۱۰ حقیقت مهم درباره تاریخ انقضا مواد غذایی

ایلنا نوشت: دانستن اهمیت تاریخ انقضای مواد غذایی و مفهوم تاریخ انقضا و اینکه چرا تاریخ انقضای درج شده روی محصولات مهم است می تواند به شما در هنگام خرید مواد غذایی کمک کند.

تاریخ های انقضاء درج شده بر روی بسته بندی محصولات می تواند فرد را راهنمایی کرده و از بروز مسمومیت های غذایی جلوگیری نماید.مواد غذایی که از آخرین تاریخ انقضاء آن ها گذشته است، دور بریزید. 

سوالاتی در مورد تاریخ مصرف و انقضای محصولات

۱. آیا مصرف ماده غذایی منقضی شده برای سلامت انسان مضر است؟

یکی از کشف و شهود هایی که در مورد تاریخ های انقضا وجود دارد و باید امروز یاد بگیرید، این است که تاریخ انقضا مربوط به کیفیت است و در مورد امنیت مصرف یک محصول صحبت نمی کند. بنابراین ممکن است یک محصول منقضی شده غیر معمولی به نظر برسد یا بوی بدی داشته باشد اما لزوما به این معنا نیست که فاسدش شده است. اگر چه اگر محصول غذایی به درستی نگهداری نشده باشد، ممکن است سم غذایی به آن وارد شود. بنابراین در کل بهتر است این موضوع را در مورد تمام مواد غذایی در نظر گرفت و به محض به پایان رسیدن تاریخ انقضا دیگر از آن استفاده نکرد.

۲. خب، با این وجود چرا تاریخ انقضا وجود دارد؟

چه باور کنید چه نکنید؛ تاریخ های انقضا ضروری نیستند . اگرچه که فرض بر این است که اهمیت سلامت مواد غذایی در کل دنیا باعث شده است که این تاریخ های انقضا به عنوان مراقبت از سلامتی مردم در اختیار قرار بگیرند . طبق مطالعات انجام شده تاریخ انقضا روی مواد غذایی ضروری و واجب نیستند اما بعضی از دولت ها اظهار می کنند که به وجود آن ها نیاز است و در مورد فرمولاسیون مواد غذایی حساس تر مثل غذای نوزادان ، حتما باید در نظر گرفته شود.

۳. تاریخ های انقضای مختلف معنای متفاوتی دارند؟

برای طبقه بندی کردن تاریخ های انقضا ، شکل های مختلفی وجود دارند که محدود هم نیستند . ممکن است در ظاهر شبیه به هم باشند اما معمولاً معنای آن ها متفاوت است و به معنای امنیت غذا نیست ، بلکه باز هم کیفیت مواد غذایی را شرح می دهند .

۴. بعد از گذشت تاریخ انقضا، تا چه مدت ماده غذایی سالم باقی می ماند؟

نمی توان پاسخ دقیقی برای این سوال داشت زیرا طیف وسیعی از محصولات مختلف غذایی پیش روی ما هستند . اگر چه پیشنهاد بر این است که از محصولاتی استفاده کنید که تاریخ انقضای آن ها نگذشته باشد.

۵. آیا باز کردن بسته بندی یک ماده غذایی قبل از تاریخ انقضا ، روی کیفیت آن اثر گذار است؟

بعضی از مواد غذایی این گونه نیستند اما بعضی از آن ها ممکن است تر و تازگی خود را بعد از باز شدن از دست بدهند . بنابراین زمانی که بسته بندی محصول باز می شود، هیچ ضمانتی وجود ندارد که همان مزه، همان بافت یا همان ارزش غذایی را در اختیار شما قرار دهد . چنانچه در این بخش از نمناک عنوان شده است مصرف کنندگان باید بدانند مثلاً زمانی که در یک ماست را باز می کنند و مهر و موم آن را برمی دارند ، مدت زمان طولانی نباید از آن استفاده کنند زیرا ممکن است اثر و ارزش غذایی آن بعد از مدتی از بین برود و دیگر برای بدن مفید نباشد.

۶. آیا ممکن است که یک ماده غذایی قبل از تاریخ انقضا ارزش غذایی خود را از دست بدهد؟

باز هم برای این سوال نمی توان هیچ پاسخ دقیقی گفت زیرا همه چیز به نوع ماده غذایی بستگی دارد . بعضی از مواد غذایی می توانند ارزش غذایی خود را حتی مدت زمان طولانی بعد از باز شدن پکیج هم حفظ کنند اما بعضی دیگر این گونه نیستند ، بنابراین عقل حکم می کند که پس از سپری شدن تاریخ انقضا آن را مصرف نکنید.

۷. پس تاریخ انقضای موجود روی محصولات غذایی دقیقا چه چیزی را نشان می دهد؟

تاریخ انقضا تاریخی است که تا آن زمان فلان ماده غذایی استقامت خود را در برابر میکروب ها حفظ می کند و ارزش غذایی بالاتری هم دارند . یعنی بسیار مهم است که تا آن تاریخ ، محصول را استفاده کنیم تا بیشترین ارزش غذایی را از آن دریافت کنیم .

۸. اگر ماده غذایی تغییر شکل ندهد و بوی معمولی هم داشته باشد اما تاریخ انقضایش گذشته باشد، چه کار کنیم ؟

بعد از گذشت مدت زمانی از تاریخ انقضا باز هم ممکن است که یک ماده غذایی هم طعم و هم بوی خوبی داشته باشد اما بهتر است که ریسک نکنید . زمانی که شک دارید، آن را دور بیندازید . اگر تاریخ انقضا گذشته بود، بدون هیچ شکی آن ماده غذایی را کنار بگذارید .

۹. آیا نگهداری غذا در فریزر یا در دمای پایین عاملی برای سالم ماندن حتی بعد از تاریخ انقضا است؟

غذا ها بعد از خریداری شدن باید دو ساعت داخل یخچال قرار بگیرند . یخچال باعث می شود که رشد باکتریایی کند شود . بعضی از مواد غذایی هم هستند که می توانند داخل فریزر مدت زمان خیلی طولانی حتی بعد از تاریخ انقضا سالم بمانند اما این مدت زمان بستگی به نوع غذا و مواد تشکیل دهنده آن دارد .

۱۰. آیا برای مواد غذایی در کشور های دیگر هم این هشدار ها را در مورد تاریخ انقضا در نظر می گیرند؟

استاندارد ها در مورد این که ماده غذایی چه زمانی منقضی می شود، در کشور های مختلف متفاوت است.

۲۳۳۲۳۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1616247

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۷:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۷
    25 2
    کلا مطلبی غیر علمی بود و کلمه امنیت هم جایگزین ایمنی شده بود که انهم کاملا اشتباه است.