۷ نفر
۴ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۰
گربه‌های دختر همسایه

مدتهاست که من درگیر مشکل غذا رسانی دختر همسایه به گربه های کوچه بودم.

او از لندن برای آنها غذا سفارش می داد. در یک لایو اینستاگرامی دوست عزیزم خانم احمد پناه با دختر همسایه ما خانم سلماز اقبالی به گفتگو نشست. رو آوری بخش قابل قابل توجهی از جامعه به سگ و گربه نتیجه سیاست های غلطی است که در زیر به بخشی از ریشه های اجتماعی آن پرداخته می شود: 

اول؛ داستان سلماز واقعیت زندگی بخش بزرگی از کودکان این سرزمین می دانم که به دلیل زندگی ضد انسانی در محیط های شهری که حتی خانواده ها دوستان همکلاسی را هم به خانه ها دعوت نمی کنند به دلیل نیاز به یک همدم، با حیوانات رابطه عاطفی برقرار می کنند. متاسفانه والدین چون آموزش ندیده اند به درستی نمی توانند نیاز آنها را درک کنند.
دوم؛ رابطه عاطفی با حیوان و نگهداری آن در خانه فی نفسه اشکال ندارد، اما نبود قانون و آموزش افراد را به مسیری می کشاند که الان بسیاری از محله ها پر شده است از هزاران گربه ای که به قول خود سلماز عمر کوتاهی دارند و حتی توسط آدم های بد جنس کشته می شوند. از همه بدتر این گربه ها به شدت مزاحم غیر گربه دوستان هستند و هر جای گیشا که خاکی است، انبوهی از مدفوع گربه سلامت مردم و بخصوص کودکان را به شدت تهدید می کند.

سوم؛ اعتیاد به گربه و سگ پروری، اعتیاد به فضای مجازی، اعتیاد به سیگار و مواد مخدر، اعتیاد به خودرو سواری، اعتیاد به لوکس گرایی و پُز، اعتیاد به آرایش و تغییر چهره، اعتیاد به خوردن فست فود، اعتیاد و افراط در روابط جنسی و تعدد دوست پسر و یا دوست دختر، در جوامع شهری از ناهنجاری هایی است که قطعا نظام بی توجه به نیازهای روحی و عاطفی در شکل گیری و تکثیر این دردها مقصر است. 

چهارم؛ در کنار محدودیت های جاری، شهر سازانی که شهرها را برای حضور کودکان و شکل گیری کلنی های انسانی محروم کرده اند، در بوجود آمدن این بحران مقصرند.
پنجم؛ دلالان و شبکه های وارد کننده غذای حیوانات، دامپزشکان حیوانات کوچک و اخیرا هم جمع کنندگان پول برای درمان و غذا رسانی حیوانات درآمدهای نجومی از این وضعیت دارند.
ششم؛ روش های شبکه منتفعان کاملا مشابه است؛ تهیه یک فیلم و فرستادن به من و تو و بی بی سی و یا انتشار در فضای مجازی که انسانیت در غذا رسانی با حیوانات است و ساختن قهرمانان کاذب و سپس صدها اکانت فیک برای تهدید و فحاشی و ارعاب مخالفان و سو استفاده از احساسات پاک افرادی چون سلماز. 

هفتم؛ دولتی که آب بازی چند تا نوجوان را در پارک تحمل نمی کند، دولتی که با رفتار ویرانگر اقتصادی و ضد عدالت حتی حق تحصیل رایگان را از مردم گرفته است، حالا باید شاهد رشد جوانانی و یا زنان و مردانی بی برادر و خواهری باشد که زبان همنوع خود را نمی شناسند و مونس آنها سگ و گربه شده است.  بسیاری از آنها از ارتباط با همنوع می ترسند و فقط با پرخاش و فحاشی بیشتر و بیشتر در باتلاق انزوا از جامعه فرو می روند.

هشتم؛ افراد شبیه سلماز کم نیستند و هم اینکه ایشان شهامت به خرج داد و داستان زندگیش را بیان کرد را فرصت خوبی می دانم که ما با ریشه یابی مسئله، گرایش افراطی به سگ و گربه در جامعه تلاش کنیم از گرفتار شدن دختران و پسران رعوف به رفتارهای اشتباه و جو ناسالم جلوگیری کنیم. به آنها بیاموزیم که می توان به جای حبس و لمس حیوان از صدای پرنده روی درخت لذت برد و رابطه با دوستانت را هم تقویت کرد. والدین بگذارند که فرزندشان دوستان خود را به خانه بیاورند، هیچ اتفاقی نمی افتد. آنها مادران و پدران آینده اند و باید بتوانند لذت درک همنوع و عشق ورزیدن به دوست را تمرین کنند. همنشینی با حیوانی که خطرناکترین انگل کشنده و ناقص کننده جنین را در بدنش می پروراند، قطعا راه درستی برای آینده فرزندی سالم نیست. 

نهم؛ مدارس باید روش های ارتباط با طبیعت و حیوانات را به بچه ها بیاموزند، باید بچه ها را به اردوهای دستجمعی در طبیعت، مناطق حفاظت شده و باغ وحش سالم (نه شکنجه گاه حیوانات) ببرند تا آنها بدانند که دنیای حیوانات فقط سگ و گربه نیست. 

دهم؛ آنکه جناب آقای ج. ا.؛ شما باید با درک نیازهای واقعی مردم رفتارت را متناسب با واقعیت های روز اصلاح کنی. یکی از نیازهای امروز آن است که نگهداری حیوان نیاز به قانون و آموزش دارد. منع یک عمل باعث حذف آن در جامعه نمی شود. همیشه بدان هر آنچه را منع کنی آن بخش عظیم جمعیت شهری که با شما زاویه دارند، باهات لج می کنند و عکسش را عمل می کنند. حداقل به خاطر خودت به حرف های ما گوش کن؛ ما خیر این آب و خاک را می خواهیم، اگر غیر از این بود ما هم یا از ایران می رفتیم و یا به جای آنکه شب و روز برای راهنمایی شما و مردم تلاش کنیم، سگ و گربه بغل می کردیم و یا پای منقل در ویلایمان حرمسرا راه می انداختیم و یا دنبال اختلاس مختلاس می رفتیم. 

* استاد گیاه شناسی دانشگاه تهران

کد خبر 1567064

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
  0 0
  اعتیاد به خیلی چیزها وجود دارد اما جرات نام بردن ندارم تا مجازات نشوم.
 • IR ۰۱:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
  1 2
  بسیار عالی و منصفانه. حظ کردم. فقط جسارتاً اشتباه تایپی در کلمه رئوف را اصلاح بفرمایید.
 • رحمانی IR ۰۷:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
  3 2
  استاد عزیز بهترین دوست در این دور و زمونه برای بچه ها پدر و مادر است در ضمن اکثر خانواده ها اگر تک فرزند هستند یا فرزندی نمیخوان داشته باشن مشکل اقتصادیه شما بخودتون نگاه نکنید استاد دانشگاه هستید و حقوق و مزایای خوبی دارید بنده یکبار خانمی ک همسرش کارگر بود مشاوره فرزند آوری دوم کردم گفت شما خرجشو میدی حرفی برای گفتن نداشتم و خجالت در ضمن نگهداری حیوونی ک احتیاج ب کمک و حمایت داره قشنگه اونا نیومدن تو محیط زندگی ما ادما جای اونا رو گرفتن نه تنها سگ و گربه بلکه محیط زیستی برای حیوانات نمونده همه شده ویلا بیایید زیبایی ها و مهربانی رو ب فرزندان خود بیاموزیم
  • م IR ۰۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
   1 1
   بهتر نیست شعار ندیم .واقعا دلمون میخواد برای هر سخنی ی جمله حکیمانه بگیم .در ضمن ایشان نفرمون که نگهداری نکنید حرفشون این بود که اولا بهتره این محبت و به هم نوع خودمون هدیه کنیم اگر به حیوانات آسیب نرسانیم قطعا حیوانات راغب به هم نوع خود هستند در اخر هم به مسئولین گفتن بجای تصویب قانون منع نگهداری از حیوانات به علاقمندان آموش صحیح بدهید که این همه گربه دستی و انس گرفته به انسان دز خیابانها اواره نباشن. .جسارت نباشه قصدم بی ادبی نیست ولی خواهشا این جمله مسخره ما آدما اومدیم جای حیوانات رو اشغال کردیم حکایت از اون ور بوم افتادنه ..من خودم بسیار حیوان دوست هستم به حالتی که همیشه باخانمم سر این قضیه بحث داریم بزارین رک بگم به قدری حیوانی که بی پناهه ناراحت میشم که دخترم چند روز قبل اومد پیشم گفت بابا منو بیشتر دوست داری یا گربه های همسایه رو .ولی معتقدم ایشان بسیار سنجیده و بجا این مقاله رو نوشتن و منه حیوان دوست اصطلاحا کیف کردم
 • دانیال IR ۱۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
  1 1
  میدانید چقدر خیانت ها وقتل ها و دزدی ها و....به خاطر دوستی ها و راه دادن دیگران در زندگی است البته نگهداری گربه و سگ هم اشتباهی بدتر ولی دولت باید مراکز تفریحی سالم برای همه گروههای سنی داشته باشد تا شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
  1 2
  خدا گوش شنوا به مدیران بده ان شاءالله مدیرها هم باید از نخبگان باشند
 • Tahereh IR ۱۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
  2 4
  متاسفم برای تحصیل کرده های بی سوادی مثل شما بااین طرز فکرت که اعتیاد رو کمک به حیوانات در یک سطح قرار میدی حیوان ستیزی را شماها رواج دادین بین بچه های ما که حالا انسان ستیز شدن کمی تفکرلطفا کمی انسان بود لطفا و شاید باید بگم کمی حیوان بودن لطفا
 • اشرف IR ۱۵:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
  2 0
  با یک سری از مواردی که توضیح داده شد موافق هستم .ولی یک‌نکته هم‌هست اونم اینه که خیلی از آدم ها یادشون رفته زمین جای زندگی برای همه ی مخلوقات خداوند هست نه فقط انسان ها،تازه اگر انسانی ...
 • IR ۲۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
  2 2
  بسیار درست به جا و البته دردناک
 • GB ۰۳:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۸
  2 2
  اولا یه کم بیشتر راجع به اون انگلی که فرمودین مطالعه بفرمایین و شایعه پراکتی نکنین. دوما حرف بسیاره و حوصله و تریبونی برای ما نیست.. سوما سبک زندگی و علایق هرکس به خودش مربوطه.شما لطفا کمی هم به موضوع حیوان آزاری و افراد روانی جامعه بپردازید که به هیچ چیز و هیچکس رحم نمیکنن. خواهش میکنم منتشر کنید
 • IR ۰۵:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۸
  0 0
  با سلام ببخشید حرف در کلیت منطقیه اما کمی اطلاعات فوق جذب نمیکنه مخاطبانش را ،جای محرومیتهای خیلی موارد وحی نمیتونیم صادر کنیم ، شخصی به هزاران دلیلی شاید مشکلات داره که یکیش موضوع شخص فوق است در مورد نظافت شهری کاملا درست می فرمایین اما در مورد کلمه گربه بخصوص که زحمت کشیده شده آکسان هم بخرج داده شده! فرد در اون نماد مظلومیتی یا هر نمادی می تونه و می بینه وببیینه ، با طرز تحریرمان همانطور که میفرمایین نه حذف ایجاد کنیم نه عدم پذیرشی نه محدودیتی که پاراگرافهامون کمی دوستانه تر باشه ، عمق دردها اگه واقعا خنثی بشه میشه اون موقع قاطعانه تر صحبت کرد به هر حال همان سان که هزاران علت برای منطق این بحث است هزاران دلیل هم سولمازها دارند و هزاران درد و تنگنا ، خیلی راحت میشه تشخیص داد کلام خشم از ملایمت و رآفت کلام درد از کلام آسودگی کلام نفرت از عشق کلام تفریق از تعمیم ! خیلی ایرادهایی هم است که خیلی از ما میبینن دم نمیزنن اگه به ایراده هزاران منطق و استدلال و مورد خطاب ایراد است ، خواهشا ملایم باشیم ، درینباره چون اعتماد تامین امنیت قطعی اون پروسه عقیم و دورسازیه نیست سولمازها هستند. تشکر