دادستان تهران امروز در یک برنامه رادیویی گفت: 80 درصد احکامی که مربوط به پرونده‌های فتنه 88 بوده قطعی و اعلام شده است.

عباس جعفری دولت آبادی در برنامه نگاه روز رادیو ایران در پاسخ به سؤالی درباره سخنان روز گذشته رهبر انقلاب درباره موضوع رسانه‌ای شدن اتهامات افراد پیش از اثبات جرم و حتی عدم لزوم این کار پس از قطعی شدن حکم گفت: در همان زمان بخشنامه‌ای صادر کردیم و مانع از پخش علنی محاکمه افراد دستگیر شده شدیم اما در همان زمان به ما اعتراض شد و عنوان کردند که دانستن حق عمومی شهروندان است و ما با این اقدام آنها را از حق خودشان محروم کرده‌ایم در حالی که ما در همان نقطه اعلام کردیم دستیابی به حق نباید مساوی با هتک حیثیت از افراد باشد و تلاش کردیم حرکتمان بر مدار قانون باشد.

محورهای سخنان جعفری دولت‌آبادی را به روایت فارس بخوانید:

- مطبوعات برای انتشار اخبار دو چارچوب پیش روی خود دارند که اولی رسالت‌ها، وظایف و اهداف آنهاست،رسالت مطبوعات در قانون تصریح شده که عبارت است از روشن‌ ساختن افکار عمومی و بالا بردن سطح دانش مردم، در حالی که در نقطه مقابل در قانون مطبوعات اشاره شده باید انتشار اخبار با رعایت مصالح جامعه و موازین اسلامی صورت گیرد. به این ترتیب دو عامل موازین شرعی و موازین اخلاقی بر روند انتشار اخبار رسانه‌ها باید نظارت داشته باشد.

- سخنان دیروز مقام معظم رهبری اتمام حجت بود و ایشان به صراحت گفتند که رسانه‌ها باید از این اخلاق پرهیز کنند و دادستانی با این افراد برخورد خواهد کرد.

فتنه 88

- جریان فتنه در 25 بهمن سال 88 آخرین اقدامات خود را انجام داد و به اعتقاد من به یک انتحار دست زد. تمام عوامل فتنه دستگیر شده‌اند و بیشترشان محاکمه شدند و تنها تعداد کمی در انتظار محاکمه هستند و این در حالی است که تعدادی پس از قطعی شدن احکامشان امروز در زندان به سر می‌برند و منتظر پایان دوره محکومیتشان هستند.

- نظام با اقتدار در برابر ظلم بزرگی که عده‌ای با بهانه تقلب در انتخابات به نظام روا داشتند برخورد کرد و آنها را سر جایشان نشاند و من امروز به آنها می‌گویم به طور قطع این افراد راهی به جز بازگشت به دامن اسلام و انقلاب ندارند.

- حدود 80 درصد احکام پرونده‌های مربوط به 88 اعلام شده و قطعی شده است، امیدواریم تا پایان شهریور ماه به پرونده تمام افرادی که مرتبط با فتنه 88 بودند رسیدگی شود البته اینکه می‌گویم رسیدگی منظورمان محاکمه در تمام سطوح از جمله تجدیدنظر در دیوان عالی کشور نیز خواهد بود.

مفسدان اقتصادی

- برخی از افرادی که نامشان در لیست 300 نفره مفسدان اقتصادی بود مشخص شد هنوز پرونده‌ای برایشان تشکیل نشده است و تنها کسانی هستند که به بانک‌ها بدهی دارند، بانک‌ها مکلف شدند بیایند بر علیه این افراد طرح شکایت کنند تا دادستانی تهران بتواند وارد موضوع شده و به این پرونده‌ها رسیدگی کند.

- برخی از این وام‌ها با جعل و حیله گرفته شده که ممکن است از این بابت پس از اقامه دعوا مجرمان تحت تعقیب قرار بگیرند اما اگر اینگونه نباشد و وام به صورت درست و بدون هیچگونه حیله و اعمال مجرمانه گرفته شده باشد وظیفه بانک‌هاست که وثیقه‌های اخذ شده را در جهت حفظ حقوق بیت‌المال استیفاء کنند.

- باید به این نکته توجه داشت که این لیست به آن معنا که از آن قید شده بود اینچنین نبود.

- جرائم اقتصادی امروز چند ویژگی بزرگ دارند که یکی از آنها سازمان یافته بودن آنهاست. عامل دیگر در وقوع این جرائم این است که عمدتا متهمان اینگونه پرونده‌ها کسانی هستند که در بخشهای مختلف دارای نفوذ هستند البته این به معنای آن نیست که اینگونه مجرمان با دولت زد و بند دارند بلکه راه‌های نفوذی دارند که از آنها استفاده می‌کنند.

اشرار

- یکی از برنامه‌های مدیریت جدید قوه قضائیه مبارزه جدی با شرارت‌ها، سرقت‌ها و جرائمی است که باعث از بین رفتن امنیت عمومی می‌شود. در قوه قضائیه و دادستانی کل کشور عزم جدی وجود دارد و مثال بارز آن ابلاغ دستور‌العمل دادستانی کل کشور به دادستان‌های سراسر کشور بوده تا بر اساس آن به اینگونه پرونده‌ها رسیدگی سریع‌تری شود.

- به مردم نوید می‌دهیم که مبارزه با اینگونه جرایم همه جانبه خواهد بود اما توجه به این نکته را داشته باشید که همه ما باید نقش خود را ایفا کنیم. به نظر ما اجرای احکام صادر شده برای چنین پرونده‌هایی می‌تواند آرامش‌بخش باشد و مردم از ما تضمین داشته باشند که دادستانی برای مبارزه مصمم است.

مواد مخدر

- 3 پیشبرد اصلی در در برخورد با مواد مخدر و قاچاق وجود دارد که اولی آن برابر برنامه پنجم توسعه موضوع بستن راه‌های توزیع است. راه‌حل دوم مبارزه با ورود مواد مخدر است که برعهده پلیس و مرزبانی است و راه‌حل سوم برخورد با سرچشمه‌های اصلی قاچاق است.

- خوشبختانه پلیس در هفته‌های گذشته تعداد زیادی از معتادان را از سطح شهر جمع کرده است، بارها شاهد بودیم که همین معتادان جرایمی مانند کودک‌آزاری، مسائل اجتماعی و مشکلات خانوادگی را رقم زده‌اند و باعث شده‌اند پرونده جدیدی در دستگاه قضایی باز شود.

خمینی شهر

- موضوع پرونده خمینی‌شهر در حوزه کاری دادستانی تهران نیست، البته در حاشیه نشست سراسری دستگاه قضایی با رئیس کل دادگستری استان اصفهان ملاقاتی داشتم که متوجه شدم محاکمه متهمان این پرونده آغاز شده است.

- امید می‌رود تا پایان هفته آینده رسیدگی به این پرونده پایان بپذیرد البته به این نکته توجه داشته باشید که همین که پلیس و دستگاه قضایی اراده جدی نشان دادند و به سرعت متهمان را دستگیر کردند جای امیدواری دارد که مراحل رسیدگی به این پرونده نیز با سرعت انجام شود.

دیه، اجرای حکم در ملا عام

- در حال حاضر هیئتی کارشناسی موضوع قیمت واقعی دیه را در دست بررسی دارد و به محض اینکه به نتیجه برسد ابلاغ خواهد شد.

- به نظر من اجرای حکم در ملاء عام پیشگیری صد در صدی در وقوع جرم دارد. البته باید به این نکته توجه کرد که اجرای یک حکم در ملاء عام منوط به حکم دادگاه است و مترصد اذن رئیس قوه قضائیه است اما معتقدیم کاملا جنبه پیشگیری دارد مگر آن دسته از جرائمی که بر اساس قوانین موجود نباید در ملأ عام احکام آنها اجرا شود.

گزارشگر خقوق بشر

- غربی‌ها بعد از آنکه در موضوع هسته‌ای موفقیت‌های لازم را به دست نیاوردند به دنبال راهکاری بودند تا جبران خسارت‌های خود را کرده باشند.

- آمریکا و انگلیس خودشان بزرگترین ناقضان حقوق بشر هستند در حالی که ما معتقدیم حقوق محکومان مورد احترام است و این فریب‌کاری‌هایی که غرب با نام حقوق بشر می‌کند به واسطه شکست خوردن آنها در موضوع هسته‌ای و پس از آن فتنه 88 است.

- سیاست ما پذیرش گزارشگر ویژه نخواهد بود زیرا معتقدیم هدف از ورود این نوع گزارشگران صرفا دخالت در امور کشورمان است.

4747

کد خبر 160013

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام A1 ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۴/۰۷
  0 0
  راستي پرونده بيمه ايران بعد خيابان فاطمي بعد زمين خواران بعد توليد سيدي هاي ظهور بعد 34 نفري كه 100ميليارد تومان وام گرفتن و خيال پس دادن ندارن. و..............
 • شاهین IR ۲۱:۵۸ - ۱۳۹۰/۰۴/۰۷
  0 1
  ترا بخدا در ملع عام بگذارید که شیاطین دیگر عبرت بگیرند ببیند که جمهوری اسلامی برای انسانها ارزش قاول است و زمانش را بگویید و اعلام کنید از طریق رسانه ها