همکار ی دانشگاه شهرکرد با موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و مرکز مرغ لاین

دانشگاه شهرکرد با موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و مرکز مرغ لاین برای بهبود ژنتیکی و احیای مرغ لاین نژاد آرین همکاری می‏کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری،دکتر سعید اسماعیل خانبان رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور همراه با دکتر ساسان پورجعفری معاون تحقیقات مجری برنامه ملی آرین، دکتر یاسر پیرعلی سرپرست دانشگاه شهرکرد و جمعی از اساتید و پژوهشگران دانشگاه شهرکرد با هدف استفاده از تمام ظرفیت های موجود در دانشگاه شهرکرد به ویژه پژوهشکده پرندگان برای تدوین برنامه استراتژیک لاین آرین و به منظور بهبود ژنتیکی مرغ لاین آرین از زیرساخت ها و ظرفیت های علمی  دانشگاه شهرکرد در راستای دستور مقام معظم رهبری برای احیای این لاین و بی اثر کردن تحریم ها بازدید کردند.

دکتر سعید اسماعیل خانبان گفت: لاین یکی از طبقات بسیار پیچیده ژنتیکی است که برای تولید گوشت مرغ از آن استفاده می‏شود و در سطح دنیا چند شرکت چند ملیتی هستند که لاین را در اختیار دارند، یکی از کشورهایی که لاین دارد، ایران است به نام لاین مرغ آرین.

رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور افزود:  مرغ لاین آرین نیاز دارد، روابط بسیار پیچیده ژنتیکی، مدیریتی، فیزیولوژیکی و بیماری ها را با هم ببیند تا بتوانیم بهترین مرغ ها را  که در عرض ۴۲ تا ۴۵ روز به سن مناسب می رسند برای پرورش پیدا کنیم. بنابراین یکی از مسائلی که از نظر متابولیکی مرغ ها، موقعی که رشد سریع می کنند با آن درگیر می شوند،  مسئله بیماری متابولیک آسیت است.

دکتر سعید اسماعیل خانبان  ادامه داد: دانشگاه شهرکرد یک از جاهای است  که در زمینه بیماری آسیت خیلی خوب کارکرده است و دانش خوبی  به دست آورده است. ضمن اینکه اقلیم بسیار خوبی هم در شهرکرد و استان چهارمحال و بختیاری به خاطر ارتفاع وجود دارد و برای  مسئله آسیت می توانیم با همکاری دانشگاه شهرکرد دیتا ها و اطلاعات خوبی به دست بیاوریم که برای مسئله لاین تاثیرگذار باشد که وقتی مرغداری ها این مرغ راپرورش می‌دهند یا این بیماری را نداشته باشند یا بسیار کم داشته باشند.

رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور درارتباط با دلیل انتخاب دانشگاه شهرکرد و استان چهارمحال و بختیاری گفت:  اقلیم  اینجابه لحاظ ارتفاع بالایی که دارد مناسب است و از طرف دیگر دانشگاه شهرکرد  افراد متخصص بسیار خوبی هم در زمینه  ژنتیک، هم از نظر فیزیولوژیک  و هم از نظر تغذیه ای دارد و علاوه بر این ها امکانات بسیار خوبی است که دانشگاه توانسته فراهم کند تا در کنار مسائل آموزشی، مسئله کمک به لاین را هم انجام دهد و از این نظر بتواند مساله لاین را بهبود ژنتیک دهد.

دکتر یاسر پیرعلی نیز گفت: هدف این نشست ارتقاء نژاد لاین است  که برای کشور  وبرای بی اثر کردن تحریم ها مهم است.

سرپرست دانشگاه شهرکرد افزود:  ما برای همکاری در این طرح سه مجموعه خیلی خوب کلینیک دامپزشکی دانشگاه، پژوهشکده پرندگان جونقان و مرکز تحقیقاتی طیور چالشتر راداریم که پژوهشکده پرندگان در جونقان برای انجام تحقیقات مورد پسند واقع شده است.

دکتر یاسر پیرعلی در ارتباط با اختلال آسیت گفت:  این اختلال متابولیکی  که به خاطر کمبود اکسیژن در ارتفاع ایجاد می‏شود و باعث ایجاد مشکلات قلبی، ریوی  و تلفات برای پرندگان می شود.

سرپرست دانشگاه شهرکرد  گفت: دانشگاه شهرکرد در همکاری با موسسه تحقیقات علوم دامی کشور تلاش دارد این اختلال را مورد مطالعه قرار دهدکه نتیجه این مطالعه و مطالعات دیگر که در دانشگاه ها و مراکر تحقیقاتی دیگر انجام می شود، منجر به ارتقا لاین آرین می شود و این نژاد بهبود ژنتیکی پیدا  خواهد کرد.

گفتنی است،  رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و هیات همراه به اتفاق دکتر یاسر پیرعلی و  جمعی از اساتید و پژوهشگران دانشگاه شهرکرد  از توانایی ها، ظرفیت ها و امکانات دانشگاه در پژوهشکده پرندگان دانشگاه در جونقان، مرکز تحقیقاتی طیور در چالشتر و کلینیک دامپزشکی دانشگاه نیز بازدید کردند.

46

کد خبر 1596865

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =