۰ نفر
۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۲
چهارمحال و بختیاری در جایگاه ششم اهدای عضو

مسئول تیم فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاری گفت: فرهنگ سازی رسانه ها و مجموعه اصحاب رسانه تلاش و همکاری تیم پیوند موجب شده است با فرهنگ سازی مناسب، استان چهارمحال و بختیاری جز استان های برتر در زمینه اهدای عضو طی سال اخیر معرفی شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری، دکتر پانته آ رمضان نژاد افزود: ۴۰ درصد از خانواده های بیماران مرگ مغزی برای اهدای اعضای عزیزانشان رضایت می دهند.

وی با اشاره به آغاز فعالیت این تیم از سال ۱۳۸۳ در استان افزود: طی این مدت از حدود ۲۶۷ خانواده بیمار مرگ مغزی رضایت اهدای عضو اخذ شده است.

وی با بیان اینکه، بیماری های مزمن کبدی، کلیوی، ریوی که منجر به از کار افتادن عضو بیمار می شوند در صورت عدم جایگزینی روش های درمانی با استفاده از تجهیزات پزشکی تنها از طریق پیوند عضو قابل درمان هستند افزود: هم اکنون حدود ۳۰ بیماران نیازمند پیوند در لیست انتظار دریافت کلیه قرار گرفته اند و لیست انتظار بیماران نیازمند پیوند کبد نیز در حال آماده شدن می باشد.

مسئول تیم فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاری در خصوص فرایند اهدای اعضای بیماران مرگ مغزی اظهار داشت: پس از بروز علائم مرگ مغزی، تیم پیوند متشکل از ۵ نفر از مجرب ترین متخصصین مغز و اعصاب، جراحی، پزشکی قانونی، داخلی و کلیه مرگ مغزی را اعلام و پس از اعلام رضایت خانواده و طی مراحل قانونی سایر مراحل اهدای عضو صورت می گیرد.

دکتر رمضان نژاد در خصوص نحوه دریافت کارت اهدای عضو اظهار داشت: متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت ایران اهدا به صورت غیر حضوی کارت دریافت نمایند ضمن اینکه تیم پیوند در بیمارستان ها نیز برای صدور کارت برای داوطلبانه همکاری لازم را بعمل می آورند.

وی در ادامه از برپایی غرفه ثبت نام و صدور کارت اهدای عضو به مناسبت فرا رسیدن ۳۱ اردیبهشت ماه، روز اهدای عضو خبر داد و افزود: با توجه به گرامیداشت روز اهدای عضو در روز جمعه مورخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ واحد فرآهم آوری اعضای پیوندی و اهدا عضو این دانشگاه با هدف فرهنگ سازی مقوله اهدای عضو و افزایش آشنایی و آگاهی مردم از این امر مهم، اقدام به برپایی غرفه صدور آنی کارت اهدای عضو در محل مصلی بزرگ امام خمینی (ره) شهرکرد همزمان با اقامه نماز عبادی و سیاسی جمعه می نماید.

دکتر رمضان نژاد اضافه کرد: همچنین مشابه این برنامه روز شنبه مورخ ۳۱ اردیبهشت ماه جاری در محل محوطه مرکز آموزشی درمانی آیت ا... کاشانی شهرکرد برگزار می گردد

کد خبر 1633282

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =