۱ نفر
۴ آبان ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۰
عامل کودتای انگلیسی آوردن رضا شاه

من دورادور از سیدضیای طباطبایی شنیده بودم. عامل کودتای انگلیسی آوردن رضا شاه.

این دو هفته را به خواندن کتاب سید ضیا، مصاحبه صدر الدین الهی با سید ضیا در سالهای آخر زندگی او گذراندم. می گوید آدم در دوستی با انگلیس ضرر می کند اما در دشمنی با انگلیس محو می شود.
ادبیات گفتاری اش خیلی شیرین بود. صریح و بی  پروا از داستان شب کودتا و فرداهای آن می گوید که نمی دانم و نفهمیدم چطوری تنهایی این همه قدرت دااشته.  در اول لباس آخوندی داشته. به تناسب  فکلی می شده.
رضا خان را از قزوین راه می اندازد.  بی آن که به گفته سید ضیا او میل جدی به کودتا داشته باشد. تمام دوستان قبلی را زندان می کند. و رضا خان را مستقر می کند و بعد خودش هم به تبعید می رود. فلسطین و مصر و اروپا و سپس از سیاست کناره گرفت و به کشاورزی تخصصی پرداخت و بعد کناره گیری جدی  از  سیاست و اشتغال  به کشاورزی.

یکی از شگفت انگیز تریین کتاب های تاریخ معاصر بود که  خواندم. البته لابد مثل همه تاریخ گویان دنیا را تحت تاثیر خودش دیده و نوشته. این کتاب را نشر ثالث در سال ۱۳۹۴ منتشر کرده است.

عامل کودتای انگلیسی آوردن رضا شاه

کد خبر 1567061

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • معترض IN ۰۸:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
    0 2
    جناب ابطحی،داداش بیخیال مردم دادند از فقر دست و پا میزنند جوانان عزیز و برمند ایرانی تو خیابابونها کارتن جمع میکنند ،تا حالا دیدیشون خدا وکیلی با قولی که به مردم دارید در تضاد نییت بچه های تمام وزیر و وزرا اونور دنیا دارند کیف میکنند بعد جوان ایرانی...حالا امدی در باره عامل آوردن رضا شاه بحث میکنی بابا بیخزال پدر مردمو با دروغ هاتون درآوردید