۲ نفر
۱۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۵
تحریم‌های آمریکا، اقدامی غیرانسانی و خلاف حقوق بشر

تحریم‎های یکجانبه آمریکا علیه ایران به خصوص در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی دقیقا یک اقدام غیرانسانی و مغایر با موازین بین‌المللی و خلاف حقوق بشر است.

این تحریم ها در واقع موجب آسیب به مردم ایران شده است و به خصوص بیماران و کسانی که بیماری‌های نادر دارند و نیازمند درمان و مراقبت ویژه هستند. وقتی که از دسترسی به داروها و تجهیزات پزشکی محروم شوند به طور طبیعی با مشکلات بسیار زیادی مواجه می‌شوند. چه بسا که به مرگ این عزیزان هم منجر شود. کودکانی دارای سرطان خون، بیماران پروانه‌ای که متأسفانه پوست حساس و تاول زده دارند، جانبازانی که در جنگ تحمیلی در معرض سلاح‌های شیمیایی قرار گرفتند و دچار جراحت‌های چشمی شدند و افراد متعددی که به بیماری‌های نادر مبتلا هستند همه در معرض آسیب‌های شدید ناشی از تحریم‌های ظالمانه آمریکا هستند.

در مقاطع مختلف نیز برخی از عوامل حقوق بشری در این زمینه صحبت کردند و آنها را محکوم کردند؛ برای مثال کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل بیانیه‌ای را صادر کرده و به موضوع تحریم‌ها و ویروس کرونا در ایران و چالش‌های ایجاد شده توسط تحریم‌های آمریکا و حتی آن را به شکل‌گیری نوعی از تروریسم پزشکی علیه مردم ایران اعلام کرده و در واقع عدم دسترسی به درمان‌های اساسی پزشکی و دستگاه اسکن اشعه ایکس و مشابه اینها را مورد اشاره قرار داده و محکوم کرده، لذا تردیدی نیست که این اقدام آمریکا یک اقدام غیرانسانی است.»

اما اتحادیه اروپا ادعا می‌کند که پایبند برجام بوده اما عملاً یا نخواسته یا نتوانسته یا هردو، باعث شده که اقدام ملموسی را انجام ندهد و در واقع در کنار آمریکا بوده و می‌توان گفت که شریک آمریکا در اعمال و ادامه تحریم‌ها علیه ملت ایران بوده است.

همانطور که اشاره شد سازمان ملل با هدف جرم‌انگاری، کیفرسازی و اقدامات قهری می‌تواند کارهایی را انجام دهد؛ همچنین قوه قضاییه و نیز دستگاه دیپلماسی می‎توانند از مسیر سازمان ملل و همچنین دیوان‌های دادگاهی مثل دیوان کیفری لاهه اقداماتی را انجام دهند و سعی کنند عرصه را در زمینه بین‌المللی بر آمریکا تنگ کنند و تحت تأثیر این فشارها، آمریکا را مجبور کنند که تحریم‌های یکجانبه ایران را لغو کند و حداقل افشا کنند که آمریکا اقدامات غیرانسانی و ضدانسانی را علیه مردم ایران اعمال کرده است.

از سویی دیگر در ارتباط با موضوع گزارش خانم آلان دوهان، گزارشگر سازمان ملل که به ایران سفر کرد بالاخره برخی از گزارشگرها نمی‌توانند حقایق را پنهان بکنند و برخی هم که دارای انصاف بیشتری هستند سعی می‌کنند که راجع به تأثیرات منفی اقدامات یکجانبه قهرآمیز آمریکا و تحریم ایران به خصوص در حوزه پزشکی و دارویی و غذایی مسائلی را ارائه دهند و در واقع از حقوق مردم ایران به عنوان دفاع از حقوق بشر حمایت کنند.

دوهان در جریان تأثیرات منفی تحریم‌ها قرار گرفت و اعلام کرد که تحریم‌های یکجانبه اولیه و ثانویه و همچنین تهدید بر اعمال تحریم‌ها وضعیت حقوق بشر را به خطر انداخته و به خصوص عدم ورود دارو به ایران مشکلات جدی برای مردم ایران ایجاد کرده است.»

این گزارش‎ها افکار عمومی را علیه آمریکا تحریک می‌کند و واشنگتن را در مقابل افکار عمومی جهان قرار می‌دهد و به لحاظ مقبولیت این کشور در جهان، ‌آمریکا را آسیب پذیر می‌کند.»

یک بخش مهم گزارش خانم دوهان این است که آمریکا بعد از خروج از برجام در واقع تحریم‌های شدیدتری را اعمال کرده که تأثیر کاملاً مؤثر در سلامت مردم ایران گذاشته و علیرغم اینکه آمریکا ادعا می‌کند که ارسال داروها به ایران آزاد است اما به دلیل اینکه در حوزه تبادلات بانکی اجازه مبادلات بانکی را به ایران نمی‌دهد. به همین دلیل عملا دارو را ایران نمی‌تواند خریداری و وارد کند و به همین دلیل است که این اعلام آمریکایی‌ها مبنی بر اینکه تحریم‌ها شامل دارو و تجهیزات پزشکی نمی‌شود یک فریب است و سعی می‌کنند با اعلام این مطلب افکار عمومی را فریب دهند.

* منتشر شده در خبرگزاری میزان

کد خبر 1636659

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =