تیتر سه وبلاگ‌ها

 • مجسمه هادی خانیکی را به عنوان نماد امید باید ساخت

  مجسمه هادی خانیکی را به عنوان نماد امید باید ساخت

  شاید بارها شنیده یا گفته باشید که باید مجسمه فلانی را به عنوان سمبل فلان چیز ساخت. من یکی بارها گفته‎ام که باید مجسمه دکتر هادی خانیکی عزیز را به عنوان سمبل «امید» ساخت.

 • سیدمحمود دعایی؛ کس بی‌کسان

  سیدمحمود دعایی؛ کس بی‌کسان

  زلال بود، بی هیچ ملال. سفره دار بود نه چشته خوار. در عالم سیاستی که غالبا دوزیستند؛ او ساده زیست بود. در میان ‌پلشتی‌های روزگار، نیک سرشت ماند.

 • عارف بی مثال؛ در سوگ حاج آقا فاطمی‌نیا

  عارف بی مثال؛ در سوگ حاج آقا فاطمی‌نیا

  از بچگی مستمع وعظ‌هایش در ماه‌های محرم و صفر بودم؛ از همان روزهایی که مامان دستم را زیر چادرش می‌گرفت و می‌رفتیم روضه. یکی از همسایگان مادربزرگم مراسم‌های دهه‌های محرم و صفر در منزلش برگزار می‌کرد؛ می‌گفتند رییس صداوسیماست.

 • همه مدافعان جیدا اسمیت!؛ مگر او لال است؟

  همه مدافعان جیدا اسمیت!؛ مگر او لال است؟

  تصویر ناراحتی «جیدا اسمیت» از آزار کلامی (شوخی) «کریس راک» در مراسم اسکار ۲۰۲۲ را حتما دیده‌اید؛ همان که نشان می‌دهد او از اینکه بیماری‌اش دستمایه مطایبه مجری‌ای که در اظهارات زن ستیزانه‌اش شهره است؛ رنجیده.

 • روزنامه کیلویی چند؟

  روزنامه کیلویی چند؟

  تصور اینکه لم داده روی مبل راحتی، انگشت مبارک را روی صفحه موبایل به بالا و پایین بکشید و در صفحات و شبکه‌های اجتماعی بچرخید، تصور دور از ذهنی نیست؛ هست؟

 • وحدت پیشکش ؛ فقط سر هم را نبرید!

  وحدت پیشکش ؛ فقط سر هم را نبرید!

  اختلاف روایت بر سر تاریخ تولد پیامبر اسلام میان اهل تسنن و اهل تشیع منجر به نامگذاری هفته‌ای در تقویم ملی ایران شد؛ به نام «هفته وحدت». هفته‌ای که فقط نامش «وحدت» است و حتی نام‌گزارانش هم نتوانستند وحدت خود را حفظ کنند.

 • مدیری که مردمان بی‌لکنت زبان با او سخن گفتند

  مدیری که مردمان بی‌لکنت زبان با او سخن گفتند

  در میان عکس‌های سفرهای استانی رئیس سازمان به دنبال عکسی می‎ گشتم که اتفاقی چشمم به این عکس خورد!

 • طواف گرداگرد قلب جهان

  طواف گرداگرد قلب جهان

  تاخیر پروازها، بازرسی پیاپی بدنی، پاسپورت و چمدان، گرمای هوا و... هیچ کدام ذره‌ای از ذوق حجاجی که یا قریب به 15 سال در نوبت و انتظار بوده‌اند و یا قریب به 40 – 50 میلیون تومان هزینه کرده‌اند تا راهی حرم امن الهی شوند؛ کم نکرده است.

 • نگاهی به فیلم «رضا» با خوانشی از «هامون» و «نادر»

  نگاهی به فیلم «رضا» با خوانشی از «هامون» و «نادر»

  «رضا» عاشقانه‎ای است که با یک سکانس طولانی از دو بار برهنگی و پوشش مجدد لباس‎های مردی آغاز می‎شود که دیدار با همسرش را عامدانه به تاخیر می‎اندازد؛ چرا که آن روز قصد دارند از یکدیگر جدا شوند. زوجی که اتفاقا روابط خوبی دارند، بسیار هم شوخ و شنگ به دادگاه می‎روند، جلوی قاضی نقش "عدم تفاهم" بازی می‎کنند و پس از طلاق، با لبخند برای هم آرزوی توفیق می‎کنند.

 • سخنگویی چند وجهی، نه صرفا نظامی نه صرفا سیاسی

  سخنگویی چند وجهی، نه صرفا نظامی نه صرفا سیاسی

  سقوط پهپاد گلوبال هاواک در دریای عمان، آن هم درست پس از حوادثی که برای برخی نفت‎کش‎ها و شناورها در تنگه هرمز رخ داده بود؛ به سرعت به یک صحنه تقابل میان تهران و واشنگتن تبدیل شد.

 • سازمانی که قوانینش هم امضای مصدق را دارد، هم بنی‎صدر و بازرگان را

  سازمانی که قوانینش هم امضای مصدق را دارد، هم بنی‎صدر و بازرگان را

  نام «سازمان نقشه برداری کشور» به گوش چه کسانی خورده؟ چند نفر می‎دانند که این سازمان از جمله سازمان‎های زیربنایی زیرمجموعه سازمان برنامه و بودجه کشور است؟ شاید برای کسی باور کردنی نباشد که این سازمان ۶۶ ساله را حتی برخی نمایندگان مجلس و برخی معاونین وزرا هم نمی‏شناسند! اما به واقع چنین است؛ آن هم سازمانی که قوانینش هم امضای مصدق را دارد هم بنی‏ صدر و بازرگان. البته میرحسین موسوی در دوران نخست وزیری‎اش کوشید تغییری در وضعیت این سازمان ایجاد کند که موفق نشد اما مهدی کروبی در دوران ریاستش بر مجلس سوم، مصوبه‎ای را گذراند که بر سرنوشت این سازمان بی ‏تاثیر نبود.

 • تبادل زندانی یا تبادل جاسوس؟

  تبادل زندانی یا تبادل جاسوس؟

  سخنان این بار ظریف در آمریکا، هم به اتکای تجربه دیپلماتیکش بود که گفت "قبلا هم این کار را کرده‌ام" و هم اعتبارش به نمایندگی از جمهوری اسلامی را به رخ کشید که گفت "اختیارش را هم دارم". هرچند مستمع سخنانش آنسوی آبی‎ها بودند اما بی‎تردید مخاطبش، اهالی همین سرزمین بودند که به او خرده نگیرند که "تو چه کاره بودی که چنین پیشنهادی دادی؟" او اینها را گفت که نه مستمسکی برای تیتر روز شنبه کیهان باشد و نه هدف طعن و کین پایداری‌چی‎های مجلس.

 • ستاد مدیریت بحران این‌ها را می‎داند؟

  ستاد مدیریت بحران این‌ها را می‎داند؟

  «سیل غارتگر اومد؛ از تو رودخونه گذشت؛ پلها رو شکست و برد؛ زد و از خونه گذشت؛ دست غارتگر سیل؛ خونه رو ویرونه کرد پدر پیـــرم رو کشت مادر رو دیـــوونه کرد.....»

 • نمی‌فهمیم که وسط جنگیم؟

  نمی‌فهمیم که وسط جنگیم؟

  مگرمی‌شود وسط توپ و تانک و فشنگ و تیربار و خمپاره، نفس راحت بکشیم، گپ بزنیم و از تمیزی هوا لذت ببریم؟! مگر می‎شود ترکش در جای جای کالبدمان نشسته باشد و راحت حرکت کنیم؟ مگر می‎شود پس از استنشاق گاز خردل، نفس راحت بکشیم؟ مگر....؟ مگر...؟ مگر...؟

 • قتل عمد «امید» یک ملت

  اخبار صبحگاهی رادیو: در سومین روز از بحران کم‎آبی در آبادان، وزارت بهداشت در اطلاعیه‎ای اعلام کرد: کم‌آبی، بیماری‌های ناشی از آب آلوده را افزایش می‌دهد/ جنگ با خشکسالی شدید در دمای 50 درجه/ ....

 • رئیس‌جمهور=تدارکاتچی؟

  صبح امروز قائم‌مقام آیت‎الله مصباح‌یزدی فرمودند که رئیس جمهور حق مخالفت با فیلترینگ تلگرام را ندارد. این تنها واکنش به پیام اینستاگرامی روحانی که با هشتگ‎های محرمانه_نداریم، حکم_سفارشی، جریان_آزاد_اطلاعات و حق_انتخاب، ترند شد، نبود. فضای مجازی از اینستاگرام گرفته تا توئیتر، سرشار از واکنش‌ها به این سخنان روحانی است که گفته بود «اگر در عالی‌ترین سطح نظام، تصمیمی برای محدود کردن یا مسدودسازی ارتباطات مردم گرفته شده است، باید صاحبان واقعی این کشور که مردم هستند در جریان امور قرار بگیرند».

 • رأی‌های ناپلئونی یا نیم‌رأی‌های سرنوشت‌ساز

  امروز کسی از تریبون مجلس، رأی اعتماد مجدد به علی ربیعی را «ناپلئونی» نخواند؛ درحالی‌که چهار سال پیش وقتی محمدعلی نجفی در وضعیت مشابهی نتوانست وزیر آموزش‌وپرورش شود و نه سال پیش وقتی صادق محصولی با نیم رأی توانست وزیر کشور شود، این آرا از تریبون مجلس «ناپلئونی» خوانده شد.

 • آقای رشیدپور چقدر برای خودتان تبلیغ کردید!

  رضا رشیدپور در گفت‌وگوی امشبش با رییس جمهور دست کم چهار بار از عبارت «گفت‌وگوی خاص» و «گفت‌وگوی متفاوت» استفاده کرد.

 • خیالبافی درباره حرف‎های یواشکی سیاسیون درباره احمدی‎نژاد

  اعضای حقیقی یا حقوقی مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای عالی انقلاب فرهنگی، اگر چه اکثرا از یک گرایش سیاسی هستند اما در میانشان نمایندگانی از جناح مقابل هم حضور دارند. هم نشینی آنان در جلسات هفتگی یا ماهانه و انتشار تصاویر آنها، غالبا سوالاتی در ذهن بیننده می‎آفریند که در این جلسات صرفا به موضوعات در دستورکار از پیش تعیین شده پرداخته می‎شود یا مسائل سیاسی و حواشی آن نیز دست کم در گفت و گوهای دو یا چند نفره آنها محلی از اعراب دارد؟ سوالاتی که جوابش، صرفا خیالبافی می‏‎تواند باشد و بس!

 • نمایندگان مجهول در مجلس

  شاید باورتان نشود اما در جریان بررسی وزرای کابینه دوازدهم، 290 رای ممتنع ثبت شد که معادل کل نمایندگان مجلس است! یعنی دست کم هر نماینده یک بار به یکی از وزرا رای ممتنع داده است!

 • چرا کسی حواسش به قشقاوی نیست؟

  چرا کسی حواسش به قشقاوی نیست؟

  از دیروز تا حالا که عکس سلفی و یادگاری نمایندگان با موگرینی، نقل و نبات محافل نقد به مراسم تحلیف شده، تنها نمایندگان مجلس هستند که در سیبل عتاب و خطاب قرار دارند.

 • بازنده مناظره سوم، اخلاق بود

  درباره اینکه در سومین مناظره تلویزیونی نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، چه کسی پیروز شد؛ تحلیل‎های مختلفی در انواع و اقسام رسانه‏‎ها نوشته شده است. تحلیل‎هایی که برآمده از خاستگاه این رسانه‎هاست و هر یک نامزد مورد حمایت خودشان را پیروز قلمداد می‎کنند.

 • اصلاح‌طلبان بر سر دو راهی وحدت یا خانه‎نشینی

  اصلاح‌طلبان بر سر دو راهی وحدت یا خانه‎نشینی

  از شب گذشته تا کنون که لیست شورای عالی اصلاح طلبان برای انتخابات شورای شهر پنجم منتشر شده، از هر گوشه‎ای نقدی بلند شده.

 • صداوسیما روحانی را بیشتر نشان می‎دهد یا رقبایش را؟

  حال و هوای انتخاباتی صداوسیما که در روزهای اخیر با پخش تصاویر نامزدهای دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، گرمتر شده، فارغ از رنگ و بوهای سیاسی و جناحی نیست.

 • کی سقوط سی-۱۳۰ رو یادش موند که انهدام پلاسکو رو یادش بمونه!

  انتشار وسیع عکس‌ها و فیلم‌های فاجعه انهدام ساختمون پلاسکو در فضای مجازی، های های گریه همدردگونه خیلی‌ها رو به صدا درآورد.

 • ۲۴ «زن» در زمره رجال سیاسی جهان، اما در ایران....

  «تزرا مری می» رهبر جدید حزب محافظه‌کار انگلیس، از فردا جایگزین دیوید کامرون شده و سکان نخست وزیری این کشور را بر عهده می‌گیرد تا پس از «مارگارت تاچر» دومین بانوی بریتانیایی باشد که بر این کرسی تکیه می‌زند.

 • در انتخابات مجریان تلویزیون؛ به فراستی و فرزاد حسنی رای می‎دهید؟

  10 روز از سخنان مشعشع جناب آقای فراستی درباره فیلم «دونده زمین» از رسانه ملی گذشت و با وجود واکنش‌های بسیاری که داشت با سکوت گوینده روبرو شد.

 • عارف متشکریم!

  عارف متشکریم!

  در یکی دو ماه گذشته کمتر رسانه‌ای بود که نقبی به رقابت بر سر کرسی ریاست مجلس دهم نزده باشد و البته تمامی آنها هم از ظن خود، یار یکی از دو گزینه احتمالی بودند.