چنین چهره‌هایی می‌شود بلکه بعضا آنها را پناهنده به بخش خصوصی‌ و در مواردی حتی خروج از کشور می‌کند تا در حاشیه‌ای امن قرار گیرند و اگر هم بار دیگر به این عرصه بازگردند چه بسا مترصد التیام زخم نفرت گذشته باشند. و این چرخه ادامه دارد؛ راست و چپ هم ندارد. «دشمن پنداری» مدیران دولت قبل از منظر مدیران دولت مستقر، افیونی نیست که این دولت دچارش شده باشد؛ به پهنای تاریخ این انقلاب، قدمت دارد. گاه شدت برخوردها و نحوه اعمال برکناری‌ها بگونه‌ای است که گویی مدیر معزول در خدمت دشمنان قسم خورده این انقلاب همچون رژیم صهیونیستی بوده!!! بی‌آنکه به یادآورند این فلک‌زده هفت‎خان رستم را طی کرده و دست کم از چهار دستگاه نظارتی و اطلاعاتی و امنیتی تاییدیه داشته تا منصوب شود!
اینکه کدام عقل سلیم پیشینیان را بجای تجمیع در کارگروه یا شوراهای مشورتی مدیران جدید و جوان؛ به جرگه منتقدان و سپس مخالفان هل می‌دهد؛ با عنوان این یادداشت قرابت چندانی ندارد. غرض این بود که از هفته وحدت تنها نامی بی‌مسمی برجای مانده و آنچه عیان است افتراق‌های بی‌پایان و بی‌اعتمادی‌هایی است که زخم‌هایش بر جان‌ها می‌ماند و بس.

2323

کد خبر 1565415

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 18
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  15 39
  تا وقتی تفرقه افکن هایی چون شما پیدا میشن شیعه با شیعه و سنی با سنی هم وحدت نداره . ضمن این که شما توی این مقاله به امام خمینی ( ره) هم توهین کردید و باید پاسخگو باشید
 • IR ۱۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  8 3
  قائم مقام بنیانگذار؟ منظور چه کسی است؟
 • IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  11 28
  مطلب به این شلختگی! نوبر هست. خانم نویسنده خودت فهمیدی چی گفتی؟! فقط برای تشفی خاطر مطلب می‌نویسید؟!
 • پرویزی IR ۱۳:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  17 14
  با سلام و احترام. واقعا خدا وکیلی تیتر انتخابی با متن چقدر تطابق دارد؟! منظور از وحدت که در این هفته مطرح میشود وحدت بین سنی و شیعه و فرق مذهبی مختلف در ایران است. اینکه بعضی اقایان به اصطلاح پرتجربه که خودشان اقرار داشتند برجام رانخوانده بودند و از واژه تعلیق خبر نداشتند در حال حاضر پست و مقام نگرفتند و ندادند و در قدرت جایگاهی ندارند را مایه عوم وحدت دانستند مگر همین حزب خودشان ۸سال پیش سرکار آمدند چکار کردند همه قبلی ها را کنار گذاشتند. واقعا به شعور مردم با این مدل مقاله نوشتن توهین میشه. این سربریدن را نفهیمدیم متظورشان چیست؟ !اولش لکر کردم ایشان میخواهند داعش و امثالهم را به شیعه یاسنی نسبت دهد بعد که متن را مطالعه کردم فهمیدم این خانم دلش از کجا آزرده شده. کمی منصف باشیم و انچه که برای خود نمیپسندیم برای دیگران هم نپسندیم. موفق باشین خوشحال میشم این خانم پاسخ حقیر را بدهدشاید من اشتباه کردم.
 • بهمن IR ۱۵:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  8 5
  درست است که وحدت صرفا"یک شعاراست اما مقامات پیشین هم خودشان بخشی ازساختاروحدت شکن بوده اند،چگونه برای وحدت استفاده شوند.ضمنا"همگی درمجمع تشخیص هستندوجایی نرفته اند.
 • IR ۰۷:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
  20 4
  خدا خیرتان دهد که یکی حرف دل ما را زد! واقعا چرا؟
 • IR ۰۸:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
  6 11
  ملاک عملکردافراده اونهایی که سریک صندلی فتنه راه انداختندباخدمتگذاران واقعی مردم متفاوتند
 • وحید IR ۰۸:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
  7 15
  عجب به اسم وحدت و سر نبریدن. سیاسی کاری و سیاسی بازی میکنی از وحدت و سنی شیعه زدی به مدیران برکنار شده کدام از آن مدیرها فامیل و اشنای شماس ؟در ضمن شما غصه این چیزارو نخور باتشکر
 • احمد IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
  0 0
  بسمه رب الشهدا و الصدیقین.سلام و عرض احترام خدمت شما عزیزان خبرگزاری . اینجانبان تعداد اندک از برادر شهدا در شرکت جهاد نصر کرمانشاه که نه جزء نیروی بازخرید بودیم و هم مدارک تحصیلی بالاتر از دیپلم داریم با کارشکنی‌های بسیار مدیران شرکت از حقوق قانونی و شرعی خود برای تبدیل وضعیت برادر شهدا محروم مانده و حتی تهدید به اخراج شده که اقدام کنیم، این شرکت هنوز پرسنل رسمی داشته که حتی هیچ نسبتی با شهدا ندارند و 16 درصد آن دولتی و متعلق به تلاشگران جهاد کشاورزی است و داشتن نیروی رسمی دلیل حقانیت ما است که حتی به دفتر مقام معظم رهبری هم اطلاع رسانی کردیم، تو را به خداوند متعال و ائمه اطهار علیه السلام پیام ما را به مسئولان دولت و مجلس محترم برسانید.با سپاس فراوان،علی
 • نواب صفوی IR ۰۹:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
  7 13
  وحدت در دین علی رغم همه اختلافات با اهل تسنن مهم است. اما وحدت با کفار و مشرکین و وطن فروشان و خائنین داخلی امری محال و علی الحده است. پس خلط مبحث نکنید و مردم را مثل خودتان از قبیله بنی حمار نشمارید.
 • IR ۰۹:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
  3 20
  کدام ابلهی به این داستان مضحک ساخته دروغ پردازان باور دارد؟
  • سعید IR ۱۶:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
   8 2
   همیشه همینه هرکی حرف حق بزنه ابله شماخوبید
 • IR ۰۹:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
  3 12
  حرفهای ذات خودتون رو به همه نسبت ندهید .
 • IR ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
  17 4
  وحدت با اهل تسنن پیشکش ، با منقدین داخلی مدارا کنند بعد برن سراغ مسأله بعدی
 • IR ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
  20 0
  وحدت پیش کش نگاه کنید یمن سوریه عراق و ... همش دارن همدیگر را قتل عام می کنند و سلاحهای مانده در انبار روسی چینی و آمریکایی را سر کودک و زن بی دفاع خالی می کنند
  • IR ۱۶:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
   8 1
   یمن و سوریه و عراق بمب بر سر هم نمی ریزن .دشمن مشترک این سه کشور بمب بر سر یمن و سوریه و عراق می ریزن
 • IR ۱۴:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
  3 8
  بحث وحدت بین شیعه وسنی هست نه با منافقین و مزدوران داخلی ،منافقین ومزدوران داخلی باید ازکشور ریشه کن شوند
 • ابوالقاسم بيات ترک IR ۱۶:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
  14 3
  چهل سال است هفته وحدت داریم، امروز متفرق تر از چهل سال قبل هستیم ، برای افغانستان حکومت همه شمول می خواهیم،اما خودمان به سی وچهار میلیون رأی مخالف بی اعتنا هستیم.، و فقط خر خود را سواریم.